Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

S Erikom Voltemarom o tekutých potravách a aminokyselinách

S Erikom Voltemarom o tekutých potravách a aminokyselinách

Ahoj Erik som rád, že sa nám i Teba podarilo zapojiť do tohto nášho projektu, ktorý sme s Milošom Švihoríkom spustili cca pred rokom a pol a takouto formou sme začali širokej rybárskej verejnosti predstavovať produkty z dielne Kolínskeho šéfkuchára Karla Nikla, ktoré sú ti určite veľmi blízke a budeš mať čo ku nim povedať. Dnes máme na muške tekuté potravy a aminokyseliny.

Zdravím všetkých čitateľov portálu Rybolov nás baví. Je mi veľkým potešením a cťou podeliť sa s Vami o svoje odborné znalosti a skúsenosti, nadobudnuté počas deväť ročného štúdia rybárstva a poodhaliť vám zopár tajomstiev úspechu nášho týmu.

  1. Čo to vlastne je tekutá potrava.

Tekutá potrava, je často zmes nosičov a atraktívnych látok, zvyšujúcich účinnosť návnad. Bohužiaľ sú za tekuté potravy neraz označované náhrady a látky na báze glycerínu či melasy, ktoré s originálnym produktom nemajú nič spoločné. Pravé tekuté potravy tvoria hydolyzáty organických látok. Prakticky ide o zmes proteínov a peptidov rôzneho rastlinného a živočíšneho pôvodu, deštrukturalizovaných (rozložených) pomocou vody v priebehu biochemického procesu hydrolýzy za pôsobenia rôznych teplôt, solí, lúhov či kyselín. Asi najznámejšou tekutou potravou (hydrolyzátom), ktorá sa stala legendou medzi tekutými additívami je CSL, teda Corn Steep Liquor. Existuje však celá rada vysoko kvalitných hydrolyzátov ako napríklad Liquid Liver, Liquid Krill, Liquid Salmon, Liquid Tuna, Extrakt z tygrých orechov a mnoho ďalších.Foto 1.

  1. Aké je jej hlavné, alebo najčastejšie využitie ?

Hydrolyzáty boli primárne určtené pre zlepšenie využiteľnosti živín hospodárskych zvierat, avšak vďaka svojim vlastnostiam rýchlo našli uplatnenie v odvetví športového rybolovu, pri výrobe návnad pre ryby. V tomto prípade sa najčastejšie a v najvyššej miere využívajú práve pri spomínanej výrobe boilies, peliet, dipov, boosterov, aminokomplexov či iných lahôdok pre ryby. Ale to nemusí byť ich jediné využitie.Foto 2.

  1. Viem tekutú potravu využiť i ako zálievku ? Neškodím si s tým ? Nebude to moc silné na prelievanie krmenia?

Osobne tekuté potravy používam s veľkou obľubou a to práve vďaka ich nezameniteľnej chuťovej a pachovej stope, ktorú vo vode zanechávajú. Je všeobecne známe, že kaprovité ryby vyhľadávajú svoju potravu na základe špecifických sekvencií aminokyselín, čiže inak povedané, základných stavebných jednotiek bielkovín, tvorených z karboxylovej kyseliny a dusíkovej amino skupiny. Laicky povedané, bielkovinový profil tekutých potráv sa veľmi často približuje profilu prirodzenej potravy, ktorú ryby s dôverou prijímajú. Je teda možné použiť ich i ako atraktor pre zalievanie návnad a dokonca i na dlhodobé dipovanie nástrah. Ak použijeme správne a pravé tekuté potravy, nie je šanca aby sme to s nimi prehnali. Ale POZOR! To, že v produkte plávu celé kúsky drobných živočíchov ešte neznamená že ide o pravý hydrolyzát a často je to iba obchodnícky trik ako presvedčiť zákazníkov o originalite „tekutej potravy“. Foto 3.

  1. Tebe sa ako a kedy najviac osvedčilo použiť tekutú potravu ?

Tekuté potravy používam prakticky vždy a všade. Či už ide o krátke výpravy alebo dlhodobé kŕmne kampane. Tak ako som písal vyššie, pokiaľ máte v rukách naozaj pravý a kvalitný produkt, môžete sa na neho plne spoľahnúť vo všetkých situáciách. Vždy bude rybami prijímaný s dôverou. Ako poslednú živú spomienku na úspech s tekutými potravami mám zo Slovinského jazera Bled, kde som vďaka kvalitným návnadám postavených na tekutých potravách dokázal prekabátiť rybu, ktorú som pred tým hodnú chvíľu pozoroval pri kŕmení a premýšľal, akou potravou sa práve kŕmi. Foto 4.

  1. Vieš nám poradiť nejaký tip ohľadom tekutej potravy? S čim je ju vhodné skombinovať alebo tak ?

Za toto ma budú asi mnohí úspešný kaprári nenávidieť ale myslím, že je správne prezradiť jedno z kĺúčových tajomstiev úspechu. Podľa mojich skúseností je najlepším atraktorom pre kombináciu s tekutou potravou čistá voda z lokality kde lovíte. Stačí, ak si svoje nástrahy pred lovom zalejete vodou z Vami navštívenej lokality spolu s trochou tekutej potravy. Boilies vďaka vode začne pracovať a keďže drvivá väčšina komponentov, z ktorých sa boilies vyrába, má schopnosť nasávať do seba tekutiny, bude táto zmes vody a tekutej potravy postupne a hlavne rýchlejšie absorbovaná do Vašich nástrah. Pre ryby sa tak tieto nástrahy stanú omnoho zaujímavejšie a dôverihodnejšie.

Samozrejme však, že tekuté potravy je možné kombinovať s rôznymi olejmi a v prípade výroby vlastných nástrah i so silicami a esenciami. Foto 5.

  1. Čo sú to aminokyseliny ?

Aminokyseliny sú organické zlúčeniny obsahujúce vo svojej molekule aminoskupinu (primárnu, sekundárnu či terciárnu) a karboxylovú skupinu. Ako som už vyššie spomínal, sú jednou zo základných stavebných jednotiek bielkovín, bez ktorých by proteosyntéza nebola možná. Aminokyseliny rozdeľujeme podla ich dostupnosti na esenciálne a neesenciálne. Esenciálne aminokyseliny predstavujú tie, ktoré si organizmus nedokáže sám vytvoriť a pre to musia byť prijímané v potrave. Každý živočích však potrebuje rôzne množstvo jednotlivých druhov aminokyselín. Pre kapra sú esenciálnimy aminokyselinami: Lyzín, Metionín, Cysteín, Treonín, Arginín, Histidín, Izoleucín, Leucín, Fenylalanín, Valín a Tryptofan. Avšak i esenciálne aminokyseliny majú svoje špecifiká, bez ktorých nemôžu byť v organizme využité. Niektoré aminokyseliny priamo ovplyvňujú využiteľnosť ostatných a v prípade ich nedostatku v potrave nie sú zvyšené aminokyseliny plnohodnotne využité. Takéto aminokyseliny sú potom nazývané ako limitujúce.Foto 6.

  1. Prečo, alebo načo ich využívame v rybárstve ?

Aminokyseliny v rybárstve využívame či už vedome alebo nevedome prakticky vždy a všade, pokiaľ sa bavíme o love nedravých rýb alebo o love dravcov na živé alebo mŕtve nástrahy. Každá nástraha, bez ohľadu na to či je to červík, kukurička, rybka alebo boilies atd. v sebe obsahuje istý podiel bielkovín a teda i aminokyselín. Vďaka aminokyselinám môžeme používať prakticky akýkoľvek druh nástrahy v ktorej sú obsiahnuté bielkoviny (proteíny). V dnešnej dobe, kedy znalosti a vedomosti mnohých výrobcov nástrah a návnad siahajú ďaleko za obzor klasického športového rybolovu sa mnohí z nich snažia často pomocou aminokyselín vytvoriť dokonalú a neodolateľnú nástrahu, ktorá by znamenala garantovaný úpech. Avšak musím podotknúť že aminokyseliny, i napriek svojej vysokej dôležitosti nepredstavujú u rýb tú najdôležitejšiu zložku a často sú neprávom uprednostňované pred rovnako dôležitými tukmi.

  1. Aké máš ty s nimi osobné skúsenosti ?

V priebehu uplynulých sezón som sa naozaj poctivo venoval rôznym zmesiam čistých aminokyselín s cieľom vytvoriť ultimátnu zbraň, ktorá by spoľahlivo fungovala za každých okolností. A viete aký bol záver tohoto projektu? Takáto nástraha neexistuje!
Ryby, tak ako i my, ľudia sú neskutočne rôznorodé živočíchy a ich preferencie sa menia nie len v závislosti od druhu, ale i medzi jedincami. Pre jedného kapra bude neodolateľná zmes aminokyselín obsiahnutá v pečeňových produktoch, pre iných zas prirodzený profil krillu a pre iného nebudú hrať aminokyseliny takmer žiadnu rolu a uprednostní nástrahu, ktorá v sebe obsahuje väčšie množstvo tukov a solí, ako je napríklad naša Extáza. Pre to sa mi na túto otázku odpovedá naozaj veľmi ťažko.
Z vlastnej skúsenosti však potvrdiť že aminokyselny naozaj stoja za veľkou časťou môjho úspechu.Foto 7.

  1. Vieš nám i tu poradiť nejaký ,,tajný,, Tvoj tajný tip ?

Nebojte sa dôverovať produktom, ktoré dnešný trh ponúka. My v Kolínskej kuchyni svedomito ladíme všetky naše produkty do absolútnej dokonalosti a to nie len na základe terénnych testov ale i vedecky podložených znalostí, ktoré neraz stoja za tým najlepším z našej produkcie.

A pre tých najhorlivejších pridám ešte jeden malý typ. Bielkoviny majú vplyvom vysokých teplôt tendenciu denaturovať. Vyskúšajte teda Vaše nástrahy a návnady dlhodobo oživovať tekutými potravami v priebehu sezóny. Rozdiel oproti ostatným rybárom pri vode pocítite už po niekoľkej bezsennej noci, kedy Vám hlásiče budú sústavne rušiť spánok a sladké sny o kaprích matkách sa pretavia do reality. Foto 8.

Prajem Vám všetkým veľa úspechov pri vode a teším sa na ďalší rozhovor.

Erik „Carptracker“ Voltemar
Nikl&Carp´R´Us International team

V  mene všetkých našich fanúšikov by som ti chcel poďakovať za tvoj čas a cenné rady, ktoré si nám ochotne poskytol. Pevne verím, že sa takto ,,nevidíme,, posledný krát a budeme naďalej rybárom prinášať rady, tipy, triky a postrehy z rybárskeho diania.

Za Rybolov Nás Baví: Tomáš Šutrík Bršel

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *