Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

S Milošom Švihoríkom o Criticals

S Milošom Švihoríkom o Criticals

Ahoj Miloš s odstupom času si opäť obaja sadáme za PC s úmyslom, aby sme našim fanúšikom priniesli niečo nové, niečo čo ich posunie v pred, niečo vďaka čomu sa im možno podarí poťažkať si svoj nový osobák. Tento krát by sme sa mohli bližšie pozrieť na Vaše kriticky vyváženie boilies, ktoré vo Vašej ponuke nájdu pod názvom Criticals.

Criticals KrillBerry novinka na sezónu 2019 - túto príchiť si doslova vyžiadali naši zákazníci
Criticals KrillBerry novinka na sezónu 2019 – túto príchiť si doslova vyžiadali naši zákazníci
  1. Na úvod sa mi nedá opýtať, že čo to vlastne je ten kriticky vyvážený boilies teda Criticals ?

Ahojte všetci. Criticals, teda kriticky vyvážení boilies je klasický boilies vyrobený presne z rovnakých ingrediencií ako bežné nami vyrábané boilies z úplne identických sypkých aj tekutých surovín avšak doplnení o plávajúcu „vzplívavú“ zložku a samozrejme zopár tajných prídavkov. Vzniká tým nástraha, ktorá nie je ani potápavá ani plávajúca, ale je to akýsi medzi stupeň medzi týmito dvoma typmi bežne ponúkaných nástrah.

  1. Ako sa presne správajú pod vodou ?

No toto je kľúčová otázka. Ako som písal vyššie. Je to akýsi medzi stupeň medzi potápavými a plávajúcimi nástrahami. Tieto len doslova „jemne“ levitujú nad dnom, poprípade sa ho jemne dotýkajú. Dôležité tu však je niečo iné. Celková úspešnosť Criticals spočíva v tom, že táto daná gulička sa pre rybu ničím nelíši od ostatných nakŕmených. Rovnako je na-pri dne a nijako nevzbudzuje podozrenie z nebezpečenstva. Naopak pri nasatí kaprom tým, že je ľahká sa mu dostane hlbšie do tlamky a háčik má tak viac času a dlhšiu trajektóriu na zapichnutie sa do tkaniva.

Skorá jeseň, meistna veľmi prechytaná voda a Criticals v akcii
Skorá jeseň, meistna veľmi prechytaná voda a Criticals v akcii
  1. Ako sa majú správne používať?

To používanie je vlastne jednoduché. Presne rovnako ako u klasických potápavých boilies ich stačí ich napichnúť boilie ihlou na vlasový príves a dopraviť na vytipované miesto.

  1. Je možné criticals i kombinovať s potápavým boilies?

Možné to samozrejme je, ale je treba rátať, že klasický boilies je omnoho ťažší ako Criticals a tým pádom aj pri spolunastražení Criticals veľmi zaťaží a z dosť veľkej časti sa tak stratí efekt vzplívavosti a tým pádom úplne celá vychytávka, ktorá dopomáha pri použití Criticals k úlovkom starších prefíkaných rýb. To isté platí aj pre spolunastraženie s Pop-Up. Táto zasa Criticals vyváži natoľko, že zdvihnú celú montáž a budú obe plávať vysoko nad dnom a to je pri tejto technike nežiadúce.

Maďarské jazero Szucsi Volgi To kde boli Criticals Devill Krill doslova magnet na krásne ryby
Maďarské jazero Szucsi Volgi To kde boli Criticals Devill Krill doslova magnet na krásne ryby
  1. Môžu sa Criticals pred ich nastražením boostrovať, dipovať, či zaliať esenciou ?

Samozrejme. Dokonca ich zatraktívnenie hlavne rovnakými esenciami ako je príslušní druh Criticals používa doslova celý Nikl Team a práve takéto kombinácie nám pomohli pri úspechoch na viacerých celosvetových kaprárskych pretekoch. Veľký POZOR však a jednu vec. Criticals sa nesmie v žiadnom prípade zaliať ani veľmi preliať žiadnou tekutinou ako Dip, Booster, či esencia. Inak sa veľmi „napije“ a stratí tak svoju vzplívavosť. Ideálne je si takéto zatraktívnenie na viac krát vždy po troške tekutiny. Napríklad vezmeme si novú plnú dózu Criticals napríklad Kill Krill a pokvapkáme ju cca 1ml Dipu Kill Krill. Poriadne premiešame a necháme pôsobiť minimálne 24hod. Následne postup zopakujeme. Po takejto úprave bude Criticals aj naďalej plniť svoju funkciu a bude ešte o trochu atraktívnejší. Takto isto sa dá „vytuniť“ aj pomocou Boosteru, či čistej esencie .

  1. Kedy najlepšie fungujú tieto boilies?

Veru som nezaznamenal žiadny rozdiel pri ich použití v rôznych ročných obdobiach, či iných obmenách rybolovu. Dá sa povedať, že ho používam celoročne a pri všetkých možných situáciách.

  1. Na akú montáž alebo hačík sa najviac hodí ich použitie ?

Hodí sa ku nim absolútne každá montáž, ktorú je daní rybár zvyknutí používať pri bežných potápavých guličkách. Vôbec však nie je vhodné používať montáže na plávajúce boiliesy. Tu sa to doslova kontraindikuje a nedochádzalo by ku správnemu zasekávaniu rýb. Jeden malý poznatok by som predsa len ešte spomenul. Criticals sa mi osvedčilo nastražovať o niečo bližšie k háčiku ako klasický potápavý boilies. Stačí o pol centimetra. Takže napríklad bežní boilies zo sáčika mám väčšinou 1,5 až 2cm od oblúčika háčika a Criticals dám od neho na vzdialenosť 1cm. Osvedčilo sa mi to tak jednoducho najviac.

Criticals s Centurion ATS
Criticals s Centurion ATS
  1. Máš nejaký ,,tajný,, tip, ktorý by si nám rád prezradil ?

A veru že mám . Skúste niekedy pri nastražení Criticals použiť dlhšiu montáž ako bežne používate. Pokojne sa nebojte aj dĺžky šnúrky okolo 40-45cm. Robím to dosť často a z veľkým úspechom. Myslím si (a to naozaj berte iba ako môj subjektívni poznatok), že staršie skúsenejšie a hlavne opatrnejšie kapre radi rozvirujú dno ocasnou plutvou ešte pred tým, kým začnú nasávať prvé sústa potravy. Ak máme nástrahu v tomto prípade Criticals na krátkej montáži, tak táto sa vďaka svojej vzplívavosti a ľahkosti rýchlo odlepí od dna, ale jej trajektória sa rýchlo zastaví o váhu olova a zasa začne hneď klesať ku dnu a to dáva skúsenej rybe jasní signál, že niečo nie je v poriadku. Keď však použijeme trochu dlhšiu montáž túto trajektóriu podstatne predĺžime a tým pádom sa naša nástraha s háčikom „pohybuje“ vodným stĺpcom o trochu dlhšie a to už môže byť rozhodujúci faktor, ktorý môže kapra presvedčiť o tom, že je všetko v „poriadku“. Pozor však ešte na jede detail. Na takejto montáži nie je možne používať zaťažovací bročik pár centimetrov od háčika ako u bežných montážach, nakoľko by ju tento okamžite položil vďaka svojej váhe naspäť na dno.

Jedna z mojich prvých rýb na Criticals, kotré som si vyrábal sám a testoval správny pomer ingrediencií a vzplívavosti
Jedna z mojich prvých rýb na Criticals, kotré som si vyrábal sám a testoval správny pomer ingrediencií a vzplívavosti
  1. Raz keď som sa s Tebou bavil si mi povedal, že Criticals je také Tvoje dieťa. Ako si to myslel ?

 Bolo to myslené samozrejme zo srandy. Ale beriem to tak preto, pretože som to bol práve ja, kto doslova ukecal a výsledkami presvedčil samotného Karla Nikla aby sme začali Criticals vyrábať a ponúkať ako úspešní produkt. Bol myslím rok 2014 keď sme spolu vyrazili prvý krát v živote na legendárny Maďarský Balaton. Práve tu sa mi darilo omnoho viac ako Karlovi a on prvý krát videl ako si vyvažujem boilies vŕtaním a pridávaním peny, či korkových valčekov. Celý systém samozrejme poznal a vedel, že je to jedna z možných metód lovu. Pracovne a obchodne mu však nevenoval veľa pozornosti, pretože si bol vedomý, že niečo podobné vyrobiť a sériovo udržať kvalitu nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Na tejto výprave ho to však vďaka mojím úspechom zaujalo natoľko, že sme sa o tom začali baviť vážne a on mi prisľúbil, že niečo s tým skúsime do budúcna urobiť. Samozrejme sa to postupom času dostalo zasa do úzadia a ubehla celá sezóna bez toho, aby sme niečo skúsili. Najväčší zlom však nastal o rok neskôr, keď sme opäť na Balatóne vychytali famózne druhé miesto v celkovom poradí. Všetko to mali na svedomí moje ručne doma vyrobené Criticals, ktoré okamžite po mojich úspechoch začal používať aj Karel a doslova ešte počas preteku sme zostavovali recept na vyváženú verziu našich všetkých príchutí boilies no a odvtedy už ten príbeh vlastne poznáte. Hneď na druhý rok sa dostal produkt menom Criticals do predaja a prakticky okamžite sa z neho stal bestseller. Znie to až neuveriteľne, ale v príchuti Kill Krill, Devill Krill a Gigantica je to jeden z našich najpredávanejších produktov spomedzi boilies programu.

10. Je ešte niečo, čo by sme mali o Criticals vedieť?

Jedna vec ma veru ešte napadá. Často dostávame dotazy, že niektoré guličky z dózy vzplívajú viac a v zopár prípadoch dokonca dokážu nadvihnúť aj háčik. Ono sa to naozaj môže stať, že sa pri výrobe tak obrovského množstva guličiek do niektorej dostane pri miešaní o trochu viac tých vzplívavých zložiek a tým pádom doslova pláva. Nedá sa samozrejme všetky guľky otestovať. Vôbec sa tým však netrápte. Stačí si takúto guličku pred použitím namočiť do vody z jazera a niekedy po chvíly ako nasaje trochu vody pomaly klesne ku dnu. Vtedy je to to pravé orechové a je vhodná na použitie. Ak bude po napichnutí na montáž už háčik ležať na dne a guľka sa jemne pohybovať a vzplívať nad ním, je to tak isto výborné a podľahlo tomu už mnoho krásnych rýb.

Náš najväčší kapor na minuloročnom IBCC 2018 opäť na Criticals
Náš najväčší kapor na minuloročnom IBCC 2018 opäť na Criticals

 

Čo na záver povedať ? Z mojej strany asi len toľko, že som rád, že mám tú možnosť s Tebou Miloš spolupracovať a že i takouto formou môžeme naším fanúšikom pomáhať.

Rovnako sa chcem poďakovať za takúto možnosť odprezentovať našim fanúšikom niečo z našej dielne a prezradiť zopár skúseností a vychytávok. Ak to čo i len jednému pomôže k peknému úlovku je to tá správna cesta.

P.S. Nedá mi však nespomenúť ešte jednu vec. Nakoľko Criticals veľmi dobre poznám, je možné, že pri správnom použití viacerým z vás dopomôže k úlovku veľkej ryby. Nezabudnite PROSÍM popri tej radosti aj na starostlivosť o ňu. Predsa len je to živý tvor, ktorý prežil už v danej lokalite mnoho rokov a zaslúži si opatrné zaobchádzanie. Dbajte na jej urýchlený návrat do vody a myslite viac na jej bezpečnosť než na slávu a podobe. Rovnako to predsa platí aj u nás rybárov na brehoch. Veď nie je nič viac ako vzájomný rešpekt, prianie si a úprimná pokora pred prírodou a jej zákonmi.

 

Za Nikl Team Slovakia: Miloš Švihorík

Za Rybolov Nás Baví: Tomáš Šutrík Bršel

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *