Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Život kaprára v dnešnej dobe

Život kaprára v dnešnej dobe

Carp X teamKoľko krát si bol tento rok pri vode? Desaťkrát? Stokrát? Nech už je tvoja odpoveď akákoľvek, stavím sa, že rovnako ti to je stále málo a prial by si si tam tráviť oveľa viac času. Mnohým kaprárom by nestačil ani všetok ich čas. Bohužiaľ, vďaka bohu, záleží na uhle pohľadu.

Je pravdou, že každý extrém je zlý. Naozaj by bol niekto schopný stráviť doslova celý svoj život iba pri vode? Myslím si, že s najväčšou pravdepodobnosťou by ho to určite prestalo po nejakej dobe baviť. Možno keby menil revíry, parťákov a vybavenia, tak by to dokázal oddialiť, ale určité “presýteniu” by určite nastalo. Podľa mňa, po dlhšej dobe minimálne na niekoľko dní je každý rád opäť v teple domova. Navyše čo by na to povedala naša rodina, priatelia? Áno, je pravdou, že človek by sa nemal obzerať na okolie a ísť si za svojím, ale naozaj by bol niekto tak sebecký, aby úplne zatratil svojich najbližších?Carp X team

Človek by sa mal pre dosiahnutie svojho osobného šťastia venovať tomu, čo ho baví a napĺňa, ako len maximálne dokáže, ale nie vždy to je možné. Nemal by zabúdať na nenahraditeľné ľudí okolo seba, či už sú to rodičia, partner alebo deti, ale aj najbližší priatelia. Asi najväčším problémom a ťarchou vo vnútri každého z nás je sa uistiť. Ako seba, tak tiež už spomínaných najbližších. Každý musí platiť nájom alebo splácať hypotéku, jedlo tiež nie je zadarmo a naše ratolesti nie sú práve lacnou záležitosťou. Drvivá väčšina musí denne dochádzať do zamestnania, ktoré ho nebaví, a tráviť tu značnú časť svojho života. Istou alternatívou je podnikanie, ktoré ale tiež, minimálne v začiatkoch, stojí času ešte oveľa viac, než každodenné zamestnanie. Úplnú slobodu si človek zaistí iba pasívnymi príjmami, ale o tom tento článok rozhodne nie je. Priemerný Čech ročne strávi v zamestnaní 1936 hodín. Je toto normálne? Skoro 2 000 hodín ročne svojho drahocenného času dávať niekomu cudziemu na plnenie jeho snov? Ale čo naše sny a potreby? Čas, kedy by sme mohli byť radšej s toľko zanedbávanú rodinou, priateľmi alebo tam, kam nás to ťahá najviac, pri vode.

Aj keď človek vyrazí na niekoľko hodín k vode, v podstate si moc oddýchne. Stále má hlavu plnú starostí a neustále sleduje hodiny, pretože odchod sa neúprosne blíži. Keď nám časové možnosti dovolia vypraviť sa na ryby na dlhšiu dobu, je to úplne o niečom inom. Zabúdame na čas i dátum a venujeme sa naplno iba tomu, čo nás napĺňa vášňou a šťastím: lov veľkých kaprov. Bohužiaľ po určitej dobe aj dlhší čas vymedzený pre pobyt pri vode utečie a my sme doslova “nútení” vrátiť sa späť do reality všedného života. Človek si aspoň trochu odpočinie, ale aj tu nastáva ďalší zásadný problém.

Ruku na srdce, koľko z vás má vo svojom okolí aspoň nejakú “panenskú” vodu? V dnešnej dobe nájsť revír nedotknutý, alebo aspoň prevažne z ľudskou rukou nepoznamenaný, je takmer nemožné. Stretávame sa s tým všade okolo nás. Regulované rieky, umelé brehy, betónové móla. Človek si chce aspoň trochu oddýchnuť od toho každodenného zhonu, ale keď už si nájde čas, tak zostáva veľkým orieškom,Carp X team aby našiel aspoň kúsok zdravej prírody. Chytať niekomu doslova pod oknami alebo byť stále rušený prechádzaním vlakov či áut priamo za chrbtom nie je úplne ideálne, bohužiaľ niekedy s tým nie sme schopní nič narobiť a sme odkázaní loviť aj na týchto vodách v priamej blízkosti civilizácie. S tým súvisí aj neporiadok pri vode.

Nájsť úplne neporušené miesto je takmer nemožné, ale keď už lovíme na mieste, kde bol niekto pred nami, mali by sme to spoznať čo najmenej a tiež by sme mali myslieť na to, že tu bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj niekto po nás, tak by som vás chcel týmto požiadať, keď už ste schopní si to so sebou priniesť, tak aby ste si svoje PET fľaše, konzervy od kukurice, fľašky, igelitky a ďalší neporiadok tiež odniesli aspoň k najbližšiemu kontajneru. Je to Vaša vizitka nielen pre kaprárov, ktorí tu budú po vás, ale tiež a hlavne pre prírodu, vďaka ktorej tam vôbec môžeme byť.

Záverom by som chcel povedať, aby sa nikto z vás nevzdával svojich snov a tvrdo si šiel za svojím, či už to bude akokoľvek ťažké, cesta sa dá nájsť vždy. Niekto nemá šťastie na toho pravého parťáka, iný zase sníva o dokonalej výbave, ďalšiemu zasa chýba niečo z toho, o čom som už písal vyššie. Nikto to nemá ľahké, ale nech už ti chýbajú peniaze, čas alebo nájdenie krásneho kúska prírody, vždy je hlavné to, aby ťa to bavilo a napĺňalo, i keď zatiaľ len v rámci tvojich možností. Peniaze, čas a sloboda, tri najdôležitejšie faktory ovplyvňujúce úplne každého človeka na tomto svete, či už sa venuje čomukoľvek. Čo chýba tebe?

Carp X teamMiro Tomala ml.
Carp X team

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *