Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Predĺžená sezóna 1. časť

Predĺžená sezóna 1. časť

…pípíípíííííííí, je tam, je tam… náhle sa budím zo sna. Moja túžba je čistá a jasná. Nepatrím medzi milovníkov rybačky v studenom vetre a mrholení, radšej dám prednosť príjemnému zvuku praskania dreva v našom krbe spolu so škoricovou vôňou vareného vína. Už niekoľko dní vkuse prší a vyzerá, že ani neprestane. Polovica októbra je preč a do konca rybárskej sezóny už neostáva veľa času. Rozhodnutie padne jako blesk z jasného neba. Dnešná predpoveď počasia sľubuje oteplenie a koniec dažďa. Zajtra sa zbalím, pozajtra vyrážam. Bolo to rýchlejšie jako som čakal a môj koridor je je už v smere k južným rovnobežkám. Počas celej pondelkovej cesty prší a vyzerá to jako u nás. Na prvé vytipované potencionálne miesto prichádzam v podvečer. Jazero je v západnej časti skoro prázdne a tak sa rozhodujem skúsiť šťastie práve tu. Nakoniec je do zotmenia už len chvíľka. V pokluse sa snažím aspoň zbežne preskúmať terén pod vodou. Je tu približne 8m hĺbka a loviť budem vo vzdialenosti cca na 80-90m. potom ešte rýchlo zakrmujem a nahadzujem.

Carp Servis Václavík

Po neodkladných prípravách túžim len po jednej veci a tou je vyhriaty spacák. Sotva zaľahnem, začínam obdivovať fyzikálne zákony o prestupe tepla rôznymi materiálmi. Poriadny spacák, to je vec… ale tento blažený obdiv netrvá dlho. Za pár minút ma vyháňa zo spacáku do mrholiacej hmly jazda jako sviňa. Celá akcia končí vyhratým bojom nad nádherným lyscom 21,5kg. Moja radosť nemá konca. Rýchlo dokrmujem a čakám čo bude ďalej. Do úsvitu zdolávam ešte ďalších troch kaprov v rozmedzí 14-16kg.

 

 

 

Carp Servis Václavík

Je zima a nepríjemné sychravé počasie. Ale na to som vlastne už asi zabudol. Nadránom sa vyjasňuje a ochladzuje. Okolo ôsmej sa zas vytešujem z úžasného kapra s váhou nad hranicou 20kg. Tentokrát 21,3kg. Napätie stúpa.

Carp Servis Václavík

Nadchádzajúce ráno sa premieňa na úplne iný deň. Dých slnkom a príjemným ozónom. Bohužiaľ na zábery je skúpy. Ďalšia noc sa opakuje. Len s trocha iným scenárom. Najskôr menší kapríci a před štvrtou ráno opäť nekompromisný záber. Po záseku si ryba nenechá nič diktovať a ešte odvíja ďalšie metre svojim smerom. Darí sa mi ju však otočiť a začínam ju opatrne priťahovať. Som totiž zastancom značne šetrného zdolávania rýb. Už mnohokrát sa mi to vyplatilo a aj v tomto prípade sa moja teória potvrdila. Zdolaný kapor so svojou úctyhodnou váhou 24,3kg visel len za nepatrnú časť kože na spodnom pysku. Pokiaľ by som pristúpil k zdolávaniu len o máličko agresívnejšie určite by sa táto slabučká časť kaprieho tela určite pretrhla. Ja by som mohol rozprávať o tom šialenom monštre a iný rybár, ktorý by ho ulovil, by obdivoval ďalšiu dieru naviac v kaprej tlame. Myslím si, že takto citlivo zdolaná ryba má neporovnateľne väčšiu šancu na zahojenie drobnej ranky než roztrhaného kútika jako na starých „gatiach“. Samozrejme to neplatí vždy a všade. Sú situácie keď treba zabrať, ale pokiaľ nie sú vo vode prekážky tak volím jemné zdolávanie.

Carp Servis Václavík

Carp Servis VáclavíkMoja taktika bola trochu neobviklá. Chcel som sa vyhnúť menším rybám a to sa mi aj celkom darilo. To bolo možné predovšetkým veľkosťou nástrahy. Zvolil som kombináciu dvach guličiek. 25mm pečeň-vanilka a 20mm prírodná pečeň. Oboje boilies z produktovej rady Boss2 špeciál. Tento double som ešte vylepšil obalením obalovačkou s príchuťou prírodná pečeň. Výsledkom bola objemná nálož, ktorú dostať na veľkú vzdialenosť bolo celkom obtiažne a to nehovorím o komplikácii s kŕmením a presnosťou samotnou. Do montáže som vsadil záťaž 140g plochého tvaru s priehlbinami. Do priehlbín som natlačil zmes do PVA Rekror, ktorá sa vynikajúco hodí na lov v studenej vode. V princípe sice nie je vyrobená pre tento spôsob použitia ale svoj účel výborne splnila. Táto zmes vytvorila pevnú masu, do ktorej sa dal ľahko zapichnúť háčik. Šnúru nadväzca som vtlačil a pevne zafixoval na druhej strane záťaže do masy zo zmesy.

Carp Servis Václavík

Účel bol prostý. Takto som eliminoval možnosť zamotania boiliesu do samotného náväzca a celej montáže. Jedná sa o jednu z mojich najstráženejších vecí při tomto spôsobe lovu. Keď po večernom nahodení ráno vytiahnete motanicu niečo nie je v poriadku. Ak sa vám to stane počas týždňovej rybačky niekoľkokrát, spočítajte si koľko hodín ste tam strávili zbytočne. Celá táto zostava vytvorila ťažkotonážnu pumu, ktorú som bol schopný dostať s istotou na požadovanú vzdialenosť len s pomocou tzv. „kolíkov k rajčinám“. Pre tento účel mám prúty so záťažou 4,5-5 Lbs. Nie je to sice žiadna paráda pri zdolávaní ale iná cesta nebola. Zakrmoval som pomocou rakety a kobry.

Carp Servis Václavík

S dorastajúcim mesiacom začal ustupovať kaprom apetít a možno na zníženie počtu záberov mal vplyv aj počet plniacich sa „flekov“ v mojom okolí. Do piatku sa mi podarilo uloviť ešte zopár menších kaprov a jedného parádneho lysca s váhou 20kg. Stav sa postupne zhoršoval a ja som bol myšlienkami už na novom fleku. V piatok okolo poludnia zdvíham kotvy a vyrážam o niekoľko desiatok kilometrov ďalej. Mám tu vytipovaný ďalší revír, ktorý chcem vyskúšať a mám na to len dva dni.

Aleš Václavík

Kompletnú ponuku firmy CARP SERVIS VÁCLAVÍK nájdete na www.kaprar.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *