Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Jar v znamení Alfy

GarantBaitsJar v znamení Alfy

Dlhé zimné dni sa nám pomaly krátia a postupom času sa konečne vonku trochu mení aj počasie. Studené mrazivé noci postupne ustupujú, a tak sa nám konečne otvára nová sezóna, na ktorú tak dlho čakáme. S každým ďalším dňom sa vody pomaly ale isto otepľujú, a to je signál aj pre ryby , aby sa mohli po zimnom období opäť začať aktívnejšie kŕmiť na obľúbených miestach. Jar je čas , kedy sa aj tie väčšie jedince dajú ľahšie prekabátiť .Primajú viac potravy , lebo sú väčšie a tým potrebujú futrovať častejšie , ako tie menšie jedince. Vracajú sa na miesta , kde sa zvykli kŕmiť počas roka a tým sa nám otvára veľká šanca na ulovenie kapitálnej ryby. Denné teploty sa pomaly šplhajú aj k 20tim stupňom a to umožňuje pohyb a vývin obľúbenej potravy rýb- mikroorganizmom pod vodnou hladinou . Takýto čas je vhodné prispôsobiť aj zvolené nástrahy a návnady . Ja s obľubou v takýto skorý jarný čas používam vysoko nutričné boilies AlfaHnV .

GarantBaitsUž neraz sa mi osvedčilo, že ryby po dlhej zime začali doslova hltať tieto nástrahy. Montáže som rybám vyberal hlboko z útrob papule, čo poukazovalo nato , že im guličky naozaj chutia. Vysokú dávku nutričnej hodnoty , ryby po dlhej zime identifikovali na kŕmnom mieste v priebehu pár hodín . Pre nich je to jednoduchý prístup ku  kvalitnému zdroju potravy , a pre mňa skvelá možnosť , ako si dobre zachytať a vyselektovať aj krajšie jedince. Navštívil som jedno štrkovisko s krištáľovo čistou vodou. Po vybalení vecí z auta , postavení bivaku a príprave prútov som konečne mohol zamieriť na vodnú hladinu a presondovať sonarom vodnú plochu na mojom lovnom mieste . Kŕmne miesto som si našiel v hĺbke zhruba 3 metrov .Na dne bola jemná usadenina bahna , ktorá sa postupne menila na štrkovú lavicu zvažujúcu sa do hlbšej vody . Perfektný plynulý prechod z mäkkého do tvrdého podložia je pre ryby ideálne miesto , kde by sa mali kŕmiť . Jemné bahno ponúka mikroorganizmom skvelé útočisko a pre ryby doslova prestretý stôl. Neváhal som a v okolí 5tich metrov som rozhádzal Alfu Hnv , a zopár gulí som poprehadzoval aj do hlbšej časti. Na prvú montáž som našil silne dipovanú 16milimetrovú guličku.a na  druhý prút som skúsil dve taktiež 16milimetrové guličky ale už bez dipu .Keďže tu na tejto vode je dovolené aj zavážanie tak ku každej montáži prikladám poriadnu dávku nadrvenej Alfy v pva pančuche. Voda je ešte pomerne chladná, a preto aj trávenie majú spomalené . Veľmi dôležitá je aj lokalizácia rýb ,v takýto skorý jarný čas urýchli prvý kontakt s rybou. Tomuto miestu som veril od začiatku . Po vyvezení obidvoch prútov som netušil , že za prvou rybou budem čakať až do rána , ale v jari je to niekedy tak ,rybám to trošku trvá .Postupne  sa mi na tomto mieste osvedčilo počas dňa montáže pokladať do plytších častí jazera. Hlavne poobede a tesne pred zotmením mi ryby spoľahlivo brali z týchto miest . S príchodom noci sa to obmenilo, a zábery prichádzali z hlbšej troj- až 5 metrovej hĺbky. Neviem prečo tomu bolo tak, ale väčšinu chytených rýb som mal mliečniakov . Najväčší mal niečo málo cez14 kilogramov .

GarantBaitsNádherne stavané ryby , ako to je zvykom na štrkoviskách. Silné bojovné dlhé formy, ktoré mi dali riadne zabrať . Neraz som rybu nevedel odlepiť zo dna a myslel som si že mám na prúte väčšieho protivníka ako sa nakoniec ukázalo. S jedným kaprom som bol na vode vyše pol hodiny . Krásna plynulá jazda z kŕmneho miesta prišla zhruba po hodine od vyvezenia. V momente som naskočil do člna a pomaly som jednou rukou vesloval k rybe a druhou pomaly dotáčal navijakom. Ako som už bol nad rybou začalo nečakané preťahovanie . Prút som mal ohnutý až k rukoväti , ryba ma odtiahla dobrých 50metrov od miesta , kde som mal položenú montáž. Držala sa stále pri dne a mierila priamo k potopeným stromom a nebolo vôbec jednoduché ju pribrzdiť. Miestami som si myslel že mám na prúte sumca, ale po chvíli sa kapor konečne ukázal v plnej kráse. V priezračnej vode som na moment uvidel do zlata trblietajúce sa šupiny . Po zhruba 15nástich minútach som konečne kapra odlepil z hlbšej vody , rameno som si už poriadne ani necítil po tých zdolávačkách .Konečne sa mi ho podarilo odlepiť a po chvíli som ho na asi 6ty krát podobral. Mohutný ,zdravý, krásny dlhý tmavý kapor s obrovskými plutvami mi dal krásny súboj , ktorý som naozaj nečakal. Krátke pózovanie zo  šupíkom pred foťákom a za malý moment ho vraciam tam kam patrí… Ryby začali celkom pekne spolupracovať . V priebehu 2 dní som mal na konte už vyše 10 rýb a z toho 7 cez 10 kíl a zopár menších ,čo je v takom období veľmi slušný výsledok. Verím tomu , že ak by nenastala zmena počasia , ktorá narušila zvyky rýb , tak by sa mi podarilo ešte určite zopár   dostať do podberáku.

Noc som mal úplne hluchú, bez jediného pípanca a po silnom nočnom mraze sa to dalo čakať. Na hladinu jazera opäť vykuklo slnko ,ktoré sa predieralo cez silný opar , ale ryby už na kŕmnom mieste neboli. Počas záberov ako som mal sa sem tam ryba aj ukázala na hladine , presne nad kŕmnym miestom . No toto ráno bolo iné .Ryby sa postupne s pribúdajúcimi hodinami začali ukazovať na opačnej strane jazera v plytkej vode. Jeden prút som vyviezol úplne doprava na plytšiu vodu pod konáre koľko to šlo, ale výsledok sa už nedostavil. Nemohol som ísť ďalej na miesta , kde ryba evidentne bola skrz ďalších rybárov . Na rybárčení je pekné aj to , že sa treba daným podmienkam prispôsobiť a nájsť pre ryby to pravé, čo im chutí a funguje. Jar je pre mňa obľúbeným obdobím ,kedy sa príroda prebúdza a dáva nám šancu na nové príležitosti v love našich obľúbených druhov rýb. Do konca výpravy som už z toho miesta záber nespravil ,ale bol som aj tak spokojný s nadštandardnými jarnými úlovkami. Aj tento krát sa mi osvedčilo, že príroda je silnejšia ako hocičo iné. Treba sa jej prispôsobiť , načúvať a výsledok sa určite dostaví. Všetkým slušným rybárom prajem príjemný štart do novej sezóny .

Za Garantbaits & KatranFishingLine Tomáš Horgoš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *