Rád spoznávam nové
|Asi nechcem tento príspevok koncipovať len ako správu od vody. Správ od vody bolo už dosť. Veď len na knihe tvárí v modrom každý deň vidím rozsypané vrece s príspevkami, článkami, kaprami cez 10, cez 15 kg… Vidíme to všetci.
Fatálny rozdiel však vidím medzi vodami, v ktorých sú tie kapre chytené, medzi miestami a rybármi čo tieto krásne kapre chytajú. Mnohokrák sa stretávam s fotkami zo súkromných revírov, aj keď to šťastný lovec zabudne opomenúť. Alebo sú to ryby z vôd, ktoré vďaka vypúšťaniu niektorých priehrad akosi oplývajú niekoľkonásobne väčšou osádkou veľkých a hlavne hladných rýb. Vidím to hlavne na opakovaných úlovkoch rýb fotených na jednej vode, jednom mieste. Nie som skeptik, ani hejter. Chcem tým povedať jedinú vec. Sú tu ešte rybári, čo radi hľadajú pre neho nepoznané, chytajú nové a ťažké vody? Alebo ideme len po veľkých rybách aj za cenu straty loveckého inštinktu, premýšľania nad problémami a úlomkami rozhodujúcimi v tej „divočine“ medzi úspechom a neúspechom…
Poďme radšej k vode.
K vode si už posledné obdobie brávam len vytypované 3 najvhodnejšie druhy boilies a overenú bižutériu ( pre mňa Prologic ). Boilies vyberám podľa typu vody, teploty a dĺžky lovu. Takto sa vždy u mňa začína príprava výbavy. Tentokrát som mieril na jednu veľkú a veľmi komplikovanú štrkovňu. V živote som tu nechytal a mal som o tejto vode len málo informácií, no jedna sa opakovala dookola… „ Buď vyhoríš, alebo zachytáš, no nič tu nie je isté a rozhodne to nie je ľahká voda“.
Vzal som si deň voľno a s parťákmi ( tentoraz Gerža, Michal a Filip + nechytajúci Tomáš ) sme začali baliť veci do áut. Člny, sonar, bivaky, brolíčka, cca 20kg boilies ( len moje kŕmenie ) a všetko podstatné na 3 noci. Málokedy sa vyberiem k vode viac ako vo dvojici, väčšinou sám, ale chceli sme si vynahradiť spoločnú „carp“ dovolenku, keďže ja budem v Chorvátsku. Vravím si, že som to tento rok pokazil
Dorážame k vode okolo 18:00 a začína rutina na 2 hodiny…Trvala 4 hodiny. Nie nebolo to stavaním tábora, ale komplikovaným a veľmi ťažkým dnom, ktoré sa pred nami rozprestieralo. Voda permanentne cez 15m hĺbky a rovné dno. Zostávalo sa uberať do vyvýšeniny, ktorá bola obklopená hranami v hĺbkach od 3, 6 a 10m. Vyvýšeninu sme obklopili montážami tak, aby sme si jednotlivé miesta nerušili. Jedno lovné miesto sme zvolili v 14 a jedno v 18m hĺbke. Voda krištáľovo čistá a tak som prvé kilečká 20mm a 24mm guličiek Liver-broskyňa, Crayfisch Krill a Kraba videl padať aj v hĺbke cez 5 metrov.
Vyviezol som 8 prútov do vzdialeností cca 190 až 210m a sadol si ku káve. Montáže sme zvolili všetky s nadväzcami dĺžky 45-50cm s odpadávajúcim kameňom. Nie olovom, ale kameňom v gumičke. Vypadávali spoľahlivo a ryby, aspoň ja osobne, som mal chytené vždy na 100%. Verím svojim nadväzcom a aj materiálom, ktoré používam.
Šokovku okrem klasického 50mm flurokarbónu, ktorý je fakt spoľahlivý, robím veľmi rád aj z Buldozer snag leadra 60mm. Podľa priezračnosti a typu vody.
Závesy používam už výhradne safety klipy Prologic a rýchlovýmenné obratlíky dopĺňam dlhými anti tangle tyčinkami. Tiež tá naša oranžová dánska značka. Šnúrku REPTILIAN COATED v 15librovom prevedení (dual-tone hnedá, krásne tuhá a poťahovaná) som doplnil háčikom XC3 v 6tke. Doladiť dvojgramovým brokom 5cm nad háčikom, presne tam, kde sa láme potiahnutá a obnažená šnúrka.
Háčik som dopĺňal o Line aligner sleeves rovnátko v olivovo zelenej farbe. Je tuhé a perfektne vytáča háčik. Pod Háčik jedna guľa 24mm a jedna plavka fluoro farby a vhodnej chute v 16mm.
Účinné kombinácie vysušených guličiek?
Crayfish Krill 24mm + 16mm Oliheň POP
Broskyňa 24mm + 16mm Broskyňa POP
Krab 24mm + 20mm Ananás POP
Prvú noc sme pochytali asi 4 kaprov. Aktivita začala po pol noci. Prvé ryby pochytali táta Michal s Filipom. Kapre do 6kg. Ja som sa dočkal prvej ryby až ráno, kaprík veľmi tesne cez 10kg. Krásny šupináč a hneď za ním menší bráško asi 6kg. Zo 6 metrovej hĺbky obaja.
Cez deň sa nám podarilo ako zo dna na panáka, tak na ZIG len pár záberov, ryby do 3kg. Ale aj tak, prvýkrát a chytáme! Večer sa niesol v duchu pokoja a tak som stále intenzívne kŕmil guličkami. Na začiatku som sypal boostrované guličky, teraz už len presušené a prestreknuté tekutou potravou.
Niečo po 1 ráno zdolávajú chalani pár pekných kapríkov okolo 3 – 5kg a nejakých drobcov. Ja bodujem ráno okolo 5 lyscom z 10m hĺbky. V priezračnej vode si vychutnávam súboj z člna. Videl som ho už 5 metrov pod hladinou a silón proti vychádzajúcemu brunátnemu slnku dával šípiť ďalší dych berúci zážitok. Za tento orgazmus pre dušu ďakujem aj Michalovi, ktorý kapra sekal, keďže som akurát vyvážal prút po 5kg kapríkovi. Tak rýchlo som sa na breh hádam ešte nevrátil. Neveril som Michalovi keď typoval po záseku 10kg. Keď sa mi kaprík otočil pod hladinou, pochopil som, že mal pravdu. 11,2kg čistej váhy a nádherný, vysoký okatý lysec! Pecka! No a čo, že druhí chytajú ryby cez 20kg a často! Ja som na zväzovej vode na 3 dni a mám už druhého kapra 10+…
Cez deň skúšame ZIG a darí sa hlavne Geržovi. Aj keď menšie ryby a vozí to na hranu do plytkých partií cez 200m, ale nenudí sa. Posledný večer máme na spadnutie. Po celodennom kúpaní vieme, že sa budeme kúpať celú noc aj v bivakoch. Búrka ktorá sa ženie z dvoch strán dáva na známosť, že sa nebude hrať na ľahkú letnú lásku, ale že to myslí vážne. Svadobný obrad prudkých návalov vody a vetra nedovoľuje rybám brať a ani nám sekať. Blesky nad hlavami konečne ustávajú… záber. Filip vybieha, ja si obliekam pršiplášť a vybieham s pršiplášťom pre neho v rukách. Kaprík 9kg! Perfektné… Pár minút na to, hneď po vážení mám záber aj ja. Dážď zjemnil a neblýska sa. Kaprík 7kg a máme skvelý nočný a premočený dabl! Asi o 2 hod na to zdolávam z brehu kapra 11,5kg, medzi tým máme zábery skoro na všetky prúty a vonku sa ukáže zopár kaprov medzi 2,5 – 5kg. Nad ránom dostávam ešte jeden záber a vyťahujem môjho posledného krásavca, 13,1kg. Koniec.
Balenie a tiché vstrebávanie zážitkov. Keď som chalanom vravel po prvom zavezení prútov, že možno nič nechytíme, netušil som ako sa mýlim. Stále platia názory ľudí, že voda je to ťažká a nie každý zachytá. Dôležitá je súhra XY faktorov a loveckej šikovnosti. Rozhodovali aj maličkosti ako natočenie nadväzca voči hrane, uloženie šokovky do rastlín, či šikovnosť zdolávania cez prudkú hranu. Z člna. Skrátka každý detail.
Moja nová obľúbená voda. Hĺbky extrémne, často cez 30m. Za 3 noci 4krát cez 10kg. Ďakujem za guličky od nášho kapitána Milana Tomíka a za bižutériu Prologic, ktorá ukázala medzi nami 4mi svoju silu. Nespadla mi jediná ryba a nadväzce a háky som menil jediný raz z 8 rýb. Skrátka všetko na 100%. Ďakujem chalanom a teším sa na ďalšiu výpravu. Viem, že sa tento rok pozriem ešte na na zopár našich krásnych a ťažkých vôd. Predsa si chcem zlomiť aj ja osobný rekord a verím, že 22kg hranicu ešte prekonám. Ale priatelia, užívajme si tie momenty aj keď nie hneď s obrami. Máme krásne vody a krásne ryby…
Jarda Uhlík ( NoRespect Kimot team & Prologic SR )