Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Správny výber nástrahy

Správny výber nástrahy

Trh ponúka nespočetné množstvo nástrah a návnad k lovu kaprov. Zorientovať sa v nich je takmer nemožné a pre bežného laika často nastáva obrovská dilema ako si stým poradiť. Časopisy, sociálne siete a iné rôzne rybárske médiá  chrlia obrovské množstvo informácií o rôznych typoch nástrah, ich jedinečnosti, obrovské kapry nás atakujú takmer z každej strany a chudák  rybár zahltený množstvom rôznych informácií sa dostáva do začarovaného kruhu. Ako si s tým vlastne poradiť?

Ryba vníma nielen čuchom, ale aj zrakom, preto vizuálne atraktívne nástrahy sú tak často úspešné.
Ryba vníma nielen čuchom, ale aj zrakom, preto vizuálne atraktívne nástrahy sú tak často úspešné.

Veľmi dôležité je dozvedieť sa o nástrahe čo najviac. Neexistuje totiž žiadna univerzálna nástraha, ktorá by chytala vždy a všade. Spolupracujem už viac ako 20 rokov so značkou Starbaits a viem aké náročné je vytvoriť nástrahu, ktorá dokáže byť úspešnou v čo najširšom spektre rôznych podmienok nachádzajúcich sa vo vode. Preto aby sme dokázali využiť potenciál danej nástrahy mali by sme mať o nej aspoň základné informácie, či už o zložení, chuti, aromatických zložkách. Tieto informácie nám dokážu dať predstavu o využití nástrahy do určitých podmienok a tým výrazne zvýšiť naše šance na úspech.

Krátka výprava na rameno rieky s Probioticom Red One
Krátka výprava na rameno rieky s Probioticom Red One
Pamätám si, keď sme spoločne s kamarátmi chytali na jednom jazere. Jedna dvojica chytala v strednej časti a druhá na jeho prítoku. Bolo to v lete a samozrejme informovali sme sa aké nástrahy nám vzájomne fungujú. Výsledok bol pre nás v tom čase prekvapujúci a ťažko vysvetliteľný. To čo fungovalo v strede priehrady, nefungovalo na jej prítoku a naopak. Dno v strednej časti bolo bahnité, kdežto na prítoku bolo tvrdé, piesčité, a tu práve treba hľadať príčinu rozdielneho fungovania jednotlivých nástrah. Nástrahy s výraznou korenistou zložkou Hot Demon a Spicy Salmon dokázali podstatne viac zaujať ryby na bahne a zasa tie menej výrazné, ako je Signál a SK30 boli úspešnejšie na tvrdom dne. Bahno v teplej vode je aktívnejšie, a jeho zápach sa podstatne rýchlejšie šíry, takže dokáže často znížiť atraktivitu menej výraznejších nástrah. Preto hlavne v letnom období bývajú v istých prípadoch veľmi úspešné korenisté, alebo ovocné príchute, ktoré často majú rybári zafixované ako nástrahy pre lov v chladnej vode. To je jeden z príkladov aké dôležité je poznať nástrahu a vedieť ju použiť.
Vo vode počas roka dochádza k rôznym procesom  na ktoré ryby reagujú, niekedy viac, niekedy menej. Výkyvy počasia, množstvo prirodzenej potravy, teplota vody, zloženie dna, zastúpenie nežiadúcich rýb, to sú všetko faktory, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri výbere nástrah. Sú nástrahy, ktoré sú vo vode agresívnejšie, majú výraznejšiu chuťovú aj pachovú stopu a ryby vo väčšine prípadoch rýchlo na ne reagujú. Dokážu v krátkom čase zaujať  a sú skvelé na krátkodobé malé kŕmne kampane. Rovnako bývajú veľmi úspešné v chladnej vode, alebo v období zníženej aktivity rýb. Najčastejšie sa jedná o korenisté, alebo ovocné príchute. Som priaznivcom hlavne korenia a je jedno či je jar, leto, jeseň, zima, vždy na každej mojej výprave ich mám so sebou. Som presvedčený o tom, že takých ako som ja je mnoho. Veď taká geniálna nástraha ako je Hot Demon

Hot Démon - jedna z najuniverzálnejších nástrah
Hot Démon – jedna z najuniverzálnejších nástrah

sa už viac ako 10 rokov teší u rybárov vysokej obľube. Dôvodom nie je len  príjemná  korenistá vôňa, ale hlavne to, že dokáže chytať ryby v rôznych podmienkach. Býva často pre mnohých akousi poistkou, keď všetko zlyháva. Avšak tento typ nástrahy nikdy nebude úspešným pri dlhodobých kŕmnych kampaniach. Je to nástraha, ktorá dokáže zaujať nad kobercom návnad inej príchute, dokáže byť skvelou „singl“ nástrahou, svedčí jej bodové vnadenie, ale pri masívnom vnadení si s ňou dokážete úplne zničiť svoje aj keď dobre vybrané miesto. Príčinou toho je práve výrazná korenistá chuť, ktorá síce dokáže rybu rýchlo zaujať, ale pôsobí skôr ako príjemný doplnok stravy, ktorej sa nedá veľa zjesť. Podobne je na tom aj väčšina korenistých nástrah, ktoré i keď mnohé sú nutrične vyvážené nedokážu tak dlho udržať ryby na kŕmnom mieste, ako je to u nástrah so sladkými, alebo rybími príchuťami. Netreba chodiť pre príklad ďaleko. Moja domovská značka Starbaits vyšla už dávnejšie s ponukou dvoch príchutí Probiotic, a to Probiotic Red One a Probiotic Shelf.  Boilies, ktoré skôr ako bolo uvoľnené na trh použil Mitch Smith na majstrovstvách sveta a Európy v love kaprov. Vyhral oba tieto preteky v jednom roku s týmito nástrahami. Rozdiel medzi oboma týmito druhmi boilies bol iba v tom, že príchuť  Probiotic Red One bola obohatená o Robin Red a istú kombináciu korenia. Pridanie korenia výrazne zvýšilo reakciu rýb na túto nástrahu, ale znížilo jej dobu účinnosti. Táto nástraha sa zároveň stala úspešnejšia v chladnej vode. Tým, že sa zvýšila atraktivita nástrahy malo vplyv aj na jej selektivitu. Dve rozdielne situácie vo vode si vyžadovali dve rozličné riešenia, ktoré Mitch vyriešil týmto jednoduchým spôsobom. V nasledujúcom roku bolo toto boilies uvoľnené na trh a tešilo sa vysokej obľube. Oba druhy chytali množstvo rýb, no  Red One výrazne prevyšovalo dopyt . Bolo výrazne úspešnejšie pri krátkodobých výpravách a pretekoch, čo praktizuje väčšina rybárov.  To bol dôsledok, prečo postupne Probiotic Shelf bol vyradený z produkcie a rada Probiotic doplnená o nové príchute so zvýšenou atraktivitou s nutrične vyváženým zložením.

Šupináč chytený na korenistú nástrahu RS1 z miesta navnadeného pár guličkami v okolí nástrahy
Šupináč chytený na korenistú nástrahu RS1 z miesta navnadeného pár guličkami v okolí nástrahy

Pri výbere nástrah musíme zohľadniť situáciu, ktorá sa nachádza vo vode. Nie všetky nástrahy a návnady tak ako som už spomínal sú totiž vhodné do rovnakých podmienok a pre rôzne  taktiky lovu.  Musíme si uvedomiť čo v danej situácii chceme našou návnadou a nástrahou docieliť a k tomu prispôsobiť jej výber.

Tigrí orech, výborná nástraha pri selekcii nežiadúcich rýb
Tigrí orech, výborná nástraha pri selekcii nežiadúcich rýb

Uvediem ďalší príklad aké dôležité je dokázať si poradiť so správnym výberom nástrahy. Nedá mi aby som sa nevrátil k jednej situácii z minulého roku. Voda bola už relatívne teplá a veľké ryby sa ukazovali v plytkých častiach v blízkosti brehu. Obrovské množstvo bielych rýb okamžite atakovalo väčšinu nástrah vhodených do vody a behom krátkej chvíle ostal len prázdny háčik bez nástrahy a nakŕmené miesto bez návnad. I keď som používal tvrdé vysušené boilies, tieto ryby ich dokázali behom niekoľkých hodín dokonale rozobrať. Určite s takouto situáciou sa stretli mnohí z vás. Uvažoval som nad ochranou mojej nástrahy pomocou zmršťovacej fólie, ale keď som si následne uvedomil, že moje návnady budú rovnako rýchlo rozobrané ako moja nástraha pristúpil som k jednoznačnému riešeniu. Ako návnadu a nástrahu výhradne použiť iba Tigrí orech.  Biela ryba ho nedokázala konzumovať aj ja som mal istou, že moje miesto bude pripravené len pre kaprov.  Výsledok takto pripraveného miesta v blízkosti brehu bolo viacero slušných rýb.

Pop Tops - ideálny typ nástrahy pre rýchle dosiahnutie záberu.
Pop Tops – ideálny typ nástrahy pre rýchle dosiahnutie záberu.
Správny výber nástrahy nielen dokáže nám nachytať viacej rýb, ale môže byť  ústretový aj voči nášmu  rozpočtu. Nie vždy to čo je drahé musí byť aj efektívne. Bude predsa nezmyselné a neekonomické použiť drahú nutrične bohatú nástrahu k masívnemu vnadeniu, keď na danej vode sa chystáme chytať  počas krátkej doby. Len ťažko totiž v takejto situácii dokážeme  vytvoriť návyk  na naše návnady.  Na prípadné zastavenie kŕdľa rýb nám totiž vo väčšine prípadoch postačí jednoduchá, ekonomicky nenáročná návnada s výraznou chuťou a atraktívnou arómou. Hlavne na veľkých jazerách kedy veľké kŕdle rýb sa presúvajú a aktívne hľadajú potravu, bohato prestretý stôl býva efektívny a dokáže nám zastaviť presúvajúci sa húf rýb a dosiahnuť množstvo záberov počas krátkej doby.

Jedna z rýb zo Zemplínskej Šíravy chytená na prechode medzi tvrdým a määkkým dnom na SK30
Jedna z rýb zo Zemplínskej Šíravy chytená na prechode medzi tvrdým a määkkým dnom na SK30
Vždy som tvrdil a budem tvrdiť, že jedným z najväčších umení lovca kaprov je dokázať siahnuť v danom čase a v danej situácii po správnej nástrahe. Avšak ani tá najlepšia a najsprávnejšie zvolená nástraha vám nepomôže ak budete sedieť na mieste, kde nie sú ryby, alebo nie sú ochotné kŕmiť sa.

Pri používaní nevýrazných nástrah si to občas vyžaduje trpezlivosť, ktorá býva často odmenená aj takýmto nádherným šupináčom
Pri používaní nevýrazných nástrah si to občas vyžaduje trpezlivosť, ktorá býva často odmenená aj takýmto nádherným šupináčom

Preto na záver všetkým prajem aby ryby boli pri chuti, aby vaše montáže boli na správnych miestach a mali šťastnú ruku pri výbere vašej nástrahy.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *