Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Kaprárina z môjho pohľadu

10Kaprárina z môjho pohľadu

 

Písal sa rok 2007 keď som odštartoval kaprársku  éru môjho života,  moje prvé udice ktoré som mal od dectva boli odložené  do kúta, a zaobstaral som si nové dvojdielne kaprárske prúty. Začiatky boli ťažšie, keďže som bol študent, najskôr som musel šetriť aby som si mohol dovoliť postupne kupovať  nejakú tú výbavu ktorá je nevyhnutná pri väčších výpravách. V tej dobe rybárčina nebola ovplyvnená  biznisom ako dnes. Dali sa chytiť krásne ryby vo 9veľkých váhach rybačky boli úspešnejšie a pre nás vzácne ryby, neboli predávané do chovných rybníkov ako dnes. Čítal som veľa kníh o rybárčení a spoznal som skvelého kamaráta ktorý je výborný kaprár a veľa som sa od neho naučil. Rybačky som vychutnával voľné dni a noci. Postupom času sa rybolov stal veľmi populárnym a veľmi sa začal riešiť na sociálnych sietiach. Ľudia si vymieňali názory, taktiky, miesta lovu, proste všetko bolo jednoduchšie pre  získanie informácií. Nastal veľký boom, vzniklo veľa nových značiek ktoré sa navzájom konkurujú ,sortiment sa rozšíril či už v návnadách alebo v bižutériách. Pribudlo veľa kaprárov, ktorí sa rybárčeniu nikdy nevenovali no nakúpili si drahé značkové udice a príslušenstvo no podstata im unikala. To, že je boj medzi značkami to každý vie, silná reklama, propagácia, každý samozrejme chce predávať a ísť s dobou. Ten kto chytal na jednu značku prešiel na inú a opačne. Jedno je ale isté, kapor je ryba a značka bižutérií, návnad, palíc či signalizátorov neovláda.

Dôležitá je vedomosť, výber miesta , lokalizácia, taktika kŕmenia , ostrý háčik, kvalitný silon, funkčný prút , navijak a rozum rybára.  Ja osobne preferujem vody ktoré, sú vekovo staré ako napríklad priehrady, rieky a menšie riečky alebo odstavené ramená. Nechytám štýl- udice vo vode ďaleko od brehu pretože to práve nafotili v časopise , ani štýl urban carp čo je populárne v Anglicku. Chytám vlastný štýl, niekedy v ťažko dostupných miestach, medzi divou zverou a komármi alebo pod holým nebom bez bivaku. Návnady striedam nie som zástancom veľkej reklamy na rôzne „baity“. Malá reklama pár fotiek, stručne zručne napísaný príbeh a hotovo. Neskutočne veľa kaprov som pochytal na JET FISCH, NIKL, KIMOT, STARBAITS, NUTRABAITS, MIKBAITS.

Z týchto značiek mám stále niektoré pre mňa top výberovky v mojej rybárskej taštičke :) . Poslednú dobu skúšam rôzne zmesi a komponenty od rôznych firiem. Na väčšie výpravy si skôr šúľam gule doma v dielni. Čo sa týka montáži , šnúrky používam  od Sufixu a od Krystonu. Od háčikov som prešiel cez Owner,Korda,Fox, Carp Ur Us. Poslednú dobu používam pre mňa už osvedčené 7háčiky od firmy Sasame s označením fusso vo veľkosti 2-4, sú ultra ostré, ľahké , vydržia aj v prekážkach, netupia sa. Mám s nimi dobré skúsenosti a zatiaľ ma ešte nesklamali. Silonov som prestriedal tiež veľmi veľa , až kým sa mi  pred dvomi rokmi do rúk nedostala značka silónov pri ktorej som si povedal ´´iný už kupovať nebudem,, . Je to ASSO  – presnejšie čo používam je hard skin červenej farby, ktorý je neskutočne silný, pružný a nekrúti sa. V prekážkach otestované spolu s fluorocarbonom AKASHI . Veľa ľudom som odporučil a neoľutovali. K produktom asi toľko, samozrejme každý má svoju topku na trhu. V poslednej  dobe si všímam , že je  rekordný pokles rýb vo zväzových vodách v ktorých často chytám. V mojich začiatkoch sa lovilo oveľa viac  rýb a bolo veľmi ojedinelé aby som chytil tú istú rybu viac krát , čo sa mi v dnešnej dobe stáva pomerne často. Čo sa týka veľkých rýb ako by zmyzli. Je čoraz ťažšie na ne naraziť. Dôvody? Predaj do súkromných rybníkov, do reštaurácií a v niektorých prípadoch aj na vlastnú potrebu, no kto vie? Jedno si ale musíme uvedomiť, život v prírode musíme chrániť a samotnú prírodu taktiež.

Musíme myslieť na naše deti na novú generáciu …

Pridávam fotky z mojej kaprárskej éry

David Formanek

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *