Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

„TAJNÉ FÍGLE“ Miloša Švihoríka – Návnady a nástrahy – časť 2. NÁSTRAHY

2.Veľký lysec, ktorý podľahol plávajúcemu boilies obalenému v Liquid Krille spolu s GLM Extraktom„TAJNÉ FÍGLE“ Miloša Švihoríka – Návnady a nástrahy – časť 2. NÁSTRAHY

Petrov zdar všetkým priatelia. Zasa nám ubehol mesiac a ja som mal tak dostatok času premýšľať nad tým, čo vám v dnešnom článku porozprávam o samotných nástrahách. Priznám, že premýšľanie to nebolo celkom jednoduché pretože zasa by sa dala o tejto téme napísať minimálne kniha. Preto tu opäť vypichnem len tie najosvedčenejšie fígle a triky…

1.Pelety

Ak chceme použiť peletu ako samostatnú nástrahu pod háčik treba si uvedomiť fakt z čoho je peleta zložená, akú má dobu rozpadu v rôznych teplotách vody a hlavne čo na ňu chceme uloviť. Všetkým týmto faktorom treba potom prispôsobiť aj samotný výber. Na trhu ich je dnes až také nepreberné množstvo, že sa v tom už aj sám strácam a preto vám opíšem len tie, ktoré pochádzajú z našej produkcie a ktoré tým pádom dokonale poznám.

K všetkým radám boilies ktoré vyrábame máme k dispozícii aj úplne identické pelety, ktoré svojím zloženým farbou, príchuťou a vábivými vlastnosťami nijako nezaostávajú za boiliesom. Jediné rozdiely sú v tvare, ale hlavne v dobe rozpadu. Do peliet sa totiž pri výrobe nepridávajú ani vajíčka ani iné pojivé zložky a preto ich rozpad vo vode je omnoho rýchlejší. Avšak práve táto „iná“ vlastnosť znamená obrovskú výhodu voči samotnému boilies. Tým, že peleta má rýchly rozpad sa do jej pórov dostane rýchlejšie voda a vymyje z nej rýchlejšie do jej bezprostredného okolia všetky atraktory a všetky vábivé zložky, z ktorých je vyrobená. Tým pádom je pre rybu omnoho lákavejšia a omnoho skôr ju „donúti ochutnať, čo za voňavé sústo to tu leží“. Táto vlastnosť je však aj hlavnou nevýhodou pri love, pretože tým, že sa do nej rýchlejšie vpíja voda sa z nej neustále odlupujú drobné čiastočky zo základovej zmesi, z ktorej je vyrobená automaticky sa jej veľkosť stále zmenšuje a zmenšuje a už po niekoľkých hodinách je z 18mm pelety maximálne 10mm patvar. Preto je treba montáž stiahnuť a peletu nahradiť novou. Nie reto vhodná ani na dajaké vyvážky a pod. ak sa vám samozrejme nechce každých 4-6 hodín (záleží na teplote vody) prevážať udicu. Preto sú pelety skôr určené na rýchle chytanie, doslova keď máme len pár hodín na samotný lov a chceme docieliť rýchli záber.

Mnohokrát som po pelete siahol aj v prípadoch, keď sa mi na zakŕmenom mieste ukazovali ryby a na boilies neprichádzal žiadny záber. Po použití pelety sa to okamžite zmenilo a ja som vytiahol hneď niekoľko pekných kapríkov. Boli väčšinou menší, ale aspoň som nesedel nečinne pri nastražených prútoch.

Peletu používam ešte v jednom prípade. Znova si predstavme modelovú situáciu, že máme nakŕmené miesto, zdolali sme už zopár pekných kapríkov a zábery sa zastavili. Jediné čo sa deje je to, že sa ryby ukazujú na hladine a semtam to popípa bez záberu. Vtedy úplne zjemním montáže a nastražím malé 10mm peletky. Väčšinou začne odchytávať malých kapríkov ako na bežiacom páse. Mnohokrát ich obchytám aj 5 – 10 kusov, trochu ich tým pádom na lovnom mieste preriedim, zároveň z určitého uhla pohľadu rozplaším a miesto mi tak zostane zasa na chvíľu prázdne bez rozruchu, ktorý tieto malé ryby vytvárajú a opäť mi tam tak zostáva priestor, aby sa prišiel nažrať daktorý z tých väčších.

Vychytávka:

Dosť často si robím pri love na peletujednu „malú“ úpravu. Nenastražím peletu len tak rovno zo sáčiku, lebo takto to môže urobiť každý a my sa od začiatku tohto nášho seriálu pridržiavame hesla „byť iný než ostatný“. Vezmem si hrsť priamo pre túto situáciu na to vyrobených chytacíchpeliet, ktoré úplne do mokra prelejem Boosterom rovnakej príchute a nechám pár minút odstáť a ešte hlbšie nasiaknuť do peliet. Pokiaľ mám pelety ešte stále na povrchu dostatočné mokré ich zasypem buď Proteinokoncentrátom ak sa jedná o pelety so sladkou príchuťou, alebo s pečeňovým práškom, či GLM Extraktom, ak sú vyrobené s rybých múčok a voňajú všetkými tými rybám atraktívnymi smradmi. Riadne všetko premiešam a pridávam Proteinokoncentrát, či LiverPowder  respektíve GLM Extraktom dovtedy, pokiaľ nezostane celý povrch všetkých peliet kompletne obalený v tomto prášku a na dotyk už sú suché. Následne tieto niekoľko dní nechám niekde na tmavom mieste vysušiť až do bodu, kedy ich budem môcť v pokoji vybrať z dózičky bez toho, aby som si ušpinil prsti. Potom už len stačí vložiť zatvorenú dózičku do tašky s nástrahami a použiť v ten správny okamih. Táto úprava zabezpečí o malý kúsok aj to, že sa peleta rozpúšťa o čosi dlhšie ako klasická práve vytiahnutá zo sáčika, či dózy.

 2.Boilies

Tak a dostávame sa k téme a časti mozaiky úspešného lovu, ktorému po výbere lovného miesta a montážach venujem jednoznačne najviac času. Je to konečné zatraktívnenie boilies. Používam rôzne nástrahy pod háčik, ale boilies absolútne najviac . Dá sa povedať, že s ním odchytám 98% svojich výprav za kaprami.

Rozdeľujem ho do dvoch skupín:

A, Potápavé

Nebudem sa už rozpisovať nad výberom príchute, tvaru, či veľkosti. O tom sme si povedali už niečo minule, ale prejdem už rovno na fígle a vychytávky, ktoré rád používam a ktoré mi priniesli už nejeden skvost v podberáku.

Vychytávka č.1:

Klasické zatraktívnenie boostramy, dipmy a obaľovacími Ready pastami je snáď už každému známy. Ja však trebárs pri použití dipu to  robím zasa inak ako väčšina rybárov naokolo. Je totiž zaužívané, že si lovec kúpi balenie boilies a k tomu dip príslušnej príchute. Do dipu následne vloží zopár guličiekboilies nechá poriadne nasiaknuť mnoho krát aj niekoľko mesiacov. Potom už len vytiahne z dipu jednu, či dve guličkyboilies zavesí ich od háčik a nahodí do zakŕmeného miesta. Netvrdím, že je to zlý spôsob práve naopak. Podľahlo mu už nespočet krásnych rýb a určite tomu tak bude aj naďalej. Ja som si však za posledné roky všimol, že práve tie najväčšie jedince sa takto „upravenému“ a silne lákavému boilies vyhýbajú. Je to spôsobené tým, že na mnohých silne prechytávaných lokalitách sa veľké kapry ulovili už viac krát, trebárs aj na takto zatraktívnení boilies a spájajú si ho z nebezpečenstvom a oboplávajú ho veľkým oblúkom. Preto ma napadla už možno aj pred 7-8 rokmi myšlienka urobiť to zasa naopak ako ostatní. Celý postup je identický ako v prvom klasickom prípade  s jediným rozdielom, že pod háčik zavesím obyčajní a ničím nezatraktívnení boilies priamo zo sáčika, alebo poprípade niekoľko hodín predmočení v čistej vode a ako kŕmenie použijem práve spomínané silne nadipovanéguličky. Väčšinou to robím tak, že si ak nahadzujem dám do PVA sáčika 5-6 silne nadipovanýchguličiek a pod háčik len klsickýž suchý boilies zo sáčika priamo od výrobcu. Ak vyvážam tak tých 5-6 nadipovanýchguličiek rozhodím cca na plochu 1m2 a do ich stredu položím montáž z nastraženým vo vode predmočenýmboiliesom.

Vychytávka č.2:

Ďalšia zaujímavá vychytávka je ani nie dajaké zatraktívnenie nástrahy, ale jej mierne nadľahčenie. Vo svete sa tomu hovorí kriticky vyvážená nástraha. Sú na trhu výrobcovia, ktorý už vyrábajú priamo takto vyvážené nástrahy. Ja si však bez problémov upravím akúkoľvek nástrahu jednoducho tak, že mám už popredu pripravené a narezané nazvyme to puky z korkových zátok od vína, či šampanského. V domácich potrebách zoženiete doslova za ár centov rôzne priemery a aj odtiene korku. Stačí si ostrím nožíkom, či orezávatkom narezať puky z rôznymi hrúbkami od 2-3mm pokojne až po 1cm. Potom už len rovnaký boilies akým kŕmime prekrojíme presne na polovicu medzi ktoré vložíme daktorý z pukov, boilies zlepíme ako hamburger a všetky tri časti prepichneme naraz boilies ihlou tak aby táto prechádzala presne stredom prevej polovice boiliesu, následne puku a nakoniec druhej polke guličky. Samozrejme ukončíme zarážkou a pred tým než nahodíme si buď pri okraji vody, alebo v kýbliku vyskúšame funkčnosť celej zostavy. Musíme totiž docieliť to, aby boilies spolu s montážou padal ku dnu veľmi pomaly a doslova sa len tak jemne oprel o dno. Keď padá ešte stále moc rýchlo musíme pridať väčší korok. Ak už moc láva zasa menší a pod. Je to trošku pracnejšia metóda, ale verte, že stojí za to sa s tým pohrať. Potom keď už budete mať odskúšané aký veľký korok na aký priemer a druh boiliesu vám pasuje najlepšie to je už otázka naozaj malej chvíľky.

B, Plávajúce (Pop-Up)

Toto je zasa kapitola sama o sebe a zniesla by omnoho viac priestoru, ako len krátky odstavec v pár stranovom článku, ale ešte pred povedzme 6-7 sezónami by som nikdy nepovedal, že prakticky nebude výprava kedy minimálne na jednej udici budem mať nastražení práve plávajúci boilies. Dokonca môžem povedať, že ak by som si mal vybrať len jednu jedinú vec, ktorú by som si mohol zo sebou zobrať ku vode, tak to isto bude daktoré z plávajúcich boilies. Tiež tu nebudem opisovať, že je na trhu obrovské množstvo príchutí, tvarov, aróm, veľkostí a v neposlednom rade farieb. Aj na ich zatraktívnenie sa dajú použiť všetky tie známe metódy od Plávajúcich obaľovacích ciest, Boostrov, či Dipov. Vravím dalo by sa toho popísať naozaj veľa, ale prejdeme opäť rovno k vychytávkam.

Vychytávka č.1:

Vezmite si akýkoľvek typ Plávajúceho boilies a napichnite ho na pripravenú montáž. Avšak pred tým ako dáte za neho zarážku proti prepadnutiu tam napichnite ešte malý kúsoček dobre savej peny, či plste, ktorá dobre saje kvapaliny. Pred nahodením do nej nakvapkajte 2-3 kvapky dajakého esenciálneho oleja, alebo čistej esencie. Má to vo vode obrovskú silu a funguje to dosť selektívnym spôsobom na malé ryby.

Vychytávka č.2:

Rád používam ešte aj Korkové Pop-Up z našej dielne. Nie len kvôli ich dobrému výtlaku, ale aj kvôli ich nerovnému, až kostrbatému povrchu, na ktorý výborne priľne akákoľvek tekutina, či prášok. Najradšej mám kombináciu práškového GLM Extraktu s tekutým LiquidKrillom. Je to jednoduché. Nastražení korkový Pop-Up namočím do tekutého Krillu, nechám odkvapkať a následne ho položím do dózičky s GLM Extraktom, nechám pár sekúnd zapracovať a postup opakujem. Pokojne aj 3-4 razy. Potom už iba stačí nahodiť a veriť v úspech…

7c - Máloktorý kaprík odolá

Nástrahy a ich konečné zatraktívnenie, či iné upravenie je asi najpestrejšia časť celej tej rybárskej mozaiky, ktorá by mala viesť nakoniec k úspechu – úlovku. Je tu možnoaplikovať, kombinovať no doslova skúšať miliardu možných variácií, kombinácií a druhov, že sa v tom už ani nie je možné vyznať. Každopádne hlavne v období, kedy ryby veľmi nereagujú na bežné nástrahy bývajú práve takéto rôzne kombinácie  pri vode na rýchlo namiešané tou pravou nástrahou, ktorá môže prinútiť k ochutnaniu aj letargické ryby a môže sa z nej nakoniec vykľuť kombinácia, ktorá nám bude pomáhať k úlovkom opakovane. Preto si dobre vždy zapamätajte, čo do toho dávate aby ste to vedeli zopakovať.

Prajem vám všetkým mnoho úspechov a samozrejme šťastnú ruku pri výbere tých správnych nástrah, ktoré vám pomôžu k úlovkom…

Nabudúce sa vám okúsim priblížiť problematiku koncových montáží.

Za NIKL Team Slovakia

Miloš Švihorík

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *