Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Keď zamŕzajú špičky

Keď zamŕzajú špičky

Zima sa už pomaly prehupla do svojej druhej polovice. Väčšina vodných plôch je stále pod ľadom. Len veľké rieky a jazerá s ťažkosťou odolávajú mrazivým dňom. Vášnivého rybára už nebaví pozerať sa stále dookola na videá a články s rybárskou tematikou. Chce ísť na čerstvý vzduch, cítiť sviežosť ľadovej prírody a zažiť opäť akciu, kedy zviera v ruke svoj obľúbený feeder a zdoláva ďalšieho rybieho tvora. Vo svojich predstavách vidí, ako bude brať jedna za druhou, špička sa bude ohýbať o sto šesť a do žíl sa mu naleje ten slastný pocit šťastia. Lenže realita vyzerá úplne inak. Človek sa nabalia ako snehuliak, aby chvíľu v tom mraze u rozmrazené kaluže vydržal. Päťkrát niekam nahodí a po hodine bez kontaktu s rybou to znechutene zabalí a odkráča späť do vyhriateho domova. Ako sa tomuto fiasku vyvarovať, sa pokúsim poradiť v nasledujúcich niekoľkých riadkoch … 

Zo všetkého najdôležitejšie je správny výber revíru! V zime sa zameriavam na veľké priehrady a jazerá, ktoré len tak nezamŕzajú a na pomaly tečúcej rieky s hlbokými tôňami. Na týchto veľkých vodách ryby aj cez zimu čiastočne migrujú a pritom musí občas zobnúť nejakú tú potravu, aby doplnili prísun energie. Vyberám čo najhlbšie miesta, alebo tie ktoré už poznám a viem, že aj v zime tadiaľ ryby prechádza alebo sa tu zdržiavajú. Je potrebné ryby najskôr nájsť. Potom si zachytáte ako v lete. Keď mám na ryby celý deň, vyskúšam niekoľko vytipovaných miest. Ak nie som cca do 2-3 hodín úspešný na jednom mieste, sťahujem sa a idem na ďalšie. Dobré je si deň dopredu nahádzať na vytipované miesto trochu kŕmenie. Stačí popoludní nahodiť cca 10 kŕmidiel na dve až tri miesta a nasledujúci deň je vyskúšať. Potom pri ďalších vychádzkach sa venovať tomu miestu, na ktorom som bol úspešný. Takto sa aj v ľadovej vode dajú ryby dobre nalákať na jedno miesto a pravidelne ich chytať. Ďalšie dni z tohto miesta môžete nachytať aj desiatky rýb. Ďalším dôležitým bodom je správne kŕmenie. Vôbec nie je dôležitá značka. Iba farba, hrubosť a ostrosť. V zime používam čo najtmavšie až úplne čierne zmesi. Malo by byť čo najjemnejšie a bez hrubých čiastočiek, aby zbytočne nepřesytilo ryby. Hrubšie krmítková zmesi je vhodné preosiať cez sito s okami s priemerom 2, max. 3 mm. Odporúčam používať ostré závodné zmesi, ktoré dobre uvoľňujú arómu v studenej vode. Na 4 hodinovú vychádzku väčšinou postačí 0,5 – 1 kg suchej zmesi, takže vašu peňaženku to iste nezrujnuje. Do kŕmenie pridávam len pár mäsových červov, ktoré ešte rozstriháme nožnicami a dávkujú ich jednotlivo do každého kŕmidla. Výborné sú pinky. Je to iný druh muchy, ktorej larva je v porovnaní s klasickým mäsovým červom tretinová. Ak som na revíri, kde očakávam záber aj od kapra, pridám málinko kukurica z plechovky. Tú taktiež rozstriháme na drobné kúsky. S dávkovaním živé a kukurica musíte byť naozaj opatrní. Ryby sa v ľadovej vode ľahko nasýtia. Predstavte si, že kŕmite tú jednu rybu, ktorú chcete chytiť. Preženiete to s živou v kŕmení, ona sa nasýti a sústo na háčiku už nevezme. Posledné zložkou do kŕmenia je soľ. Mám vyskúšané, že soľ kŕmenie zatraktívni. Podľa môjho názoru zvýrazňuje chuť a vôňu kŕmenie vo vode.

Tmavé kŕmenie, pár kostných červou opticky zvýrazní.
Tmavé kŕmenie, pár kostných červou opticky zvýrazní

Ďalším bodom je prút a montáž. Zimné chytanie na feeder mňa kedysi prinútilo naučiť sa chytať s pletenou šnúrou miesto vlasca. Keď zbierajú potravu, tak stojí na mieste alebo len veľmi pomaly plavia kŕmnym miestom a pri tom nasávajú čiastočky potravy. Pri trochu väčšej lovnej vzdialenosti v ľadovej vode neuvidíte 80% záberov. V zime na prieťažný vlasec vidíte pohyb na špičke až v tú chvíľu, kedy si ryba sama zapichne háčik o proti váhu kŕmidlá a snaží sa odísť. S vlascom zabudnite na to, že uvidíte opatrné nasatie sústa a pomalé potiahnutí. Nebojte sa a naučte sa používať pletenou šnúru na feeder. Zo šiestich či ôsmich vlákien, okrúhlym prierezom a hladkým povrchom. Všeobecne chytám najviac na Fin Spin Exact 8, v chladnejšom počasí rád vytiahnem Fin Spin Exact 6 s povrchovou úpravou proti nasiakavosti. Kvôli zamŕzaniu v očkách odporúčam používať čo najtenšie priemery 0,06-0,12mm. Platí, že čím je šnúra kvalitnejší a má hladší povrch tým bude menej nasávať vodu a zamŕzať v očkách prútu a na cievke navijaka. 

Väčšie očká a čo najmäkšia špička je základom správnej detekcie opatrného záberu v zime.
Bez spletanej šnúry to cez zimu nejde

Najvhodnejšie koncovú montážou je Paternoster. Pevný alebo priebežný. Oproti klasickej priebežke je oveľa citlivejší na opatrné zábery a menšie ryby. Priebežná montáž je vhodná pre teplejšie dni, kedy sú ryby aktívnejší a pre väčšie váhovú kategóriu. Špičky používajte tie najmäkšie, čo vo výbave máte, napr. 0,5 oz alebo 1 oz. Pokiaľ možno s väčšími očkami, kvôli namŕzaniu.

Väčšie očká a čo najmäkšia špička je základom správnej detekcie opatrného záberu v zime.
Väčšie očká a čo najmäkšia špička je základom správnej detekcie opatrného záberu v zime.

Vo veľmi chladných dňoch začínam s dĺžkou náväzca okolo 30cm. Potom podľa situácie skracujem alebo predlžujú. Nedá sa povedať, že jedna dĺžka náväzca je optimálny pre všetky zimné vychádzky. Keď je fakt škaredé počasie, zamračené, teploty okolo -5 ° C, zábery sú tak opatrné, že musím skracovať až na 10-15cm. Naopak pri slnečných dňoch mi koľkokrát lepšie funguje predĺžiť dĺžku náväzca až na 50-60 cm na stojatej vode. Na rieke samozrejme budem začínať s dlhšími náväzcami. Pre začiatok tých 50-60 cm a potom pokojne predĺžiť až na jeden meter. Opäť v závislosti na aktivite rýb a spôsobu ich branie. Pri pravidelných návštevách rovnakého miesta sa budete často stretávať s ovčími zábermi. Je to spôsobené prejazdy rýb cez šnúru. Niekedy ich dokážete na kŕmne miesto dostať až moc. Ako pomaly plavia kŕmnym miestom sem a tam, zachytáva sa o ich telo a plutvy šnúra. Na špičke potom vidíte veľa pomalé ohnutiu špičky. Naraz to povolí a špička sa vráti do späť do roviny. Dvakrát, trikrát to nervózne

Priebežný Paternorster a malé krmítko
Priebežný Paternorster a malé krmítko

sekne do prázdna. Potom príde ten správny, úplne odlišný záber a po záseku bude na druhom konci ryba. Teraz už budete mať jasno v tom čo kosiť a čo nie.

Posledným bodom je celková taktika lovu. Pred samotným chytaním si lovné miesto najskôr zakŕmime niekoľkých košíčky. Používam na to väčšie klietkové kŕmidla o priemere 0,5 – 1 dcl. Na úvod päť takýchto kŕmidiel plne postačí. Samozrejme dôležitým kľúčom k úspechu je presné nahadzovanie a teda mať lovnú vzdialenosť zaklipovanú. To isté platí aj pri zakrmovaní. Musím mať na kŕmiacom prúte zaklipovanú rovnakú vzdialenosť ako na prúte s ktorým lovím.  

Pozri tip
Pozri tip

Chytať začínam s menšími krmítkami. Radšej menej kŕmenie a často. Neviem, ako budú ryby aktívne a nechcem ich překrmit hneď zo štartu. Pri veľkej aktivite rýb, kedy berie jedna za druhou, môžete v priebehu lovu bez obáv vymeniť malé kŕmidlo za väčšiu. Keď bude záberov ubúdať, opäť kŕmidlá prehoďte. Ako som písal na začiatku. Živú a striháme na kukuricu opatrne dávkujte do jednotlivého kŕmidla. Na háčik 2-3 pinky alebo dva mäsové červami. V prípade čakania na kapríka jedno malé zrnko kukurice. V zime volím pasívnejšie frekvenciu prehadzovanie. Takže to nechávam vo vode ležať 5 – 10 minút, až potom prehadzujem. Snažte sa túto frekvenciu dodržiavať aj keď zábery prvú hodinu vôbec neprichádzajú. Pravidelné dopady kŕmidla na dno spôsobí hluk a dokážu ryby nalákať z väčšej vzdialenosti. Ryby sú zvedavé. Predovšetkým pleskáče sú tým známi. Milujú, keď im nad hlavou búši rany od dopadu kŕmenia. Ak zábery neprichádzajú ani po troch hodinách, pravdepodobne to znamená, že ste na zlom mieste. Treba sa presťahovať do iného úseky priehrady či rieky alebo zvoliť iný revír.

Posledný tip na záver … Pri love na hlbokých vodách často krmítka oblepujem elektrikárskou páskou. Počas dlhého klesania na dno sa kŕmenie z takého krmítka takmer nevyplavuje. Navyše vám to dovolí použiť suchšie zmes, ktorá aktívnejšie pracuje na dne.

Jakub Šabata

FB: Delphin & FIN

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *