Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Netradične skorý začiatok sezóny 2016

Na rozdiel od minulej sezóny, sa mi sezóna 2016 začala pomerne skoro. Už vo februári som absolvoval pár jednodňových vychádzok na moje obľúbené jazero neďaleko môjho domova. Veľká výhoda tohoto obdobia je že množstvo rybárov ešte ani nerozmýšľa o tom že by išli k vode a preto rybársky tlak na takéto vody je pomerne nízky. Práve túto situáciu som sa snažil využiť a skusiť vydráždiť pár miestnych kaprov. Vzduch aj voda boli ešte veľmi studene. Voda nestúpla nad 5 stupňov a vzduch sa tiež pohyboval okolo 7 stupňov nad nulou a to ak bolo, tak to bolo už fakt „teplo“.  Väčšina vychádzok ktoré som absolvoval boli od skorého rána do poobedia z každej tejto vychádzky som si zobral minimálne jeden záber od kapra. Volil som menšie priemery boiliesov, háčiky veľkosť 8 či už Lion alebo Viper 2000 nesmeli v mojích montážach chýbať. Dĺžku systémov som si zvolil maximálne 15 cm s 15lb spletenou šnúrkou. Príchute boiliesov ktoré som použil som vedel už na jeseň. Vedel som že budem na jeden prut skúšať čisto sladkú 18mm brusinku ktorú som upravil asi na 14mm a na druhú montáž som skušal pikantnú guličku na báze robin redu s malou cesnakovou plávačkou. Obe tieto montáže som nahadzoval s PVA pančuchou ktorá obsahovala výlučne methodmix a nadrvené boilies. Keďže na tejto vode mám už nejaký ten piatok odchytaný tak pomerne dobre poznám cestičky kaprov a miesta kde sa vyskytujú no aj napriek tomu ma neprestáva táto lokalita prekvapovať.

Na moje prekvapenie kedy som čakal že zábery budú opatrné a jemné sa mi asi len okrem jedného padáčika podarili všetky zábery na krásne ukážkove jazdy. Akoby bol júl, vravel som si. Nie vždy sa očakávania a rôzne teórie napĺňajú a to je práve to čo sa mi na rybolove a zvlásť na kaprarine veľmi páči. Krásne bojovné ryby ktoré zdobia túto vodu sa mi podarilo zdolať a dostať na podložku aj koncom februára a začiatkom marca. Každý jeden kapor mi dal pocítiť kto je v tomto jazere pánom a neraz to nebolo jednoduché. Ak bojujete s kaprom vo februári kedy vám klučka na navijáku pripomína skorej zmrznutý mlinček na mäso a konečiky prstov sa tiež necítia tak ako v juli, tak záber beriete ako niečo medzi nebom a zemou.  Ked sa vám rozozvučí signalizátor a jemným poklusom idete k prutu tak v sekunde zabúdate na tieto pocity, chlad či mráz.

Razom je aj mne teplo, prsti už mi neobklopuje mráz, navijak pracuje tak ako má a to je presne to čaro kaprariny v zimnom období ktoré som doposial nepoznal.  Nebolo to jednoduché každý víkend po práci vstať rano o pol tretej pobaliť sa spraviť si čo to pod zub a  vyraziť do zimy z vyhriatej postele a od priatelky.  Ale tak čo by som nespravil po tej dlhej zime kvôli šupináčom.  Niekedy som lovil sám niekedy som sa dohodol s parťákom zo spolku UltimateCarp Petrom.  Samozrejme keď sme boli dvaja nám to utekalo rýchlejšie a sem tam prišiel nejaký záber ale aj keď som lovil sám tak som stále mal čo to na práci. Buď som si menil montáže na novú sezónu alebo som si písal kaprársky ďenník poznatkov, sem tam som si zapísal nejakú poznámku ktorú som postrehol alebo ktorá mi sávala zmysel. Samozrejme nezostaval v pozadí ani môj verný kamarát fotoaparát ktorý mal aj v tomto období čo to na zachytenie.

Pri zhodnotení toho ročného obdobia ktorému som podľahol prvý krát je potrebné podotknúť že má skutočne svoje čaro. Príroda a akolie jazier či ribníkov je zahalené do akésiho spánku a všetko naookolo zýva tichom a pokojom. Na rozdieľ od jari ktorá je špecifická tým že všetko sa prebúdza. Aj keďsom v kapra vôbec nedúfal som bol svojou efektivitou príjemne prekvapený. POdarilo sa mi celkovo asi zdolaž 6 kaprov s váhou 5-10kg kedyten najkrajší mal 9,4 kg. Zabral na pikantnú kombináciu ktorú som spomínal v úvode mojho článku. Aj práve táto skutočnosť že som v záber nedúfal ma utvrdila v tom že vždy je potrebné veriť svojej nástrahe veriť svojmu miestu a hlavne veriť svojim schopnostiam a poznatkom. Už teraz viem s určitosťou povedať ža aj ďalšie roky sa budem venovať lovu kaprov v zimnom období a už teraz sa na to veľmi teším.

S pozdravom a prianim vydarenej sezóny na rok 2016 za spolok UltimateCarp Adam Bubnič

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *