Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

„TAJNÉ FÍGLE“ Miloša Švihoríka – Návnady a nástrahy – časť 1. NÁVNADY

Miloš Švihorík„TAJNÉ FÍGLE“ Miloša Švihoríka – Návnady a nástrahy – časť 1. NÁVNADY

Veru sa priznám, že som nečakal taký ohlas na prvý článok o výbere lovného miesta. Milo ma to prekvapilo a preto sa aj tomto druhom pokračovaní odhaľovania tajných „FÍGLOV“ pokúsim poodhaliť zopár rád a zaujímavostí ako to robím pri výbere návnady a nástrahy ja, ako si ich pripravujem, poprípade dajako inak upravujem. Túto tému však musím rozdeliť až na dve pokračovania, pretože do jedného článku bude problém vtesnať všetky informácie, ktoré by som vám rád predostrel.

2-supinac-z-divokeho-balatonu-uloveny-nad-kobercom-navnad-z-partiklu-peliet-a-boilies

Hneď prvá zásada, ktorou sa riadim snáď na všetkých výpravách je: byť iný než ostatný. Je tým myslené to, že miesto si môžeme zvoliť veľmi podobné, dokonca úplne rovnaké pretože priestor pod hladinou a ani nad ňou sa až tak výrazne nemení ak to berieme s pohľadu pár dní, ktoré pri vode práve strávime. Iné je to už s danou konkrétnou situáciou vo vode, čo sa týka jej zloženia, teploty, okysličenosti, viditeľnosti a priestupu svetla vodným stĺpcom. Mnohokrát je rozhodujúce použiť správnu návnadu a nástrahu inú cez deň a inú v noci. Inokedy stačí zmena prúdenia vetra, či prechod frontu, alebo búrky a mať na háčiku nesprávnu nástrahu rovná sa neúspechu a naopak. Sú však aj situácie, kedy môžete mať na háčiku aj jedno obyčajné zrnko kukurice, či malú pufinku a vaša podložka nezostane dlho suchá. Zasa je to veľmi obšírny komplex situácií, na ktoré treba vždy v správnu dobu správne reagovať. Toto je však oblasť rybačky, ktorá sa nedá naučiť zo dňa na deň, alebo v rybárskom slangu povedané z výpravy na výpravu. Dokonca si dovolím tvrdiť ani zo sezóny na sezónu. Je to vec, ktorú sa budeme učiť asi celý svoj život pretože nesmieme zabudnúť ani na fakt, že spolu s nami sa z určitého uhľa pohľadu učia aj ryby. Tiež sú viac ostražité a prefíkané ak máme samozrejme na mysli tie kapitálne kusy. Budem sa síce opakovať, ale všetko, čo sa vám tu snažím poradiť berte iba ako moje vlastné pozorovania a skúsenosti. Nie ako dajaký 100% recept na úspech.

Tak ideme pekne po poriadku a dnes sa povenujeme viacerým druhom návnad.

1.Partikel

Sú situácie kedy pri vode používam partikel ako akési naštartovanie kŕmneho miesta. Myslím tým hlavne drobné čiastočkové návnady ako kukuricu, bôb, fazuľu, repku, konope a žito. Tieto si vždy popredu najskôr namočím do vody podľa danej potreby a neskôr aspoň chvíľu povarím. Nepoužívam však partikel z dôvodu akéhosi nahradenia boilies, či peliet, ale skôr ako akýsi aktivátor miesta v tom zmysle, že hneď po nasypaní do vody sa na miesto zbehne veľké množstvo bielej ryby a všetkých tých nežiadúcich úlovkov a miesto doslova vyčistí od všetkých nečistôt, dokonca v mnohých prípadoch aj od určitej vrstvy nánosu usadenín a bahna. V takejto situácii vždy počkám pokojne aj niekoľko hodín, kým biela ryba neurobí svoju „prácu“ nevyčistí mi miesto a ja až potom na dokonale „vyumývaní“ čistí stôl predostriem pripravené boilies, či pelety pre kapry.

3-zmes-partiklovych-semnien-staci-na-par-hodin-namocit-a-potom-uvarit

Samostatná kapitola je aj tygrí orech, ktorí má na svojom konte po svete obrovské množstvo veľkých úlovkov. Nebudem sa rozpisovať o príprave. Stačí si kliknúť na internet a vyhodí vám množstvo úspešných receptov, alebo dokonca už je možnosť si takto pred pripravení a na fermentovaní tygráč môžete kúpiť a rovno použiť. Dbajte však na to, že pri kŕmení  s tygrím orechom je dobré sa radšej pridŕžať hesla „menej je viac“. Stačí naozaj len pár hrstí na kŕmne miesto a dopraví sa tam veľmi silná dávka cukru, ktorý ako je známe ryby silno priťahuje.

4-tygri-orech-tajna-zbran

Vychytávka:

Určite ste sa stretli pri samotnom love s tým, že vám kapry pekne atakujú vaše kŕmenie a máte časté zábery. Po určitej dobe vám však zostanú signalizátory nemé a len sem tam popipotávajú, alebo v tom horšom prípade sa vám na montáž obesí malý pleskáč, karas, alebo jalec. V tomto  prípade mi už nejeden raz zachránila kožu jedna super vychytávka, ktorú som vypozoroval od domorodcov loviacich na VN Kráľová. Tí keď chceli nachytať bielu rybu, tak nenakŕmili partiklom a zmesou drobných peliet na väčšiu plochu, ale vysypali všetko doslova na jednu kopu. Ryby sa išli potom doslova zblázniť a trvalo im dlho kým tam všetko vyzbierali. To isté aplikujem aj ja na svojom kŕmnom mieste, akurát tak, že aj naďalej kŕmim boiliesom a hneď po zaznamenaní prvých pípancov, poprípade ulovení prvej nežiadúcej ryby nakŕmim cca 15-20m od kŕmneho miesta jedným kýblikom  peletového mixu spolu s partiklom silne preliatym boosterom s rovnakou príchuťou aké mám boilies na centrálnom kŕmnom mieste. Je potom zaujímavé sledovať, čo sa tam stane a ako si idú khladine drobné ryby vyčistiť žiabre od drobných usadenín z dna. Centrálne kŕmne miesto tak zostane doslova okamžite v pokoji a kapry sa môžu nerušene kŕmiť aj naďalej. Tu však vychytávka nekončí. Väčšinou si počkám 6-8hod, kým biela ryba dočista vyzbiera a vyčistí mnou nasypaní kopec z krmiva a ja na toto nové čistučké miesto s veľkou radosťou umiestnim jednu zo svojich udíc, pretože kapor je od prírody tvor zvedavý a určité si dajaký pekný jedinec pôjde zaplávať a skontrólovať, čo sa to tam vlastne dialo a väčšinou tam už nenájde nič iné iba moju nenápadnú montáž s nastraženým Pop-Up boilies zasa rovnakej príchute akú som použil v centrálnom kŕmení – šluk a je tam 🙂

  1. Pelety

Peliet je dnes na trhu už doslova nepreberné množstvo a preto si musí každý sám zvážiť aký druh by mu vyhovoval a čo tým vlastne chce docieliť. Každopádne ja používam pelety veľmi rád hlavne preto aby viac dňové výpravy k vode neboli veľmi finančne náročné, pretože pelety sú dnes už k dispozícii vyrobené z rovnakých základových zmesí a všetkých tekutých aditív ako boilies. Ak jednoducho kŕmime s boilies trebárs Kill Krill, tak v rovnakej príchuti sú k dispozícii aj pelety s rôznymi priemermi presne podľa danej situácie. Nikdy nenahradia na kŕmnom mieste boilies, pretože ich doba rozpadu je omnoho rýchlejšia a pohybuje sa od niekoľkých minút až po rádovo niekoľko hodín, záleží to aj na teplote vody. Dostačuje to však ako akýsi doplnok kŕmenia keď sú kapry naozaj aktívne a intenzívne vyhľadávajú potravu na našom kŕmnom mieste.

5-rozne-druhy-peliet-rozne-priemery-a-tym-padom-aj-ina-doba-rozpadu

Vychytávka.

Nasypte si pred použitím do kýblika aspoň približné množstvo peliet aké chcete na danej rybačke spotrebovať a zalejte ich úplne do mokra s CSL Mixerom s príchuťou akú vám len srdce ráči a nechajte pár minút odstáť. Pelety do seba ako špongia nacucajú určité množstvo CSL Mixeru. Po cca 15 minútach ich skontrolujte, či už všetko „vypili“. Ak áno treba priliať ešte také množstvo aby boli opäť všetky na povrchu mokré a následne je treba ich zasypať niektorým z našich Method mixov. Riadne premiešame a necháme zasa pár minút odstáť. Znova po pár minútach prisypeme trochu Method mixu až do stavu, kým nezotanú všetky pelety na povrchu obalené tenkou vrstvou drobných čiastočiek, z ktorých je Method mix vyrobený. Následne stačí pelety iba dopraviť na kŕmne miesto a čakať pri nastražených udiciach. Táto vychytávka sa mi veľmi osvedčila hlavne keď lovím na hlších jazerách z hĺbkou presahujúcou 5 a viac metrov. Tu sa totiž často stáva hlavne v letných mesiacoch, že ryby stoja vo vodnom stĺpci aj niekoľko metrov nad dnom a nijako ich nevieme prinútiť zísť dolu ku nášmu kŕmeniu. Takto pripravené pelety mi potom urobia dvojitú službu. Už po dopade na hladinu sa z nich odlučujú drobné čiastočky a toto sa deje až po celú dobu trvania kým dopadnú na dno. Takto nám zostáva v celom vodnom stĺpci vytvorení akýsi atraktívny mrak s Method mixu a väčšinou to aspoň niektoré letargické kapry rozpohybuje a prinúti ich hľadať niečo pod zub. Tu ich potom samozrejme čaká moja nenápadná montáž nastražená na metódu ZIG Rig a im nezostáva nič iné len toto jediné sústo, ktoré je k dispozícii nasať. Pelety, ktoré dopadli na dno mi plnia spomínanú druhú funkciu a to tú, že sú pripravené na dne pomaly sa rozpadajúce a čakajúce, či sa náhodou nezmení daná situácia a daktorí z kapríkov si nezapláva ku dnu dačo zahryznúť, kde ho samozrejme čaká moja druhá montáž z nejakou maškrtkou pod háčikom 🙂

  1. Boilies

Musím priznať, že si svoje výpravy za kaprami bez boilies už ani neviem predstaviť. Všetky dostupné typy kŕmenia sú v správny čas a správne použité, úspešné a nie je im čo vytknúť. Avšak čo sa týka boilies a snažanie sa o ulovenie daktorého z tých kapitálnych kusov je to pre mňa jednoznačne voľba číslo jedna. Boilies totiž ak je správne zvolený a pripravený funguje veľmi selektívne na menšie ryby a navyše si ho na mnohých našich lokalitách už ryby spájajú s ľahko dostupným zdrojom potravy a preto sa s ním v určitých situáciách a bez väčších komplikácií odchytávajú. Nebudem sa tu rozpisovať o všetkých dostupných druhoch a príchutiach. Rozdelím to len do troch základných skupín na aké si to rozdeľujem ja sám pre seba a podľa toho potom viem v danú dobu a v dané ročné obdobie použiť.

6-rozne-druhy-boilies-rozdielne-priemery-aj-prichute

A, Sladké

Tu zaraďujem všetky tie možné príchute, ktoré sú dnes na trhu k dispozícii od klasických ovocných aróm ako Jahoda, Malina, Slivka a ich rôzne variácie. Tento druh rád používam v období, kedy sa zo zimy na jar, či z leta na jeseň pomaly otepľuje, respektíve ochladzuje voda a pohybuje sa v rozmedzí  od 10 až po 16-18 stupňov Celzia. V tomto teplotnom rozmedzí som zo sladkým boiliesom zaznamenal najlepšie výsledky. Väčšinou som siahol po našej sladkej stálici KrillBerry, ktorú som jemne zalial Boostrom rovnakej príchute, do ktorého som ešte pred aplikáciou na samotný boilies nakvapkal zopák kvapiek NHDC sladidla. Táto kombinácia potom vytvorí na kŕmnom mieste zaujímavú zmenu pH v bezprostrednom okolí návnady a nenechá chladnou žiadnu preplávajúcu rybu.

B, Mäsové, rybacie (smrady)

Tento druh boilies používam na svojich výpravách asi najviac. Nie len preto, že ho je asi aj najväčšie množstvo druhov, ale aj preto, lebo veľké kapry jednoducho milujú guličky s obsahom rybích múčok a iných komponentov z tiel rôznych živočíchov. Obľubujú ich hlavne tie väčšie jedince a práve preto je to pre mňa po väčšinu sezóny voľba číslo jedna. Zasa nebudem vypisovať všetky druhy, ale spomeniem len moje najobľúbenejšie a to rokmi preverení Kill Krill, či teraz našu novinku Extasy. Krilla používam väčšinou pri všetkých krátkodobých výpravách, kde som nútení ryby vyhľadávať a pravidelne prehadzovať, nakoľko je atraktívnejší a rýchlejšie sa vo vode rozpúšťa. Naopak po Extasy siahnem v situácii, kedy mám viac času a chcem aby mi boilies vydržal nastražení pod háčikom pokojne aj viac ako 24 hodín, kedy sa pokúšam prekabátiť jedného z tých naozaj kapitálnych. Zasa ako v predošlom prípade ich môžeme rôzne zvýrazniť Dipmy, či Boosterami, tu sa jednoducho fantázii medze nekladú.

C,Pikantné, korenisté (štipľavé)

Ako náhle sa voda ochladí a jej teplota klesne pod 10 stupňov Celzia, tak prvý boilies ,po ktorom siahnem na každej výprave je korenistý, pikantný, alebo ešte inak povedané štipľavý. Tu vlastne ani neviem povedať prečo to tak je, ale to korenie im v chladnej vode akosi viac šmakuje ako iné druhy príchutí. Je to samozrejme spôsobené hlavne tým, že v korenistých boiliesoch sú väčšinou pridávané rôzne typy esenciálnych olejov, ktoré sa aj v chlednej vode dobre rozpúšťajú a tým pádom aj silne rozptilujú do okolia návnady. Celkovo je o kaproch známe, že im korenisté príchute chutia a preto by bola chyba dačo štipľavé nevyskúšať. Z našej produkcie je to jednoznačne už legendárny Devil Krill, ktorému vďačím za niekoľko zo svojich najväčších úlovkoch a v neposlednom rade tohto ročná novinka Angry Plum, ktorá už nazbierala taktiež slušnú paletu pekných úlovkov. U korenistých typov boiliesov som si za niekoľko sezón všimol, že je lepšie miesto nikdy naraz moc neprekrmovať veľkou kŕmnou dávkou, ale radšej celé to množstvo aplikovať do vody postupne po menších dávkach. Môže totiž prísť na dne jazera k presýteniu korenistými silicami a arómami a ryby sa potom určitý čas takémuto miestu vyhýbajú. Ak im to však budeme predkladať systematicky v malých dávkach a pravidelne pokojne aj každú hodinu, môžeme zažiť aj v studenej vode úžasnú rybačku.

Vychytávka.

Po väčšine si všímam u rybárov stále, že robia dookola pri vode to isté a čakajú, že to bude mať stále rovnaký účinok. To isté aj pri napríklad zatraktívňovaní boiliesu. Klasicky do kýblika vysypú požadované množstvo, zalejú ho Boosterom, alebo niečím podobným, nechajú chíľu nasiaknuť a nakŕmia. Takto sú to schopní robiť aj celé mesiace, ba dokonca aj roky na jednom mieste, ktoré pravidelne navštevujú. Samozrejme, že to občas prinesie nejaký ten úlovok, ale väčšinou iba zo začiatku a neskôr už len sporadicky a aj to len v podobe malých násadových kapríkov. Dokonca sa často stretávam s názorom, že pôvodne úspešní druh boilies na danej lokalite po masívnom používaní vyhorel. Je to spôsobené presne tým o čom som už písal a to je, že kapor (hlavne tie väčšie jedince) je naozaj ryba učenlivá a skôr, či neskôr si začne po opakovanom ulovení na jeden druh boiliesu dávať pozor na ten konkrétny druh potravinového signálu, ktorý daný boilies do svojho okolia vypúšťa a začne sa mu vyhýbať. Tu stačí urobiť malinkú zmenu v zatraktívnení . Vezmeme ten istí boilies, ktorý bol doteraz úspešní a dáme do kýblika požadované množstvo. Tento raz ho však nezalejeme klasickým Boostrom rovnakej príchute, ale skúsime použiť Booster z inou príchuťou, najlepšie doslova opačnou. Napríklad na mäsový boilies dáme sladký Booster a pod. Dokonca môžeme použiť aj mix viacerých druhov Boosterov zmiešaných dohromady. Fantázii sa zasa medze nekladú. Ja osobne však najradšej v takomto prípade použijem fígeľ, ktorí síce trošku viac zaťaží peňaženku, ale čo by sme pre tie ryby neurobili, však. Je to jednoduché. Do Boosteru z rovnakou príchuťou akú má už momentálne menej úspešní boilies, ktorý pred tým perfektne fungoval, nakvapkám zopár kvapiek nejakého esenciálneho oleja, alebo čistej arómy, ktorá sa používa pri výrobe boilies. Riadne zamiešam a takto upraveným Boosterom polejem boilies s ktorým chcem kŕmiť, nechám vsiaknuť a hotovo. Vo vode to funguje asi tak, že kapor príde k miestu kde je nakŕmené s boiliesom, ktorý mu pred tým tak chutil, ale je to nebezpečné, lebo vždy ma chytili. „Tu však vonia aj niečo iné, nové.“ To sa mi páči a určite to bude rovnako chutné ako to pred tým.“ Bum a hučí cievka navijáku… 🙂  Ale, prepáčte nechal som sa trocha uniesť vo svojej fantázii, ale takto nejako to môže pod vodnou hladinou vyzerať…

Zasa by sa dalo o návnadách popísať toho omnoho viac, ale nie je na to priestor. Preto aspoň takto v skratke. Nabudúce pre vás pripravím zopár tipov a trikov a samotnej nástrahe…

Za NIKL Team Slovakia

Miloš Švihorík

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *