Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Silné reči

Silné reči

Veľmi dlho som uvažoval, ako otvoriť tému, ktorá je stále tabu, ale pritom je NEPRESTAJNE AKCEPTOVANÁ. V mojom kruhu mám stále dosť dobrých priateľov, s ktorými vždy všetko riešim a sami mi povedali: „Áno, treba o tom hovoriť!“. Každoročne si spravíme spoločnú rybačku s dlhoročnými priateľmi z SBS Baits.

Tento rok nám to vyšlo dosť neskoro, až v polovici novembra. Mali sme z toho trošku obavy, bolo dosť oneskorene, ryba už nebude spolupracovať, ale zároveň sme sa tešili na oddych a spoločný relax. Veď, bude zábava, podebatujeme o všetkom mož- nom. No nechcem písať o tom, že na čo kto chytal, aké montáže a aké miesta si vyberal. Nie, nebude žiadna reklama. Rezervovali sme si na rok dopredu miesta vedľa seba, aj kvôli tomu, aby sme mohli „lobzovať“, veď načo sú nám príposluchy. Milujem extrém a počasie pod psa, lebo práve vtedy môže prísť vytúžená ryba a november je na to ako stvorený. Každý z nás išiel „s malou dušič- kou“, ale odhodlaný spraviť pár pekných zá- berov a chytiť dobrú rybu, nejakého kapríka. Prvé dni boli totálna bieda, voda mala tesne nad 6 stupňov, takže každý začal trochu špekulovať, čím by oklamal letargickú rybu. Ono, je to veľmi zaujímavé, lebo každý má rád niečo iné, používa odlišné 3veci, zakladá si na inej stratégii. Niekto veril „fleku“, čo si našiel a niekto skúšal prechytávať iné partie – však každý sme iný a to je na tom to krásne. Prvý sa rozbehol Majo, ktorý chytal pár metrov od brehu a to miesto sa ukázalo ako „hotspot“. No po pár hodinách slniečka to začalo pípať každému. Začínal sa kolotoč. Pípače sa ozývali z každej strany, všetci sme vedeli, že každý záber mohol priniesť obrov- skú rybu, a tak sme k tomu aj pristupovali. Všetko muselo byť dokonalé! Len čo sa večer na hladine objavila čelovka, všetci boli v po- zore a v strehu. Spolupráca bola automatická a pri fotení boli všetci. 

Bolo to ako zo sna

Samozrejmosťou na takýchto rybač- kách sú podpichovačky a srandičky, ale všetko v rámci kamarátstva. Atmosféra bola super, niekto chytil svoj nový oso- bák, alebo niekto stále čakal na tú svoju TOP. Išlo nám hlavne o to byť spolu a užiť si to, ako sa hovorí „na plné gule“. Bolo nám jedno, že tento chytá na to, pod tou značkou a druhý zase na niečo iné. Išlo len o tú krásu a adrenalín z ry- bačky. Za 7 dní sme zdolali nádherné ryby, mali sme kapry až cez 20 kg, bolo to ako zo sna. Na takúto rybačku niekto čaká celý život. Zažili sme kopu zábavy a hlavne medzi nami nevládla žiadna „firemná“ rivalita. A práve to je ten ka- meň úrazu, ktorý mám na mysli. Ja som otvorený človek a hlavne, nenávidím klamstvá. Tomuto krásnemu športu sa venujem už dosť rokov. Najprv ako oby- čajný rybár, časom pod jednou znač- kou, ktorú sme s kamarátom doviezli. Mám toho pri vode odsedeného dosť, takže poznám dosť ľudí a videl som veľa vecí, ako a čo sa robí. Možno nastal čas otvoriť aj túto tému. Dajme si ruku na srdce a úprimne sa zamyslime, že o čom je rybačka.

Musíme až tak tlačiť na pílu?

Myslíte, že je o klamstvách? Som vnímavý človek a vidím, keď idem niekoho pozrieť, že čo má v bivaku, čo má vo vedrách, alebo čo má našité na háčikoch. Bol som osobne pri tom a nebolo to prvýkrát, že sa ryba chytí na niečo úplne iné a o týždeň čítam, že vzala na to alebo to, proste to nie je pravda. Len pozerám. Musíme až tak tlačiť na pílu? Nie je to až nechutné sa takto pchať do zadku, len aby firma predávala? Bol som svedkom na pretekoch, že tím, ktorý kŕmil úplne iným, ako dotyčná značka mala v ponuke. A po pretekoch sa ospevovalo, ako zachytali, ako im to šliapalo, a ako sa umiestnili. Dosť, ľudia! Klameme hlavne sami sebe. Píšu sa klamstvá, len aby sa urči- té firmy dostali na výslnie. Začnime uvažo- vať trochu inak a nesiľme všetko. Prečo by som mal klamať? Ja osobne preferujem tiež svoju značku. Mám ju rád, pochytal som na ňu krásne ryby. Verím jej. Áno, robím pre ňu všetko, ale nemám tú odvahu verejne klamať. Prečo by som aj mal? Nemám problém siahnuť aj po konkurencii – však, čo je na tom? Ak moja značka nemá v ponuke to, čo by som v danej situácii použil a ruku na srdce, ak kamarát ťahá ryby a vám nejde nič a stále veríte tomu, že aj vám to pípne, ale zázrak sa nekoná, jedno- ducho ryba chce to, čo má kamarát, nech robíte, čo chcete, nesiahnete po tom aj vy? Myslím, že nie jeden z nás. A podľa mňa, je to úplne normálne.

Dosť, ľudia! Zahoďme predsudky! Klameme hlavne sami sebe. Píšu sa klamstvá, len aby sa určité firmy dostali na výslnie.

Ide o ryby, pocit, ktorý nás napĺňa, záži- tok. Nebime sa do pŕs, že som, kto som, že ja idem len to a to, vieme všetci dobre, ako to je. Dovolím si tvrdiť, že každý z nás má niečo v taške aj od inej firmy, či už pop- ky, esencie, rozpustné gule, atď. Áno, mám ich aj ja a vôbec sa za to nehanbím. Tí, čo sa držia naoko ortodoxne toho svojho, klamú sami seba. Kamaráti, ľudia, kolegovia. Začnime žiť viac kvôli rybám. Zahoďme predsudky, nemachrujme, a hlavne ne- klamme si medzi sebou. Nie je to vždy o ri- valite a firmách, sme tu hlavne sami za seba a svoje svedomie. Spravte si peknú rybačku  ako my, nepozerajte na to, z akej firmy, kto je. Veď vlastne nám všetkým ide o to jedno – prežiť pekné chvíle pri vode. My už teraz máme v pláne užiť si takúto peknú ak- ciu. Pridá sa k nám aj ďalší kamarát z UK – Laco Nooki Gemer, ktorý si ide zas úplne niečo iné ako my. Chcem sa poďakovať priateľom z SBS Baits – Majo, Braňo, Noro, Robo. Je fajn vedieť, že je niekto ako ja a ne- bojí sa o tom otvorene hovoriť. Ďakujem aj môjmu kolegovi Filipovi. Chlapci, krásna rybačka, ktorá mi pohladila srdce.

Lukáš Pravda

Počet komentárov: 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *