Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Silony, Silony….

Silony, Silony….

Asso, Akashiminulý týždeň som zažil super rybačku na jednom jazere v IT. Na jazere sa dá skúšať nespočetne veľa možností lovu. Preto som sa pripravil na rôzne spôsoby lovu, k čomu neodmysliteľne patria aj silóny. Otestoval som toho naozaj veľa, preto som sa rozhodol podeliť sa o skúsenosti, možno Vám ušetrím drahocenný čas pri vode.

Z minulej sezóny sa mi osvedčil silón, ktorý som si vybral na skúšku. Minulý rok som mal chuť skúsiť navinúť na cievky niečo nové. Veľmi rád si vyberám na lov, ťažko prístupné miesta s množstvom prekážok, čo si vyžaduje použiť kvalitné produkty. Uprednostňujem kvalitu za rozumnú cenu, nie za každú cenu najdrahšie veci v ponuke. Rozhodol som sa pre HARD SKIN od ASSO, 30mm,32mm a 35mm, obľúbil som si červenú farbu, ktorú je super vidieť pri zdolávaní. Túto sezónu určite meniť nebudem. Osvedčili sa mi aj na dlhé vyvážky, má malú prieťažnosť a neskutočne drží v uzloch. Na jeseň som mal na jednej cievke po kotvyčkovaní na 30m od šokovky asi 7 spojov a nebol problém sa oprieť do prútu po zábere a rybu otočiť pred prekážkou. Skúšal som koľko vydrží a musím povedať, že obstál. Ocenil som aj teraz, pri naväzovaní šokovky 35mm/50mm, 32mm/40mm a 30mm/40mm, uzol držal pevne, ako na novom silóne. Nebolo potrebné ani vymotať desiatky metrov najviac opotrebovaného silónu z minulej sezóny. Mám pocit, že nestratil na pevnosti ani po roku. Nedokážem si ani len tipnúť, koľko krát za sezónu vyveziem a zmotám silón, ale pri vyvážaní sa mi silón vôbec neskrúca ak je voľný a pri odmotávaní z cievky sa správa ako lanko, čo spôsobuje, že sa odvíja úplne plynule.


Ako šokovku som používal 40,50mm FLUOROCARBON AKASHI, je pevná, nestrapká sa a čo je hlavné neskrúca sa ihneď po prekonaní prvej prekážky. Nemal som ešte možnosť vyskúšať v praxi v prekážkach OBLIVION ASSO, ale teším sa na to , lebo vyzerá naozaj dobre a, že vydrží oveľa viac.Na Ecsede som sa pokúšal chytať ZIG s 20mm fluo od no name firmy v extrémnom stĺpci 15m, ale bez pomocného plaváku nebolo možné udržať návnadu kolmo, váha silónu ťahala popupku dolu. Teraz som to skúšal znovu dokonca s 25mm FLUOROCARBON AKASHI v stĺpci 18,5m a v pohode to popupky udržali cca od 9.00-18.00h. Dlhšie som to neskúšal, cez noc som lovil na dne. Rád lovím aj Pstruhy tu používam 14mm. Je krásne hladký a pevnosť je super, a zatiaľ sa mi nestalo ,že by sa mi trhal v uzloch. Možno preto že chytám malé ryby :)))).

Raz som sa dostal na jazero, kde bolo možné chytať iba na dohod. Tak som naviazal super vrhaciu montáž na super vrhací prút s navijakom na to určeným. Podobne som postupoval aj pri spombovom prúte. Ihneď pri prvom náhode som zistil, že výrobca musel niekde urobiť chybu. Nielenže som nevedel trafiť 2x na to isté miesto, ale namiesto potrebných 120m som ledva dohodil 80m !!! Navyše so spombom to išlo ešte horšie. Keď sa vedľa mňa rozbalil ,,Apíčko,, a s prstom v nose hádzal 150m vedel som, že chyba je niekde inde. Dlho trvalo, kým som si priznal, kde je skutočná chyba. Nevzdával som sa, oháňal som sa ako besný. Keď som si uvedomil, že už som stratil dostatok olova pri Asso, Akashinahadzovaní a utopil nejaké spomby bez plaváku. Musel som priznať chybu ,,vo mne,,. Stále som iba učeň, čo sa týka dlhých presných hodov. Používam prúty NASH ENTITY 12”/3lb cork, navijak Shimano ULTEGRA XTA CI4 Vyskúšal som množstvo silónov, rôznej hrúbky. Tento rok som navinul HARD SKIN od ASSO 28mm + SHOCK LEADERS ( začína na hrúbke 23mm a končí na 57mm v rozpätí 15m), tak som si prvé metre odstrihol približne na rovnakú hrúbku ako kmeňový vlasec 28mm) a na druhý prút som dal TAPERED ASSO. Výhoda u tohto je ,že je na začiatku kónický a prechod z hrubého na tenký je bez prerušenia, či uzla. Tento druhý prút sa snažím používať na miesta kde mi nehrozí odrezanie, alebo prekážka, lebo po odtrhnutí prednej časti strácam výhodu zosilnenej časti na odhod. V zime som hádzanie netrénoval, ani nezdvíhal železo, tak neviem čomu pripísať polepšenie sa v diaľke hodu cca 12-19m. Lepšie mi sadol TAPERED ASSO s ním hodím cca o 10m ďalej ako s HARD SKIN. Uvidím ako sa budú správať po dlhšom používaní, po prvej rybačke ale môžem potvrdiť ,že som s výberom veľmi spokojný.

S pozdravom Martin BurkušGarantbaits Slovakia

PS: o úlovkoch viac info v ďalšej správe od vody :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *