Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

5 základných otázok

5 základných otázok: Kde, kedy, ako, s kým a prečo?

Než sa dostaneme k montážam, stratégiám a špecifickým technikám lovu, je potrebné položiť si päť základných otázok. Kde, kedy, ako, s kým a prečo.

Bez položenia si týchto otázok je ulovenie veľkého kapra ako nájdenie ihly v kope sena. Je to veľmi logické, po zodpovedaní týchto otázok sa stávam strategickým lovcom veľkých kaprov a nie iba náhodne chytajúcím rybárom.

Carp X Team

Prvou otázkou je kde. Kde sa vyskytujú kapre, na ktoré mám zálusk? Kam sa vydám chytať?

Mnoho ľudí sa vydá k najbližšiemu rybníku či rieke a hovorí si: “Možno sa podarí niečo lepšie.” Chytajú na najdostupnejších miestach, samozrejme ak sa tam dá dôjsť autom, tým lepšie. Tento prístup nie je práve ideálny. Ja, keď si vyberám revír, z časti dám na to, čo sa hovorí, ale radšej sa o tom presvedčím sám. Keď viem, že miestny maličký rybník je plný 30 cm kaprov a aj skúsení borci tu chytali maximálne násaďáky do 50 cm, dennodenne tu sedí niekoľko desiatok krmítkarov a zmienka o veľkej rybe tu nebola od vzniku revíru, tomuto miestu sa radšej vyhnem. Zájdem sa pozrieť napríklad 10 km alebo aj 30 km od domova, niekedy stačí len do vedľajšej obce, na vody, o ktorých sa toľko nehovorí. Nájdem vodu, o ktorej som ani nevedel, že existuje. Sedí tu jeden jediný rybár, po rozhovore s ním neviem, čomu mám veriť. Vyleziem na strom a polarizačnými okuliarmi sa presviedčam o tom, že hovoril pravdu. Naozaj gigantické kapre aj amure kúsok od brehu a pri hladine. Našiel som vodu, kam sa vydám. A samozrejme nepôjdem na tie najvyšľapanejšie miesta.

Carp X TeamPo zodpovedaní otázky kde nasleduje otázka kedy.

Kedy sa vydám zmerať sily s tými obrami, čo som videl? Je tu potrebné zvážiť ročné obdobie, počasie, čas a deň v týždni. Ročné obdobie: Samozrejme väčšina si nájde čas hlavne v lete, ale toto obdobie ja osobne nemám veľmi rád. Prevažnú väčšinu svojich veľkých kaprov som nachytal v máji a septembri. Dôvod je prostý. V máji sa kapry “futrujú” po zime pred trením a v septembri sa naopak začínajú pripravovať na zimu. Počasie: O tejto téme by sa dalo rozprávať hodiny. Vyhýbam s dvom extrémom a to: enormne vysokým teplotám, kedy voda obsahuje veľmi málo kyslíka a ryby nie sú príliš aktívne, a veľmi chladnej vode, kedy už len z ohľaduplnosti na zdravie kapra ho nechcem ťahať na breh do mrazu. Je tu ďalej mnoho ovplyvňujúcich elementov. Vietor. Letný teplý vietor fúka proti mne, super, víri môj breh a ja očakávam väčšiu frekvenciu záberov. Oproti tomu v chladnejších mesiacoch je lepšie chytať po vetre, v závetrí, lebo studený vietor ochladzuje vodu a ja chcem chytať v tej najteplejšej, kde sa zdržujú kapre. Dážď. Vidím obrie čierne mraky, super, začínam jasať, prichádza veľká búrka, ktorá okysličí vodu, a ja opäť očakávam zvýšený počet záberov. Oproti tomu neznášam ten päťdňový otravný dážď, kedy iba pokvapkáva. V tomto prípade mi záberov skôr ubudlo. Čas. Podľa môjho asi najdôležitejšie element. Takmer bez rozdielu ročného obdobia aj počasia, drvivú väčšinu svojich veľkých kaprov mám po tme. Bohužiaľ rybársky poriadok nám v ČR stále neumožňuje celonočné chytanie, takže od zotmenia do polnoci, potom zase od rána do tých asi 9tich hodín som zaznamenal najväčšiu aktivitu, ale opäť výnimka potvrdzuje pravidlo. Bol som s tatkom týždeň na slovensku, kde sa tri mesiace v roku chytá nonstop. Veľmi sme sa na tento lov tešili. A hľa, cez noc prišla iba jediná ryba, inak všetko cez deň, ale toto je na tej kaprárine krásne, že neexistujú žiadne stopercentné pravidlá. A zostáva nám deň v týždni. Niekto tomu nevenuje veľkú pozornosť, ale ja osobne som sa presvedčil o tom, že v týždni mám mnohonásobne viac záberov, než cez víkend. Vypozoroval som, že konkrétne od utorka do štvrtka som najúspešnejší. Príklad. Od utorka do štvrtka som chytil okolo 15 tich kaprov. Od piatku do nedele jedného. Tri týždne po sebe. Náhoda?

Carp X TeamAk sme si odpovedali na otázky kde a kedy, nasleduje ako.

Ako dostanem moje cieľové ryby na breh? Pozor, zámerne hovorím na breh, pretože je rozdiel mať záber za záberom, ale napríklad aj nulovú úspešnosť v zdolávaní. Som zástanca toho, že radšej mať menej záberov, ale viac úspešne zdolaných rýb, než naopak. Čo tým mám na mysli? Veľmi jemné náčinie tam, kde je veľa vážok. Jemné náväzcové šnúrky, ktoré okamžite prereže prvá ostrejšia hrana, nepoužitie šokovky, háčiky zo slabého drôtu, ktoré sa narovnajú alebo zlomia, mäkké prúty, do ktorých sa nemôžem poriadne oprieť, aby som rybu otočil a dirigoval ja ju a nie ona mňa. Toto všetko si musíš uvedomiť a byť dobre pripravený. Pretože búchať sa do hlavy, že si niečo podcenil, sa budeš práve vtedy, až o rybu prídeš. Možno práve o najväčšiu rybu tvojho života. S otázkou AKO súvisí tiež, na čo chytám. Bude lepšie použiť väčšiu nástrahu alebo menšiu? Iba plávajúcu, kombinovanú alebo striktne na dno? Oplatí sa poriadne miesto rozkŕmiť, napríklad aj dopredu, alebo je efektívnejšie chytať bodovo iba s použitím PVA? Ja osobne som toho názoru, že revíry s väčšou návštevnosťou nemá zmysel vopred kŕmiť, pretože nám ktokoľvek môže náš úmysel zmariť. Samozrejme ak sem idem na dlhší čas a je to potrebné, kŕmim počas výpravy. Inak je o mne veľmi známe, že v prevažnej väčšine prípadov chytám len bodovo s použitím PVA materiálov. Toto je len na tebe a tvojom pocite, čo v určitej situácii zvoliť. Samozrejme sa to dá kombinovať. Zozačiatku chytám len s PVA, zistím, odkiaľ chodia najčastejšie zábery a tam môžem skúsiť rozkŕmiť. Samozrejme to nie vždy znamená úspech.

Carp X TeamPo zodpovedaní prvých troch otázok, nasleduje veľmi dôležitá otázka a tou je spolu s kým sa vydám na mnou vytipovaných obrov?

Táto otázka je veľmi podceňovaná, ale je takmer zásadná. Vezmem si so sebou nejakého frfloša, ktorý keď to nebude pár hodín brať mi bude iba kaziť náladu alebo si vezmem nejakého “hecára”, ktorý ma vždy povzbudí, a vďaka nemu nikdy neprestanem veriť v záber? Vezmem si so sebou nejakého …. Ja ich nazývam paraziti, niekto im hovorí napríklad pijavice, ale v podstate máme na mysli ten rovnaký typ ľudí. Ľudí, ktorí len nasávajú tvoj úspech, len si od teba berú všetky tvoje vedomosti, skúsenosti, ale sami ti nemajú čo odovzdať. Áno, samozrejme je treba pomáhať začiatočníkom, podporiť ich, poradiť im, ale ak idem cielene na veľké ryby, potrebujem so sebou silného parťáka, ktorý mi bude oporou, a môžem sa na neho spoľahnúť vo všetkých smeroch, preto si veľmi dobre vyberám, s kým na ryby vyrazím a s kým naopak nie.

Carp X TeamA nasleduje posledná, podľa môjho tiež najdôležitejšia otázka a tou je prečo.

Prečo chcem veľkého kapra zrovna z tejto vody? Čo ma k tomu vedie? Môj osobný príklad. Neďaleko svojho bydliska je revír, o ktorom som počul, že sa sem tam chytil kapor cez 90 centimetrov, ale väčšina rybárov tu loví 5, 10 alebo aj cez 20 rokov a nikdy sa im nepodarilo chytiť kapra väčšieho ako 70 cm. Bola to pre mňa veľká výzva. Voda s veľmi členitým dnom, plná vážok, rybársky tlak tu bol tiež vcelku veľký. Preto som sa rozhodol tejto vode venovať. Počas jednej sezóny sa mi z nej podarilo dostať 5 rôznych rýb cez 90 cm, jedného kapra dokonca trikrát za tú sezónu, a mnoho rýb okolo 70 cm a 80 cm. Voda veľká necelých 5 ha, veľký rybársky tlak, mnoho vážok a predovšetkým tiež veľa neúspešných rybárov, to bola pre mňa naozaj veľká výzva. Preto je potrebné odpovedať si na otázku PREČO a vedieť, prečo práve tu, teraz, takto a s ním alebo s ňou.

Carp X TeamNezabudni si pred každou výpravou odpovedať na týchto 5 základných otázok, ktoré sú úplným základom úspechu, ale nech sa ti darí alebo nie, hlavné je, že ťa to musí baviť 😉

S pozdravom za Carp X team Miroslav Tomala ml.

 

Počet komentárov: 4

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *