Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Lov kaprov v trávach

Lov kaprov v trávach

Sú vody na ktorých je hodne tráv vo vode. Na niektorých je aj celá plocha zarastená. Často, ale ukrývajú pod vodou pekné ryby, nakoľko majú v trávach väčší kľud, sú menej chytateľné, menej prechytávané a hlavne ukrývajú väčšie množstvo prirodzenej potravy. Toto ich predurčuje k tomu, aby tam bol nejaký poklad, možno aj v živote nechytený. Proste panenské ryby, ktoré neboli na háčiku, alebo prípadne v podberáku nejakého rybára. Aj keď v mojom okolí nie je takých vôd veľa, nejaké pekné ryby z takých vôd mám a veľmi si ich cením, aj keď neboli veľké. Pár vôd dopadlo tak, že sa do nich nasadilo enormné množstvo amura a všetko trávu postupom času zlikvidovali. Toto by sa ale nemalo stávať, nasadením nepôvodných druhov rýb sa zmení ekosystém celej vody čo je veľká škoda. Síce amur je krásna ryba, ale do takýchto vôd sa proste nehodí. Trocha viac ma to mrzí, že sa s tým stretávam dosť často.

Ale poďme k samotnému lovu vo vodách kde sa tráva nachádza. Budem sa venovať vodám, na ktorých je možno použiť čln, čiže zavážka a následné zdolávanie z člna. V prvom rade je to samozrejme výber lovného miesta. Tomuto prikladám najväčší význam správne lovné miesto, kde položíme montáž.  Ak na vode je príklad poviem málo trávy, tak určite ak je dostatočná hĺbka smerujem jednu montáž tam, preklepem si to a snažím sa to položiť na tvrdý podklad. Proste trávam verím, ryba sa tam zdržuje nakoľko tam má útočisko.

Ak je voda, kde je veľa trávy tam je to trošku komplikovanejšie. Určite obe udice dám medzi trávy, skúsim podľa sonaru nájsť nejaký zlom. Ale pozor tráva nám môže skresliť zobrazovanie a samozrejme aj hĺbku nakoľko ak je hustá tráva môže vyobrazovať  ako dno, ale opak je pravdou, lepšie to pre istotu ešte preklepnúť. Ak dávam obe udice do tráv, vyberám vždy na každú udicu inú hĺbku. Príklad jednu dávam na nejakú lavicu a druhú dávam do hlbšej vody ak mi to okolnosti dovolia. V trávach sa snažím nájsť nejaké oka do ktorých to viem položiť. A zase v okách hľadám tvrdé dno, tam proste ryba ryje, teda aspoň si to myslím. V trávach majú ryby tzv. tunely v ktorých sa pohybujú, len je ich treba nájsť a máme s polovice vyhraté. Najviac mám rád trávy také švihlúne s väčšími listami, ktoré sa tiahnu až k hladine. Keď tieto vidím hneď mám jasno.

Jedným veľkým problémom ak už máme udice položené, je plávajúca tráva či už niečím zapríčineným, alebo na jeseň odumierajúca. Vie to narobiť neplechu. Čo sa týka montáží, volím klasiku, pre mňa nepostradateľnú a najviac používanú stuženú šnúrku, pevný háčik momentálne najobľúbenejší XC7 od Prologicu k tomu kamuflážové Mimicry Line Aligner rovnátko. Stuženú šnúrku nechávam po celej dĺžke nadväzca neporušenú, okrem vlasu pod háčikom. Kmeň vlasec 0,30 mm Mimicry 3D Mirage XP a silonový šokáč v podobe 0,50 mm Bulldozer Mimicry 3D Green Ghost XP. Pri love v trávach musíme mať urobenú záťaž na odpadávanie. Dá sa použiť kameň na odpadávanie, alebo olovo. Skôr som používal olovo, ale pred nedávnom som prešiel na betónové záťaže od českej firmy Ufo Sinker. Tieto záťaže sú pre prostredie nezávadné a dajú sa dipovať.

Poďme k ďalšej podstatnej veci a tou je kŕmenie. Väčšinou vnadím boiliesom a nerobím rozdiel či chytám v trávach alebo nie. Dá sa povedať držím sa overenej taktiky. Tou je jedno miesto kŕmim striedmejšie čisto len boiliesom, ktoré rozhádžem k montáži zhruba dve tri hrste niekedy viac ak vodu už poznám. Druhé miesto kŕmim viacej, hlavne ak som na dlhšie dám viacej. Zase väčšinou boiliesom, ale na začiatok nie je zlé pridať na kŕmne miesto uvarenú repku

s kukuricou. Partikel nám zabezpečí jednu vec, ak do miesta nájde biela ryba trochu nám miesto za nejakú dobu vyčistí, myslím tím dno. Ale ak viem že je vo vode veľa bielej ryby a veľké množstvo menších rýb tak ho úplne vynechávam a vnadím čiste boiliesom. Veľkosť 20 mm a 24 mm. Príchute moje obľúbené Klobása, Broskyňa a novinky Dead Sea a Mexicano. Pod háčik na jednu udicu čisto jednu guľu podľa okolností ak nie je ryba aktívna dávam dipovanú, ak nie boilies priamo zo sáčiku. Druhú udicu zase mením a to malá 12 mm plavačka Broskyňa alebo Garlic spolu s potápavou guľou totožnej príchute akou kŕmim. Tomuto verím a toho sa držím, nemám čo ďalšie vymýšľať ak mi to funguje.

Správne zdolávanie v zarastených vodách je najdôležitejšie. Toto som si preto nechal na koniec. Ak rybu ťaháte cez trávy nasilu, môže ľahko dôjsť k jej vyrezaniu, ako sa to na začiatkoch stávalo mne a potom ma to veľmi mrzelo. Pri zábery, niekedy sa prejaví len jemnými pípancami dosť často je to od menších rýb, no často aj cez trávu máme peknú pomalú jazdu. Nerobte zásadnú chybu, že hneď ako chytíte udicu rázne zatrhnete! Toto je to čo vidím u mnohých, a potom sa lovci čudujú že o rybu väčšinou prídu. Zásadne treba len jemne zodvihnúť prút a odklopiť oblúčik navijaka naskočiť na čln a ísť za rybou. Pri jazde treba jemne namotávať a došponovávať  silon tak, aby sme nerobili tlak na rybu. Nemusíte sa báť ryba si na nás počká zaparkovaná v nejakej tráve. Ako náhle sa dostaneme nad rybu môžeme začať pomaly zdolávať. Niekedy je treba po ceste k rybe odstrániť nejaké trsy trávy. Ak sú malé dajú sa striasť jednoduchým mykaním udice hore dole, alebo do strán, niekedy treba viac krát. Ak máme ale veľké chuchvalce trávy, nepomôže nám nič len očistiť to rukami. Ak sa toho nakopí veľa, hlavne plávajúca odumierajúca tráva je to makačka a stáva sa často, že je to hra trocha na nervy. Ale netreba to vzdať a ísť za svojím. Išli sme na takú vodu s tím, že to nebude ľahké a nič nám nedaruje zadarmo. Treba makať a úspech sa časom dostaví, lebo nikdy nevieme čo sa presne nachádza na druhom konci. Ak už sme nad rybou, niekedy je pekná zdolávačka, záleží koľko trávy je vo vode a či nie je schovaná ryba pod trsom trávy. Často podoberám rybu s tím trsom trávy a do posledy neviem čo som vlastne podobral, až keď trávu odstránim zo silóna. Potom mám dvojnásobný adrenalín v krvi, prvý pri zdolávaní a úspešnom podobratí a druhý ak z trávy vyhrabem krásnu rybu. A toto ma proste baví.

A čo na záver, nebojte sa navštíviť takéto vody a skúste sa s nimi poprať. Nie je nad to držať v náručí a užívať si chvíle zo zdolanou rybou z takejto vody. Vyskúšajte a uvidíte či vás to chytí ako mňa.

 

 

 

 

 

Za No Respect Kimotteam a Prologic Peťo Ondriska Karásek

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *