Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

„TAJNÉ FÍGLE“ Miloša Švihoríka. Časť 1: Výber lovného miesta

2-statny-lysec-uloveny-70cm-od-brehu-v-hlbke-1m-pri-malom-trse-rakosu-na-14mm-pop-up-angry-plum„TAJNÉ FÍGLE“ Miloša Švihoríka…

Časť 1: Výber lovného miesta

Už dosť dlhú dobu sa mi v maily, na všetkých možných sociálnych sieťach, telefonicky, ale aj priamo pri vode kopia otázky aby som prezradil dajaké tajné „FÍGLE“, či tajomstvá, ktoré mi dopomáhajú ku všetkým tým úlovkom a rybárskym úspechom. Nech lovím v pamäti akokoľvek hlboko, tak vlastne zisťujem, že ono to vlastne ani nie sú nejaké tajné fígle, či tajomstvá, ale len súbor v správnu dobu a na správnom mieste vykonaných úkonov a aktivít, ktoré nakoniec pri troche toho rybárskeho šťastia vedú k peknému úlovku vo vašom podberáku…

Ryby, konkrétne kapry lovím už 28 rokov a za tú dobu som sa naučil, že k úspechu nevedie až tak náročná cesta pokiaľ lovec dodrží určité zásady a postupy. Tie by sa dali zhrnúť do troch základných skupín:

  1. Výber lovného miesta
  2. Návnady a nástrahy
  3. Koncové montáže

Keď tak teraz sedím nad klávesnicou počítača a píšem pre vás tento článok, tak zisťujem, že nebude vôbec jednoduché vtesnať do 3 krátkych článkov všetky informácie, ktoré ma napadajú a ktoré by vám určite aspoň trocha dopomohli k peknému úlovku. Vydalo by to aj na knihu, ale pokúsim sa sem vtesnať aspoň tie najzákladnejšie informácie a ostatné už nechám na vašej predstavivosti, trpezlivosti a intuícii…

1.Vyber lovného miesta

Často pozorujem chybu, ktorú rybári robia keď prídu k vode. Popozerajú sa okolo seba a ktoré miesto na brehu, opakujem na brehu sa im najviac páči, tak tam si rozbalia všetko potrebné, nahodia prúty a čakajú na záber. Vôbec ich nezaujíma čo sa pred nimi ukrýva pod vodnou hladinou, či sa tam vôbec zdržujú dajaké ryby, či tam vlastne vôbec majú, čo uloviť.

Ja to robím úplne naopak. Kým vôbec nahodím, alebo zaveziem montáže do vody si preskúmam kompletne celú lokalitu. Snažím sa od miestnych zistiť čo najviac informácií o stave vodnej hladiny, najčastejších smerov vetra, návštevnosti revíru a samozrejme zarybnenosti lokality.

Ako ďalší krok nasleduje obchádzka celého jazera buď z markerovacím prútom, alebo ak to legislatíva dovoľuje, tak s člnom a sonarom. Kompletne presondujem všetky časti jazera. Robím si záznamy o hĺbkach, podvodných prekážkach, hranách a hĺbkových zlomoch, vodnom rastlinstve a pod. Pokojne sa nebojte si všetky tieto mini objavy a zistenia zaznamenaťna papier aspoň provizórnou mapkou, kde si zakreslíte hĺbky, kde ležia prekážky, kde sú zlomy, hrany, vodné rastlinstvo a pod. Mapku starostlivo uchovajte pretože sa vám isto hodí a aj pri ďalších návštevách.

Keď už máme takto zistené kde a čo sa nachádza pod vodnou hladinou, tak stále ešte ale nenastal ten správny čas na nahodenie prútov, pretože nie vždy sa ryby nachádzajú úplne všade po celej lokalite a preto ich musíme vystopovať.

Tu saako prvé snažím najskôr riadiť podľa najčastejšieho smeru vetra. Vyhľadám najviac náveternú stranu a pri brehu si „slinovým“ testom premeriam aspoň provizórne okysličenosť vody. Viem, že mnoho rybárov tomto aspektu prikladá minimálny, alebo žiadny význam, ale pre mňa je to mnohokrát rozhodujúci faktor kde si nakoniec nahodím montáže. Kedysi, keď som pracoval na čističke odpadových vôd som mal možnosť si z práce občas požičať prístroj na meranie okysličenosti vody a vedel som presne kde je to pravé miesto kde sa nachádza najviac okysličená časť jazera a tam som aj nakoniec nahodil svoje udice. Dnes už takúto možnosť nemám a musím si vystačiť s provizórnym riešením, ktoré ma naučil jeden Vysokoškolský profesor cez vodu a práve tým je „slinový test“. Je to samozrejme málo presná metóda, ale aspoň to základné čo od toho potrebujeme nám to dá a my máme ďalšiu odpoveď do celej skladačky kam napokon nahodiť svoje udice.

Ako to vlastne celé funguje:

  • Máme vybranú časť lokality, kde nás niečo zaujalo, či už nad, alebo pod vodnou hladinou a je práve ten správny smer vetra
  • Prejdeme sa popri brehu na viacerých miesta vzdialených od seba max. 10 metrov a všade (pardón za výraz) napľujeme kúsok od brehu
  • Na každom meranom stanovišti zotrváme aspoň minútku a pozorujeme ako sa chová slina hneď po dopade na hladinu.
  • Ak sa rýchlo rozplynie a úplne do minútky zmizne je pravdepodobné, že táto časť vodnej plochy je dostatočne okysličená
  • Ak je tomu naopak a slina zostane zhluknutá, zgrcnutá pohromade a rozchádza sa veľmi pomaly a ešte aj po minúte pozorujete jej jasné obrysy je pravdepodobné, že tu toho kyslíku rozpusteného vo vode bude podstatne menej
  • Ešte som zabudol spomenúť, že slina nesmie byť zmiešaná s jedlom ani nejakými sladkými nápojmi, lebo to celý test veľmi skresľuje. Ideálne je aspoň 10 minút pred tým nič nejesť ani nepiť
  • Toto všetko vykonám na viacerých miestach a ak je to ten prvý prípad, že sa slina rýchlo rozchádza môžem sa v pohode vrátiť do auta po výbavu a začať sa pripravovať na samotný lov. Ak je to ten druhý prípad, že sa nerozchádza, tak chodím okolo vody dovtedy, kým nenájdem miesto na jazere kde sa rozchádza najviac a tam potom začnem zo samotným lovom.

Teraz si predstavme, že máme pred sebou časť lokality, ktorý je pravdepodobne dostatočne okysličený, tak prichádza už samotná časť kedy musíme niekam správne umiestniť – nahodiť – vyviesť svoju montáž s nástrahou. Tu nám najskôr pomôže mapka, ktorú sme si sami nakreslili, poprípade vytlačili z Google Maps a do takto vytlačenej mapy zapísali a zakreslili všetky zaujímavé body nad aj pod hladinou.Vyberieme si to najzaujímavejšie, čo sa nám najviac pozdáva a pokúsime sa tam umiestniť našu montáž s nástrahou. Každý kaprár to robí trochu inak a má možno rozdielne skúsenosti a preto to čo vám tu teraz porozpisujem kam sa máte pokúsiť umiestniť svoju montáž berte čisto ako moje skúsenosti a mnou odskúšané veci. Nie je to nejaká univerzálna príručka, pretože to sa pri rybách vlastne ani nedá.

Teraz aspoň zopár konkrétnych príkladov kam presne umiestniť našu montáž:

  • Rákosie, trstiny a príbrežné partie:

Príbrežný lov mám rád hlavne zo začiatku sezóny keď sa už začína všetko zelenať a vyrastajú nové mladé výhonky trstiny, rákosu a všetkých možných vodných rastlín rastúcich pri brehu. Väčšinou sledujem rybárov robiť chybu v tom, že svoje montáže nahadzujú aj meter a viac od týchto zarastených miest zo slovami: „však ryba si to nájde“. Súhlasím, že skôr či neskôr sa tam dajaká rybka zatúla a môže zabrať. Omnoho viac však budeme úspešní keď svoje pasce umiestnime do tesnej blízkosti previsnutých rákosín a trstín, doslova max.10-15cm od ich okraju. Ak máme pred sebou rovnako vyzerajúci pás rákosu, tak tiež nenahadzujeme kam nás napadne, ale vyhľadáme miesto, kde rákos či trstina zasahuje najďalej na voľnú vodu a presne ku tomto miestu čo najbližšie umiestnime svoju montáž.

  • Vodné rastlinstvo:

Ak sú na lokalite kde práve lovím akékoľvek vodné rastliny a hlavne lekná iné miesto už ani nehľadám a všetky udice smerujem práve k nim.  Netreba sa báť nahodiť ani priamo medzi listy lekien, či k ich úplnému okraju, pretože pri vhodne zostavenej montáži , ktorá dokáže stonku lekna prerezať  môžeme takto odchytiť nejedného kapríka. Aj pri vodných rastlinách sa nebojme nahodiť priamo do čistejšieho miesta, stačí na to aj 20-30 cm2. Je to síce malý plácok, ale môže priniesť veľký úspech. Ak máme trošku šťastia a objavíme v rastlinstve priamo rybami vyjazdení(vyplávaní) tunel treba už len montáž zabaliť do PVA vrecúška s trochou Stick Mixu, s kompletnou montážou aj olovom a presne umiestniť na kraj tunela a záber na seba nenechá dlho čakať. Ideálne v tomto prípade je použiť montáž s plávajúcim boilies.

  • Hrany, zlomy a podvodné lavice

Podvodné hrany a lavice sú asi najčastejším miestom kde rybári umiestňujú svoje montáže. Viackrát už som sa na rybníkoch a štrkoviskách stretol s tým, že sa veľké ryby týmto miestam vyhýbali, lebo tu boli opakovane odchytávané, stále rušené tyčovými bójami na vrcholoch týchto lavíc a pod. Stačila však malá zmena v umiestnení montáží a zasa som odchytával ryby ako na bežiacom páse. Stačí len pozorovať ostatných rybárov ako na danej lokalite ukladajú svoje montáže a my to urobíme presne naopak. Vo väčšine prípadov si ju označia bójou okolo ktorej nakŕmia a montáže nahodia priamo na vrchol lavice. Ja to robím presne naopak a montáže nastražujem vždy na zvažujúce sa hrany, buď na ich hornú časť kde sa stretávajú s hornou plošinou hrany, alebo na ich spodné úpätie, kde sa stretávajú s najhlbšou časťou okolia lavice.  Veľkú úlohu v tomto zohráva aj smer vetra. Ten totiž ak je silný dokáže z vrcholu lavice posfukovať všetku prirodzenú potravu dole a tá sa nahromadí práve na spomínané spodné úpätie stretajúce sa s okolitým dnom. Práve tam potom nutne musí ležať naša montáž. Treba mať len oči otvorené a sledovať všetko dianie okolo seba a následne sa mu prispôsobiť. Lov na týchto hranách však môže byť veľmi záľudní práve v tom, že to čo nám tam včera perfektne fungovalo, dnes už nemusí. Má to väčšinou na rováši práve zmena prúdenia vetra, či iné aspekty, ktoré musíme brať pri tomto love do úvahy.

  • Ostrovy a poloostrovy

U ostrovov je to veľmi podobné ako u podvodných lavíc a hrán. Tiež je treba montáže umiestňovať do tesnej blízkosti horných a spodných úpätí ostrova, poprípade k prekážkam, či vodnému rastlinstvu, ktoré väčšinou na ostrovoch nájdeme. Je tu ešte jedna zaujímavosť, ktorá mi priniesla už nejeden krát naozaj kapitálnu rybu. Je to tieň. Ako sa posúva spolu z putujúcim slnkom po oblohe aj tieň, tak spolu s ním sa posúvajú za pokojom a príjemným chládkom aj tie najväčšie ryby. Ak dokážeme presne nahadzovať, či v úplnej tichosti zaviesť svoju montáž pod takto rastlinami, či kríkmi vytvárajúci sa tieň a nebiť lenivý a posúvať sa spolu s ním, je veľmi pravdepodobné, že si skôr, či neskôr jedného z miestnych velikánov poťažkáme. V tomto prípade nesmieme však veľa kŕmiť. Vaď aj my keď oddychujeme, tak nejeme veľké kopy, ale iba sem tam dajakú tú maškrtku. Preto silne nadipované a výrazné Pop-Up nástrahy budú to pravé orechové.

  • Pevné prekážky

Zasa jedno z ideálnych miest kde keď položíme svoje montáže, budeme určite úspešní. Tu však treba úprimne zvážiť svoje schopnosti a hlavne materiálne vybavenie, pretože popri koreňoch a popadaných stromoch do vody vieme urobiť množstvo záberov avšak rovnako aj o mnoho rýb aj prídeme, nakoľko tieto si to väčšinou rovno po zábere namieria priamo do prekážok a ak máme slabé a nekvalitné vybavenie a koncovú zostavu o ne určite prídeme. Čo je však horšie, že pri takomto love rybári väčšinou myslia iba na seba aby mali čo najviac záberov, ale to že môžu rybu utrhnúť a tá môže zostať doslova obesená o nejaký koreň a uhynúť, to im väčšinou uniká.

  • Voľná voda

Ak by som vám chcel aspoň trocha relevantne poradiť ako si vybrať miesto na voľnej vode, tak by to asi vydalo na celý samostatný článok, tak preto túto oblasť naozaj len tak okrajovo. Ak nemáme k dispozícii čln a nevieme si lokalitu zmapovať pomocou sonaru a preťukávaním dna, je nutné urobiť to z brehu pomocou markerovacej zostavy a hlavne pozorovaním vodnej hladiny. Väčšinou nám totiž samotné ryby prezradia kde sa zdržiavajú. Určite je treba sa zamerať na miesta s prechodmi z mäkkého na tvrdé podložie, poprípade nájsť mušľové polia a podobné ložiská prirodzenej potravy k čomu hlavne v letných mesiacoch dopomôže aj príjemné okúpanie sa a ohmatávanie miesta nohou, alebo priamo potápanie sa. Netreba sa báť ani zahnívajúceho bahna, ktoré v určitých prípadoch môže priniesť pekné výsledky. Každopádne však bude naším najlepším pomocníkom trpezlivosť a schopnosť pozorovať vodnú hladinu.

18-vyskakovanie-ryb-nad-vodnu-hladinu-nam-casto-prezradi-to-spravne-miesto-kam-nahdit-nase-pasce

  • Vnútorný hlas – Intuícia

Je ešte jedna oblasť v ktorú ja na rybách verím a tou je intuícia. Akýsi ten vnútorný hlas, či šiesty zmysel, alebo to môžeme nazvať akokoľvek. Stále je to niečo, čo proste musí každý rybár sám vycítiť a podľa toho sa zariadiť. Musím sa priznať, že sa mi už nespočetne krát stalo, že som vesloval v člne po jazere a proste mi vnútorný hlas pri sledovaní diania okolo seba pošepol „TU“. Tak som tam položil bóju a následne montáž a v mnohých prípadoch to bolo to TOP miesto na úlovky počas danej výpravy. Viackrát som potom aj skúmal, či to miesto bolo niečím zaujímavé, ale väčšinou som sa k ničomu nedopátral a proste to zhrnul len tak, že mi život zasa raz chcel urobiť radosť, tak ma priviedol cez vlastné cítenie v správny čas na správne miesto. Skúste sa aj vy občas na rybách stíšiť, prestať myslieť na všetky tie starosti a trápenia a započúvať sa do zvukov prírody. Stať sa nachvíľu jej súčasťou, ale nie takou, ktorá chce brať, ale takou, ktorá chce ochraňovať a je vďačná za tú krásu, ktorú ešte smieme pri našich lokalitách pozorovať. Uvidíte, že sa vám zrazu otvoria úplne nové obzory vo vnímaní celého okolitého diania a možno aj vám potom poradí ten VÁŠ vnútorný hlas, kde je to správne miesto 😉

Je ťažké vtesnať do jedného krátkeho článku všetky informácie, ktoré by som vám rád prezradil ako si môžete vybrať to „TOP“ miesto kde si následne chytíte svoj vysnívaní úlovok, ale jednoducho to pri rozmanitosti prírody a vôd konkrétne nejde. Podarilo sa mi tu vypichnúť naozaj iba zopár záchytných bodov, ktoré vám dúfam aspoň trocha pomôžu a spríjemnia čas strávení pri vode. Nikdy však nezabúdajte experimentovať, nebuďte statický a výsledok sa určite skôr, či neskôr dostaví.

Nabudúce si povieme niečo o návnadách a nástrahách.

3-vysoky-supinac-ktoremu-zachutili-dve-24mnm-gulicky-kill-krillu-nahodene-na-sikmu-hranu-strkovej-lavice

Za NIKL Team Slovakia

Miloš Švihorík

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *