Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Ukryté dravce

Ukryté dravce

 

Zubáče, ostrieže, alebo šťuky v dnešných prechytaných vodách nie sú vždy a všade. Opatrné predátori, ktoré už okúsili zradnú chuť kovových hrotov sa stiahli do neprístupných miest. Ich pevnosti, občas doslova chrámy zo stromov a kameňov, ktoré pripravila sama príroda sú takmer nedobytné. Sám z vlastnej skúsenosti viem, že za dravcami je potrebné často nabehať niekedy aj pár kilometrov. Raz je to loďou, kedy prebrázdim zátoky, inokedy pešo, s nákladom na chrbte sa predieram riečnou džungľou vystriehnuť dravých lovcov.

KOLOTOČ
Vždy sa však musím dostať do ich loviska. Prekuknúť štýl lovu, udrieť v pravý čas. Vždy je to riziko. Strata nástrah, hoci aj dobrých je slabý odvar smútku voči strate ryby. Nemusí pritom ísť o životný úlovok. Sú tu dve veci. Jedna vec je preloviť prekážky, druhá je dostať rybu von. A to je ten kolotoč…3

MODERNÉ SYSTÉMY
Systémy, ktorými sa dá účinne vláčiť v rizikových miestach bolo a stále je prezentovaných neúrekom. Preto mojim cieľom nie je ukázať ultramoderné nadväzce či gumy. Základom pre efektívny lov priamo v horúcom mieste je nedostať háčik napríklad do mokrého dreva. Práve ten by mal byť ukrytý buď v mäkkom telíčku nástrahy, alebo by mal byť chránený inak.
Azda najznámejším trikom je kombinácia ofsetu a gumy s dutinou – zárezom. Nič svetoborné, ale účinné. Hrot háčiku musí byť ukrytý iba tesne pod „kožou“. Tvrdý úder šťuky, ale i ostrieža prerazí háčik von. Otázka, či bude sedieť zásek je limitovaná použitím, resp. práveže nepoužitím prídavného tzv. „stingra“. Ten by v prekážke narobil viac problémov ako osohu.

KTORÝ SPÔSOB JE VHODNEJŠÍ?2
Druhý, o niečo drahší spôsob je kúpa, alebo zhotovenie bezpečnostnej jigovej hlavičky. Tú jednoducho rozpoznáme podľa tenkého drôtiku, ktorý vychádza z olova a drží ochrannú ruku nad háčikom. Tak isto, ak príde záber, drôt sa ohne dolu a ostriu nič nebráni vniknúť do zubatej tlamy. Pýtate sa čo je lepšie? Nuž, oba spôsoby majú niečo do seba. Kým prvý je doslova univerzál (i keď lepšie sedí na smáčikoch ako na kopyte),ten druhý je podľa mojej mienky vhodnejší na robustnejšie kopytá.

SMÁČIKY AJ KOPYTÁ
Pre úplné spustenie nástrahy do útrob konárov a podobne preferujem smáčiky a im podobné „stvorenia“. Predsa len, lovím vtedy vertikálnejšie a obmedzenom priestore nie je pre dlhé náviny práve najviac miesta. Navyše kreativita pohybov nepozná medze. Na riekach, alebo ako prechytávam okolie zatopených kríkov, rád využijem metódu s jigovou hlavičkou a predátorom predhodím kopytá. Gramáže záťaží a veľkosť háčikov ponúkajú široké možnosti uloviť ako ostrieža, rovnako tak aj sumca.

LANKO JE BOMB -a
V spleti stromov je zubáče možné loviť aj počas dňa a vysokých teplôt, kedy mu nástrahu predhodíme pred tlamu. Je už na našej šikovnosti a dosť často aj podľa porcie šťastia to, či vyprovokujeme rybu k útoku. Ja rád vyrážam na ostrieže a zubáče ak je skôr prikalená voda. Tým, že je teplo dravce ešte nie sú stiahnuté v hĺbkach a ponorené krovie a celé stromy sú ako stvorené pre takúto prívlač. Šťuka, tá vyhľadáva plytčiny s dostatkom rybiek. Číha v leknových poliach, konároch, či v tieni pod kmeňom zvaleného stromu. Preto odporúčam použiť lanko. Systém je však často ľahučký a to vyžaduje jemný nadväzec. Používam osvedčenú kvalitu, volfrámové lanko Delphin Bomb! Na rozdiel od množstva iných volfrámov, ktoré som za niekoľko rokov vyskúšal sa neskrúca ako pružina do pera a tým je kontrola 1nad mojou nástrahou vždy stopercentná.

5 TIPOV NA KONIEC
1. Ticho – Nezabúdajme, že lovíme často „pod nohami“
2. Hody – Menej, ale zato presné
3. Bezpečne – Šťuky sú častým úlovkom. Sú vítané, ale lanko určite použijem.
4. Boj – Rybe po záseku nedať šancu vpáliť do konárov.
5. Ryby – šťuku vystriehneme väčšinou plytko, pri kmeni stromu, zubáče a ostrieže číhajú v korunách

 

Autor: Dávid Červák

Fb: Delphin & FIN

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *