Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

HÁČIK – najdôležitejšia časť montáže! 3.časť – Centurion 2000 ATS

HÁČIK  – najdôležitejšia časť montáže! 3.časť – Centurion 2000 ATS1

Ubehol ďalší mesiac a ja sedím znovu za klávesnicou počítača a prehrabávam sa v otázkach a ohlasoch, ktoré mi od vás prišli na predchádzajúce články. Naozaj mi prosím odpustite, ale na všetky sa odpovedať nedá a ako tak na to pozerám, urobím to zasa tak jednoducho a systematicky ako predošlé dva diely. V oboch som sa vám snažil priblížiť problematiku naviazania viacerých možností háčikov rôznych tvarov a v neposlednom rade niečo z tej aspoň podľa mňa veľmi dôležitej rybárskej etiky.2

Centurion 2000 ATS

Dnes by som rád pokračoval s modelom háčika, ktorý hádam ani netreba rybárskej verejnosti zameranej na lov kapra predstavovať. Je to model Centurion ATS. To čo už tento háčik dokázal vytiahnuť z vody za tie dlhé roky, čo je na trhu, je obdivuhodné. Dá sa použiť naozaj v skoro v každej situácii od lovu menších rýb, až po tie najväčšie kusy. Dá sa použiť do tých najväčších prekážok, ale aj na voľnej vode. Výborne sa hodí na prezentáciu s dvoma veľkými guľôčkami boilies, ale aj na nastraženie s plávajúcou nástrahou. Poďme ale pekne po poriadku.

Správne vyviazanie3

Klasické vyviazanie s dvoma ovinmi pod vlasový príves

Je to zasa to klasické naviazanie pomocou bezuzlového naviazania kde ešte pridáme ďalšie dve omotania pod vlasový príves kam prepichujeme boilies, aby sme ho vyosili a háčik tak lepšie odstával (vyčnieval mimo os montáže) a mal tak lepšiu šancu zapichnúť sa. Ideálne s použitím s menšími veľkosťami háčika a s menšími nástrahami ako je kukurica, tigrí orech a boilies do priemeru 18mm.

4

Klasické vyviazanie s použitím krátkeho vlasového rovnátka 

Je to presne rovnaké naviazanie ako v predošlom prípade akurát je pridané vlasové rovnátko Mouthsnagger Shorty a z vlasového prívesu kam napichávame nástrahu je stiahnutý ochranný stužený povlak zo šnúrky. Rovnátko pridávame z dôvodu, že natáčanie háčika je tak omnoho agresívnejšie – rýchlejšie a naozaj skoro v 99% prípadoch to pomôže, že sa ryba zapichne do stredu spodnej časti tlamky a to je práve to miesto kde potrebujeme aby sa naša montáž zapichla. Ďalej, vlasový príves je zbavený poťahu preto aby sme docielili nástrahe voľnosť pohybu a možnosť správať sa prirodzenejšie pri nasatí rybou. Použitie je vlastne úplne všestranné. Naozaj to svedčí všetkým veľkostiam háčikov Centurion ATS. Tento typ vyviazania používam, keď chcem viac záberov a nevadí mi uloviť akúkoľvek veľkosť ryby. Tu už vieme použiť všetky možné nástrahy aj väčších priemerov do 24mm.

5

Vyviazanie systémom Multi-rig s dlhým vlasovým rovnátkom 

Tento systém naviazania je trochu komplikovanejší, ale keďže sa snažím uloviť tie najväčšie ryby ho používam asi najviac zo všetkých variácii. Táto kombinácia dokáže naozaj pichnúť aj tie najväčšie jedince. Centurion naviažeme systémom Multi-rig tak, že cez očko prevlečieme slučku zo stuženej šnúrky Strip – X, na slučku navlečieme 3mm krúžok na ktorom je priviazaný jemný, ale dostatočne dlhý vlasový príves na ktorý sa zmestia aj 2 kusy 24mm boilies, dotiahneme všetko k očku háčika tak, že slučka nám vytvára tvar písmena D o dĺžke cca 2cm, z dlhého konca stuženej šnúrky urobíme ešte 5-6 ovynov okolo háčika bezuzlovým viazaním, prebytoční koniec slučky odstrihneme, navlečieme dlhé vlasové rovnátko Mouthsnagger za ktorý je ešte nutnosť pridať záťažový bročik trebárs Camo Shotz 0,9g. Takto naviazaná zostava spĺňa všetky kritéria montáže na veľké ryby, rýchlo sa natáča a medzi špičkou háčika a koncom vlasového rovnátka je dostatočná medzera aby sa tam vliezol aj ten najmäsitejší pysk veľkej ryby. Ideálne s použitím Centurionu ATS č.2 a 4 a pri každej situácii, kedy treba chytať s veľkými nástrahami 24mm, 30mm a viac.

6

Klasické vyviazanie pomocou Fluorocarbonu, alebo klasického vlasca 

Je to úplne rovnaké naviazanie ako so stuženou šnúrkou, ale pri tejto montáži kde použijeme tuhý Fluorocarbon, či vlasec, je na mieste urobiť vlasový príves nie s toho istého materiálu, ale treba použiť mäkkú splietanú šnúrku ako napríklad Smooth 15lb. Nástraha tak získa veľkú pohyblivosť a zasa tuhosť fluorocarbonu spôsobí okamžité otáčanie háčika smerom nadol do spodného pysku. Nepoužívam túto montáž často, ale ako náhle sa ocitnem na vode, ktorá je naozaj čistá a viditeľnosť je až do niekoľkých metrov, je to jediná varianta, ktorá mi priniesla aspoň nejaký záber. Ideálne použitie s boilies od 18 do 24mm.

7

Vyviazanie na Pop-up 

Mnou asi najčastejšie používaná prezentácia na Pop-up systém. Zasa je to jednoduché, háčik naviažeme klasickým bezuzlovým viazaním, celú šnúrku máme stiahnutú z obalu cca 10-12cm, navlečieme vlasové rovnátko, šnúrka musí byť stiahnutá z obalu toľko aby za Mouthsnaggerom bol cca 1 cm ešte odkrytej jemnej časti šnúrky kde na prechod na stužení poťah upevníme záťažoví brok Camo Shotz 1,2g. Ale pozor, dôležitá vychytávka spočíva v tom, že na Mouthsnaggery odstrihneme malý koncový „chvostík“. Je to dôležité, pretože Pop-up prezentácia sa musí dokázať otáčať 360° okolo svojej osi, čo by nebolo možné, ak by tam chvostík zostal. Táto montáž je natoľko univerzálna, že ak stiahneme obal šnúrky za Mouthsnaggerom aj 5cm a pripevníme tam bročik, presne toľko nám bude plávať Pop-up nástraha nad dnom a takto si môžeme urobiť výšku od dna akú práve v daný okamih potrebujeme. Je tu samozrejme možnosť použitia rôznych veľkostí nastražených Pop-up  nástrah.

Najčastejšie chyby


8

Zle prevlečená šnúrka cez očko 

Pri tomto modeli nerobia rybári až tak veľa chýb ako trebárs pri Longshank Naileri ATS, alebo Predátore ATS. Najčastejšie sa stretávam s chybou, kedy rybári vyviažu pri poslednom kroku nadväzovania neprevlečú šnúrku, či vlasec cez očko smerom do vnútra háčika k špičke, ale presne naopak. Potom sa docieli úplne opačné natáčanie háčika „špičkou nahor“ a tým pádom je možnosť zaseknutia minimálna a ak, tak na také miesto, kde sa nám môže ryba ľahko vypnúť, my stratíme úlovok, ale čo je omnoho horšie, môžeme rybu vážne poškodiť.

Dĺžka rovnátka, jeho zahnutia a prečnievania za os špičky háčika 

Ďalšia chyba je síce malý, pre niekoho možno úplne zanedbateľný detail, ale pre mňa veľmi dôležití, pretože to zasa posúva, alebo naopak degraduje našu montáž. Jedná sa o vlasové rovnátko, teda vlastne dĺžku jeho zahnutia a prečnievania za os špičky háčika. Ak chceme aby sa montáž čo najrýchlejšie a najľahšie zapichla do spodného pysku musí zostať špička háčika voľná a ničím nezakrytá. Často vídam u rybárov, že si urobia rovnátko moc dlhé, alebo ho „ostro“ zahnú skoro až do pravého uhla a tým úplne prekryjú hrot háčika a sami seba tým ochudobňujú o viacero možných záberov. Neznamená to zasa, že by sa ryba občas nezapichla, ale percentuálne je to omnoho menej ako v prípade, že zostane hrot „voľný“ a rovnátko neprekrýva jeho trajektóriu. Preto ku tomu používam Mouthsnaggery, lebo sú správne vyúhlované a ich ohyb je natoľko presný, že háčik neprekrývajú.10

Ak dovolíte rád by som sa pár slovami opäť vrátil k ohľaduplnosti nás rybárov voči úlovku. Na fotografii je úlovok 13kg lysca, ktorého nasadili do jedného z revírov, ktorý občas navštevujem pri minuloročnom (2017) klasickom jesennom zarybnení. Ryba to bola nádherná čistá, nikdy nechytaná, pretože pochádzala z klasického chovu rýb, kde slúžila ako generační jedinec. Teraz po jedenástich mesiacoch kedy som ju ulovil má už jeden „kút“ tlamky nenávratne zničený a bude si musieť zvyknúť na toto poškodenie a naučiť sa s tým žiť a aj jej ulovenie (zaseknutie) bude komplikovanejšie.  Vzniklo to, ale zasa len neohľaduplnosťou rybárov, použitím nevhodných montáží a materiálov a čo je najsmutnejšie absolútne nevhodným spôsobom zdolávania zaseknutého úlovku. 11

Na tejto fotografii som na tej istej vode, rybka cca 10kg a papuľka čistá, nepoškodená. Vo vnútry v papuľke je dole vidieť iba jeden maličký vpich po háčiku, ktorý sa ľahko a rýchlo zahojí a ryba môže bez ujmy na zdraví pokračovať v kŕmení sa. 12

Budem sa už síce niekoľký krát opakovať, ale opakovania nikdy nie je dosť. Majme prosím všetci na pamäti nie len svoj prospech a svoje túžby a sni. Nehoňme si ego, ani vlastnú ješitnosť ani na druhých ani na živých tvoroch v tomto prípade na rybách. Nikdy nezabudnime, že sú to naozaj živé tvory, ktoré cítia a prežívajú, stres, bolesť a chcú ŽIŤ. Pochopme, že ich papuľky sú ako naše ruky. Oni ich však nemajú, preto všetko, čo ich zaujíma, láka a čo chcú skúsiť musia vziať do papuľky a tam to vyskúšať.  Neničme im tým pádom ich „ruko ústa“ neohľaduplnosťou a zbytočnou namyslenosťou. Ani nám by sa nepáčilo, keby nám postupne niekto odsekával končeky prstov.

Buďme tak isto všetci ohľaduplní aj k sebe, ako som písal, nejde o život. Je to rybačka, kde máme v tichosti splynúť s prírodou a keďže smieme takto využívať jej dary, vážme si to a rešpektujme sa všetci navzájom.

Držím NÁM všetkým k tomu palce a zasa sa ozvem.

Za Nikl tým

Miloš Švihorík

Foto: Radek Holub, Miloš Švihorík

 

 

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *