Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

S Jánom Kviečinským o Bugs Baits

S Jánom Kviečinským o Bugs Baits

 

  1. Bugs baits má už vyše 100 spokojných pravidelných zákazníkov a množstvo krásnych úlovkov na stránkach, aj keď ste spustili oficiálny eshop len na začiatku roka. Ako je to možné?

Veľmi sa teším, že množstvo rybárov má dôveru voči BugsBaits a ich počet neustále rastie a radosť im robia krásne úlovky. Veľa rybárov začalo používať Bugsbaits ešte v priebehu príprav oficiálneho spustenia a uvedenia značky na trh. Pozitívne skúsenosti prvých nadšencov sa šírili predovšetkým na kamarátskych vzťahoch a čím ďalej tým viacej ľudí sa začalo na mňa obracať, nosiť si Bugsbaits k vode a overovať si kvalitu vo vlastných rukách. Keď som začínal s Bugsbaits pred niekoľkými rokmi, ani som netušil, aké bude pre mňa naplnenie, vidieť radosť druhých z ulovených kaprov a každá správa od vody ma vždy nesmierne poteší.2,2

  1. Predsa len, v dnešnej konkurencii, sa tak rýchle zavedenie do praxe nevidí. Prezraď nám tajomstvo úspechu.

Dôvodov prečo si získal Bugsbaits priazeň je celá rada a vystačili by na samostatnú diskusiu. Pre niekoho je to nutričné zloženie, pre niekoho jedinečné receptúry, pre niekoho tvar, štruktúra a schopnosť uvoľňovať atraktory a mnohí potrebovali práve všetko v jednej guličke.

Vyzdvihol by som jeden, za mňa hlavný dôvod a to ten, pre ktorý som sa pustil v minulosti do prípravy vlastných boilies. Dnes máme našťastie množstvo zdrojov informácií (knihy, časopisy, internet – domáce a zahraničné), kde sa dozvieme všetko potrebné o surovinách používaných pri výrobe boilies, dôležitosti správneho spracovania surovín, o výhodách tekutých potráv, o tom ktoré atraktory a prečo nesmú chýbať v boiliese, aké sú nutričné požiadavky kapra a ako hlavne kapor vyhľadáva potravu a čo stimuluje jeho chuťové senzory. K čomu sú vám však všetky informácie sveta, keď neviete čo vaše obľúbené boilies obsahuje? Ako sa môžete rozhodnúť ktorý potom kúpiť? Ako potom posúdiť, či vyhovuje našim požiadavkám ktoré chceme aby spĺňal? Ako posúdiť, či môže zaujať kaprov a na základe čoho by mohol, keď nevieme z čoho je receptúra? Uvediem príklad, mal som obľúbenú jednu mušľovú gulu od etablovaného zahraničného výrobcu. Nevedel som, ale koľko mušľových zložiek obsahuje a či vôbec. Alebo to bola len aróma? Skutočne bola nutrične vyvážená? Podporovala trávenie kapra? Bola celá rada ďalších výrobcov, ktorí ponúkali mušľovú gulu. Samozrejme som chcel kúpiť tú najlepšiu. Chcel som s vysokým obsahom mušľovej múčky, s extraktom z mušlí a nie niečo s umelou arómou. No nikto mi nedal odpoveď, čo sa týkalo zloženia. Vieme, že mušľová múčka je jedna z najlepších surovín ako zaujať kapra a tak mi nezostalo nič iné, ako si zostaviť vlastnú receptúru. A to je filozofia BugsBaits, „VIETE, NA ČO CHYTÁTE“. Každý si tak môže vybrať konkrétny typ rady NutricWorld na základe vlastných skúseností, vedomostí a know-how pretože vie, čo vo svojej guličke nájde. V neposlednom rade, pokiaľ sa potom rozhodnete guličku prispôsobiť sebe, hneď viete na akom základe staviate.

3.Cesta k úspechu býva tŕnistá a dlhá. Vráťme sa na jej začiatok a prezraď nám kedy si začínal s rybačkou a kto ťa k nej priviedol ?

3Aj keď v mojej rodine nebol rybár nikto, mal som to štastie, že babička mala chatu priamo pri vode, kde sme každý rok trávili s celou rodinou letné dni. Bolo to krásne veľké štrkovisko s priezračnou vodou plnou rýb všetkého druhu. Už ako malý chlapec, som trávil čas v spoločnosti rybárov, ktorí lovili ryby kúsok od našej chaty. Najprv som im pomáhal chytať na bič malé nástrahové rybky, neskôr ma učili, ako na to s mojou prvou výbavou. Moja prvá udica (vlastne bič), ktorú mi pomohol vyrobiť môj otec bola z lieskoveho dreva, očká s medeného drôtu a s kúskom silonu, ktorý mi venovali miestny rybári a s plavačikom z korkového štupla od vína. Bol som nadšený, a stačilo to na to, aby ma to úplne celého pohltilo. Dozor mi robili miestni rybári a ja som od nich čerpal prvé vedomosti. Vtedy sa dalo chytiť veľké množstvo druhov rýb ako červienky, pleskáče, liene, ostrieže, karasy a to len kúsok od brehu v hlbšej vode. Dokonca aj malý kapor sa dal prekabátiť, to som ale musel byť veľmi nenápadný a po tichu. Túžba po väčších rybách a hlavne niekoľko kilových kaproch bola neúprosná. Tá radosť, keď som dostal prvú naozajstnú udicu s navijákom. Rybárske skúšky, prvý rybársky lístok a povolenku si pamätám dodnes. A odvtedy sú ryby neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Neviem sa dočkať, keď bude môj syn už dosť veľký, a ja ho zoberiem na ryby.3,3

4. Aké nástrahy a lovné techniky si obľuboval v minulosti?

Čo sa týka nástrah a techník, tak asi ako každý, prešiel som si cestou chytania na kopané červíky, pufiny, experimentami s kukuricou, „špeciálne“ cestá, do ktorých sme pridávali červenú papriku a ďalšie „zaručené“ atraktory z kuchynskej skrinky, až po potravinárske arómy. Fungovalo to niekedy viacej, niekedy menej. Ten pravý zlom nastal, keď som sa ešte na základnej škole zoznámil s Lubošom. Luboš bol v tej dobe rybár, akého ste hľadali len tažko. Už v roku 1994-95 mal pre mňa nepoznanú výbavu, za pomoci ktorej sa mu darilo chytať obrovské ryby, ktoré som dovtedy na vlastné oči ani nevidel. Používal signalizátory a mal tak tenké udice, že som si myslel, že sa pri každom nahodení zlomia. U Luboša som videl prvýkrát ako našíval pod háčik veľké zrnká kukurice (ževraj z Juhoslávie) na jednu udicu a na druhu nejakú guličku. Mimo háčik? To bolo vtedy science-fiction. Ostatní, čo najdôkladnejšie zakrývali hrot háčika s puffinou a kostniakmi. Musel som sa dozvedieť viac, veď jeho úspechy boli nevídané. Najlepšia cesta, ako sa dostať k informaciám bola chytať vedľa neho…. Sedel som na kýbliku, jedným okom som pozeral na policajta a druhým sledoval Luboša vo všetkom, čo robí. Ako si pripravuje lovné miesto, ako robí montáže, ako zdolávať veľké ryby a ako sa k nim správať. Ak som mal rybárskeho otca učiteľa, tak to bol Luboš….to, čo ma naučil a koľko trpezlivosti mal so mnou bolo obdivuhodné… do dnešného dňa sme kamaráti a každý rok sa stretávame pri vode. O to mám vačšiu radosť, že patrí medzi verných zákazníkov BugsBaits a pravidelne posiela fotky krásnych úlovkov.4

5. Kedy si prvý krát okúsil loviť na boilies a aké boli zo začiatku na tieto ,,zázračné,, guličky úspechy?

Luboš ma zasvecoval každým rokom viac a viac do čara kapráriny, a tak netrvalo dlho a našil som aj ja pod háčik prvé boilies. Jediné, čo si pamätám, tak bolo to, že bolo červené, a voňalo po ovocí. Kus stál 2,-KČS. Úspech sa dlho nedostavoval a na kostniaky s kururicou to bolo akčnejšie. Bol som vtedy netrpezlivý a vzdal sa moc rýchlo. Naviac nedostupnosť boilies na trhu, vysoká cena, chýbajúca bižutéria, možnosť zavážať a aspoň trochu prikrmovať boli veľké prekážky. Nevzdal som sa vidiny veľkých kaprov a s pribúdajúcim vekom, skúsenosťami, finančnými možnosťami a motivovaný článkami v Slovenskom rybárovi som nakoniec naplno podľahol čaru lovu kaprov na boilies. Odmenou mi boli prvé väčšie kapre a zážitky, na ktoré budem spomínať celý život.

6. Keď sme pri tých boiliesoch aké firmy a konkrétne produkty si si skúsil ?

Prešiel som si mnohými značkami, príchuťami a tajnými receptúrami. S odstupom času sa nebojím povedať, že väčšina značiek má kvalitné produkty a vždy som si vedel nájsť niečo, čo mi fungovalo. Za tie roky to bolo minimálne 10 značiek, ktoré som používal pravidelne.

7. Čo bol ten impulz, alebo čo ta nakoplo k tomu aby si prišiels niečím vlastným ?

Impulz, ktorý ma nakopol? Presne ten impulz, ktorý je spoločný pre mnohých rybárov, ktorí sa už rozhodli pre 2,1BugsBaits. Jednoducho vedieť na čo chytám a čo kaprom ponúkam. Chýbali mi informácie o zložení boiliesu, za ktoré som míňal nemalé peniaze. V tej dobe každý bol tajnostkár a ani hrubé zloženie nikto neprezradil a nevedel som, či boilies obsahuje vôbec nejaké proteíny a už vôbec nie ich zdroj a koľko. Nebolo to komapatibilné s mojou cestou bádania po tom, čo kapor potrebuje, z čoho čerpá živiny, čo sú atraktory, ktorým naozaj nedokáže odolať a hlavne prečo. Postupne som sa dozvedal zaujímave informácie, ale nevedel si overiť, či moje kupované boilie vôbec danú surovinu alebo atraktor obsahujú. V neposlednom rade mi vadilo, že väčšina boilies obsahovalo veľké množstvo hrubých častíc, ako sú kukurica, pšenica a krupica, ktorú bolo vidieť na prvý pohľad. Iste, boilies na väčšom sacharidovom základe má svoje opodstatnenie a dokáže byť úspešné. Ale za toto mam platiť také peniaze? To bol môj začiatok cesty s k boilies BUGSBAITS. Snaha mať pod kontrolou na čo chytám a priviesť zloženie k čo najväčšej dokonalosti pre kaprov.

8. Na čo si sa pri výrobe svojich produktov zameral ?

Pri zostavovaní boiliesu sme sa zamerali na 5 hlavných aspektov, ktoré vo všeobecnosti robia boilies bezkonkurenčnou nástrahou a prináša nám množstvo neuveriteľných rýb a zážitkov. Ideálne je všetkých 5 aspektov maximalizovať v jednej guličke, tak aby ste o nej za žiadnych okolností nepochybovali:

  1. nutričná vyváženosť, aby čo najlepšie spĺňala požiadavky kapra10

  2. ľahká strávitelnosť

  3. stimulácia čuchových senzorov kapra, pre rýchle vyhľadávanie

  4. stimulácia chuťových senzorov kapra

  5. dokonalý tvar, a čo najvačšia schopnosť uvoľňovať potravinový signál

Kombinácia týchto 5 aspektov robí skutočne kvalitnú guličku, pretože vychádza z toho najpodstatnejšieho. Maximálne vyhovieť kaprovi. Preto boilies BUGSBAITS je  HNV (High Nutricional Value), čo v preklade znamená s vysokou nutričnou hodnotou …. Kapor potrebuje ako proteíny, tak sacharidy, tak tuky, ako aj vitamíny a mineráli, a to vo forme, ktorá je pre neho ľahko dostupná a hlavne stráviteľna. Pretože kapor vyžaduje vyšší poddiel proteínov (prirodzená potrava kapra, to sú predovšetkým proteíny – zooplankton, bentos) splnenie všetkých podmienok kvalitného boliesu vyžaduje celú radu surovín, ktoré sú vyššej cenovej kategórie, tak som nemohol ináč, ako dať ľuďom jasné dôvody v podobe receptúry, za čo platia.

9. Máte výstižný slogan: My riešime iba miesto a montáž? Ako k nemu došlo?

K TOMU PROSÍM DVE VECI. Prvá, všetky knihy tvrdia a naše skúsenosti len potvrdzujú, že základom je miesto, potom montáž a potom nástraha. Druhá. Prídete do rybárstva a neviete si vybrať, sú to už stovky druhov. Nosil som v aute niekoľk výrobcov, druhov, rád, príchutí. Nevedel som sa rozhodovať, čo dať pod háčik. A keď už som is vybral, tak po krátkej dobe som začal spochybňovať, či som predsa len nemal dať tú novinku od druhej značky. Presne z tohto druhého dôvodu môj kamarát, ktorý ako jeden z prvých začal loviť už aj ako malý chlapec na boilies a mimo háčik to vzdal. Teraz sa vrátil a povedal pamätnú vetu „Janko s  Bugsbaits skutočne riešim iba miesto a montáž.“ O nástrahe už nepochybujem a s kľudom chodím s dvomi druhmi. Keď to nejde viem, že mám chybu v mieste alebo v montáži.52753325_404975166922888_7871953610731421696_n

10. Čo by si na záver odkázal našim fanúšikom ?

Čím som starší, tým si viacej uvedomujem, že život nám niekedy plynie medzi prstami a nemáme nekonečne dosť času na to, aby sme si plnili svoje priania. Pre mňa čas strávený na rybách, je jedným z toho najkrajšieho, čo mi život ponúka. Preto by som rád poprial vašim fanúšikom, aby sa im v živote darilo a mohli si krásu rybárčenia užívať čo najviac.

Za Rybolov Nás Baví: Tomáš Šutrík Bršel

Za Bugs Baits: Ján Kviečinský

Počet komentárov: 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *