Zimné kaprie kúzla
|Zimné kaprie kúzla
Keď tak zaspomínam na svoje rybárske detstvo, musím sa pousmiať. Vtedy sme s tatkom čakali predovšetkým na pekné a slnečné počasie. To bola tá doba, kedy sme vyrážali na priehradu a užívali si lov kaprov. Tým najskvelejším obdobím pre mňa bol samozrejme čas veľkých prázdnin. V septembri prišla opäť škola a čas na ryby sa o niečo stenčil. S pribúdajúcimi mesiacmi a ochladzovaním sme postupne od lovu kaprov zľavovali a naháňali sme zubáče a šťuky.
Chladná voda ponúkala oveľa viac zábavy práve s dravcami a kapor bol rybou, ktorá ako medveď upadala do zimného letargického spánku a s ktorou som sa naposledy v roku vždy stretával vo vianočných kadiach, kde som vyslobodzoval svojho favorita, ktorého sme potom slávnostne vypúšťali do Rozkoše, a ja som pevne veril, že sa s ním na jar zase stretnem. Následné filety u štedrovečernej večere som teda neriešil. Tie niekde vyčarovala maminka. Môj hrdina v tejto dobe slobodne plával a to bolo to najdôležitejšie. Napriek tomu som sa už v tom čase naučil na vínnu klobásu, ktorá je dodnes mojím obľúbeným pokrmom nielen na tento významný deň.
Lov kaprov v zimných mesiacoch nielen relatívne pohodlný, ale tiež veľmi reálny
Dnešnú kaprárinu môžeme bez akýchkoľvek okolkov pomenovať kaprárinou modernou. Toto slovo ju podľa môjho názoru dokonale vystihuje. Nástrahy a vybavenia sú dnes na naozaj mimoriadnej úrovni. Neviem si úplne predstaviť, čo všetko nás ešte do budúcnosti čaká, ale domnievam sa, že dnešná úroveň tohto športu je úplne dostačujúca preto, aby sme boli schopní sa celoročne a na maximum venovať tomuto koníčku. Môžem vyhlásiť, že mám od nástrah, prútov, signalizátorov, cez bižutériu, čln, stojan, až po spacák, ležadlo a bivak všetko, s čím by som si asi do konca života pri love kaprov vystačil.
S touto výbavou a navyše s počasím, ktoré nám v posledných rokoch veľmi nahráva, je lov kaprov v zimných mesiacoch nielen relatívne pohodlný, ale tiež veľmi reálny. Každému, kto toto dobrodružstvo ešte neokúsil, ho môžem len odporučiť. Osobne považujem toto obdobie za jedno z najkrajších a neviem si už predstaviť, že by som sa o neho ochudobnil. Ako som už spomenul, vybavenie pre prežitie v chladnom počasí nám dnes ponúkne každý kvalitný rybársky obchod. Ryby bývajú v tejto dobe v skvelej kondícii a disponujú zrejme najkrajším sfarbením v roku. Poďme sa teda spoločne vypraviť na jednu takú studenú kaprársku výpravu a skúsme nájsť pár tipov a rád, ktoré by nám v honbe za zimným kaprom mohli pomôcť.
Úplne najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim náš úspech či neúspech v tomto období je výber lokality, respektíve lovného miesta. Niektoré vody alebo miesta môžu byť úplnou stratou času. Toto je vec, nad ktorou by ste sa mali zamyslieť ešte predtým, než na ryby vyrazíte. Dôležité je si tiež povedať, či sa hodlám lovu kaprov v zime venovať dlhodobo alebo vyraziť iba na občasnú krátku vychádzku.
Získavanie informácií považujem za absolútnu prioritu. Dnešná doba ponúka neskutočné množstvo rôznych možností, nech sú to tlačené médiá alebo internetové portály zaoberajúce sa kaprárinou. Obrovskou výhodou je v tomto prípade tiež znalosť cudzích jazykov, obzvlášť angličtiny. Ako väčšina z vás vie, za kolísku dnešnej kapráriny je považované Anglicko. Práve tu každoročne vychádza veľa skvelých kníh, ktoré vám pomôžu posunúť vaše kaprárske myslenie opäť o krok ďalej.
Dúfam, že príde deň, keď sa to zmení
Mnoho z nás navštevuje v zimných mesiacoch zahraničné destinácie, ktoré ponúkajú o niečo teplejšie počasie a samozrejme tiež možnosť naozaj trofejných úlovkov. Ja som sa v posledných rokoch do zahraničia prakticky vôbec nedostal a tak sa venujem iba lovu na slovenských zväzových vodách. Nebudem sa tu nijako rozsiahle rozpisovať o našom rybárskom poriadku a o tom, že normálny pracujúci človek nemá v pracovných dňoch v zime v podstate šancu na ryby vyraziť. Vlastne ani neviem čo k tejto bytostnej hlúposti v stanovách napísať. Stále dúfam, že príde deň, keď sa táto vec zmení. Dovtedy musím bohužiaľ akceptovať tiež fakt, že snaha uloviť kapra v zime so sebou tiež nesie vo väčšine prípadov riziko straty rybárskeho oprávnenia
Poďme však späť k našej výprave. Kapor sa obzvlášť na stojatých vodách v zimných mesiacoch celkovo menej pohybuje. Na riekach je to niečo iné, ale aj tam sa snažia svoje sily maximálne šetriť. Ak neviete, kde sa ryby v tomto období vyskytujú alebo sa vám nepodarí ich lokalizovať, máte veľmi malú šancu, že sa vám podarí nejaký úlovok.
Navštevujte vody, o ktorých sa vám podarilo zistiť, že sa tu v zime nejaké ryby nachytali. Obzvlášť niektoré stojaté revíry sa na zimu jednoducho zatvoria a nádej na nejaký úlovok je tu úplne minimálna. Lov na takých lokalitách je v tomto období prakticky úplne zbytočný.
Pokiaľ ide o rieky, kapry majú tendenciu vyhľadávať miesta, kde si môžu oddýchnuť. Konkrétne na Labe sú to nad Ježov priestory mimo plavebnej komory, rôzne vracáky mimo hlavný tok, alebo podvodné hrádze, ktoré na mnohých úsekoch vytvárajú akési podvodné bazény. Veľmi zaujímavé sú tiež rôzne teplé prítoky, ktoré sa tu vyskytujú a pri ktorých sa ryby zdržujú celoročne. Ak sa vám podarí také miesta nájsť, vaše šance na úlovok sa tým výrazne zvýšia. Úplnou nutnosťou je tiež sledovanie dlhodobej predpovede počasia. Ak nám lokalita nezamrzne, máme stále veľkú šancu na úlovok.
Verte proste tomu, čo vám funguje
Tým, že sa kapor toľko nepohybuje a teda nevydáva toľko energie, menia sa aj jeho stravovacie návyky. Toto je teória, s ktorou sa budete stretávať asi najčastejšie. Na druhej strane existujú názory, že nie je nutné prestávať v kŕmnych kampaniach ani v chladných mesiacoch, povedzme od mesiaca októbra a ďalej. Tu by som sa vrátil k rozprávke o kapríkovi, ktorý ako medveď upadá do zimného spánku. Nemusí to tak byť. Ak nám to počasie dovolí a my vieme, kde sa ryby zdržujú, nie je nutné nejakým extrémnym spôsobom obmedzovať našu kŕmnu kampaň. Je nutné kaprovi zabrániť, aby ako ten medveď upadol do zimného spánku a využíval pritom iba svojho na zimu nahromadeného tuku. Pokiaľ bude v tomto období kapor dostávať na miesto, kde sa pohybuje pravidelný prísun krmiva, bude sa tiež pravidelne kŕmiť. Je nutné si uvedomiť, že v tomto období má k dispozícii len úplné minimum prirodzenej potravy a naše kŕmne dávky v podobe boilies sú pre neho tým najjednoduchším spôsobom, ako sa nasýtiť. Chladná voda so sebou samozrejme nesie tiež pomalší metabolizmus a tomu je nutné naše kŕmne dávky prispôsobiť. Pokiaľ ide o montáže, zastávam názor, že každé vymýšľanie a experimentovanie s nimi, môže byť v tomto prípade len na škodu. Použite štandardnú montáž, s ktorou máte skúsenosti po celý rok. Ryby nie sú zase tak aktívne, aby ste si mohli dovoliť vymýšľať a skúšať nové veci. Verte proste tomu, čo vám funguje.
Na druhú stranu narazíte v zime na mnoho lokalít, obzvlášť tých stojatých, kde je voda dokonale čistá a priehľadná. Tu je nutné vziať opäť do úvahy fakt, že sa ryba pohybuje oveľa pomalšie a je tiež oveľa obozretnejšia. Na takýchto lokalitách je úplne ideálne použiť ako hlavný návin fluorocarbon a loviť systémom slack line. Ak nemáme tento návin k dispozícii, je nutné použiť backlead (spätné olovo). Každá neprirodzenosť môže v takto priezračnej vode rybu iritovať a vyplašiť a to je presne to, čo nechceme
Pokiaľ ide o nástrahy i tu sa vedú dlhodobé debaty. Väčšina z nás štandardne používa boilies vyrobené z rybích múčok. Tieto boilies bývajú úspešné prakticky po celý rok, až …
Príde október a teplota vody začne klesať. Tieto nástrahy z rybích múčok sú väčšinou veľmi bohaté na obsah oleja. Ten má tendenciu v chladnej vode guličku „zatvárať“. Predstavte si, čo vám urobí olej na panvici, ktorú vložíte do chladného prostredia. Tak podobne sa môžu v chladnej vode správať tieto nástrahy. Proste sa zatiahnu a už to nie je úplne ono. Veľmi dobré sú však nástrahy, ktoré obsahujú alkoholové esencie. Ako ste si určite mnohí všimli, alkohol nezamŕza, takže ak sú vo vašich nástrahách použité esencie na tejto báze, máte istotu, že budú do vody stále uvoľňovať signál a nezáleží na tom, ako chladná bude. Na miestach, kde viete o výskyte kaprov a kde ste si miesto pravidelne predkrmovali sa môžete aj v zime držať klasickej veľkosti nástrah.
Nie som úplne zástancom toho, že by sa mali za každú cenu v zime používať jemné náväzce, malé háčiky a malé single nástrahy. Bežne som kapry lovil na 20mm, dokonca aj 2 × 20mm boilies. Osobne v tomto období preferujem nastraženie na panáčika, v tomto prípade 1 × 20mm ťažkú guličku a 1 × 16mm pop-up reflexnej farby, ideálne naloženú v esencii. Firma Imperial Baits ponúka pre zimné chytanie špeciálne upravené verzie boilies do studenej vody. Jedná sa o Monster Liver, Monster’s Paradise a Explosiv Stickmix. Kombinácia týchto boilies v spojení s reflexnou V-Pop zaliatou s esenciou je tým ideálnym spojením pre vaše zimné kaprárenie.
Ak zavítam na stojatú vodu, ktorej som sa nemohol nejak dlhodobo venovať, používam práve tieto reflexné V-Pops. Ideálne farby pre zimnú kaprárinu sú biela, oranžová, žltá a ružová, zaliate esenciou Banana, Elite Strawberry, Elite a skvele tiež fungujú nové esencie Monster Crab a Crawfish. V tomto prípade siaham k single nástrahám, ale nebojím sa opäť použiť udávanú veľkosť alebo len jednu 20mm V-Pop. Výbornou variantom pre zimný lov sú tiež neutrálne vyvážené nástrahy Half’n Half, ktoré opäť pre zimné obdobie zalievam esenciou.
Pomerne opomínanou možnosťou lovu, ktorá je však obzvlášť v Anglicku veľmi populárna aj v zimnom období je metóda zig-rig. Veľa kaprárov proti nej broja, nech je to už z dôvodov akéhosi patriotizmu alebo proste len z lenivosti túto prezentáciu naviazať. Podstatnou vecou je, že je tento náväzec nielen počas roka, ale predovšetkým v chladnej vode schopný nachytať obrovské množstvo kaprov. V tomto prípade je nutné vziať do úvahy skutočnosť, že kapor trávia 80% svojho života v stĺpci. Zostáva teda iba 20%, kedy sa vyskytuje pri dne a to je práve tá doba, kedy ho má väčšina z nás možnosť uloviť. Úplne logicky sa teda vynára zistenie, že prevažná väčšina kaprárov využíva iba 20% možnosti na úspech kapra uloviť! Aj v zimných mesiacoch je možné sledovať kapry tesne pod hladinou. Zahraničné štatistiky celkom jasne dokazujú, akou úžasnou zbraňou môže zig-rig v chladnej vode byť. Na začiatku článku som spomenul, že si so svoju súčasnou výbavou vystačím do konca života. Na budúcej decembrovej výprave sa chystám loviť práve na zig-rig, ktorý som prvýkrát použil asi pred šiestimi rokmi. Od tej doby som na neho ulovil veľké množstvo kaprov, ale sám som ho doteraz v chladnej vode nevyskúšal. Anglická literatúra mi však dala ďalšieho chrobáka do hlavy. Nie je nič krajšie, ako skúšať a objavovať. Možno sa medzi vami nájdu niektorí, ktorí to ešte tento január skúsia so mnou.
Prajem Všetkým veľa splnených prianí v tomto roku.
David Fořt Imperial Baits Team CZ / SK