Vizualizácia nástrah – Ivan Fabian
|Pre väčšinu z nás je známe, že kapor svoju potravu nevyhľadáva len za pomoci chemoreceptorov , ale aj vizuálne , svojim zrakom. Toto poznanie sa potvrdilo a potvrdzuje pravidelne úlovkami, ktoré sú zaznamenávané na umelé farebné nástrahy ,ktoré nezanechávajú aromatickú stopu vo svojom okolí. Veď napríklad pri technike lovu vo vodnom stĺpci s penovými ľahkými nástrahami rôznych farieb a tvarov sa nachytalo obrovské množstvo rýb. Tieto nástrahy ,sú vysoko účinné a ryba ich dokáže lokalizovať len vďaka svojej zrakovej schopnosti a následnej zvedavosti. Toto je jasný dôkaz toho ,že sa skutočne oplatí zaoberať týmto problémom a predostrieť si niekoľko možností, ktoré sa nám ponúkajú.
Využitie fluo zafarbenia plávajúcich boilies je asi najčastejším spôsobom používaným za účelom optického zvýraznenia nástrahy vo vode. Jasné žiarivé farby dokážu rybu zaujať a následne ju zlákať ku konzumácii. Pamätám si v svojich začiatkoch, keď Frank Warwick vyšiel s teóriou vizuálnej atraktivity fluo nástrah a podložil ju svojimi úspechmi. Rozprúdil tým obrovskú diskusiu, no zároveň spustil lavínu používania týchto nástrah v praxi. V súčasnosti sa tieto nástrahy tešia obrovskej obľube a v svojich výrobných programoch nechýbajú takmer v žiadnej firme špecializujúcej sa na produkty určené k lovu kapra. Ba dokonca, tieto nástrahy sú úspešne využívané „feedristami“ pri love bielych rýb. Osobne si neviem predstaviť odísť k vode bez bielej „Popky“ Salty Crayfish, alebo krásnej ciklamenovej ovocnej Wildberry. Tieto nástrahy sa používajú nielen samostatne ,ale aj na zvýraznenie potápavej nástrahy pri tvorbe tzv. panáčikov. Môj obľúbený spôsob je veľkú 24mm nástrahu zviditeľniť pre rybu malou bielou, alebo žltou 14mm plavačkou.
Vývoj v oblasti vizualizácie nástrah však fluo plávajúcim boilies neskončil. Pokračoval vývojom umelých nástrah. Postupne sa preukázalo, že umelé nástrahy dokážu vďaka svojej farbe, ale samozrejme aj možnosti aromatizácie chytať ryby. Tým sa ponúka obrovská výhoda oproti prírodným nástrahám v tom ,že dokážu odolať bielej rybe a rakom. Umelé nástrahy v tvare kukurice sa stávajú v ostatnom období doslova hitom medzi rybármi a to nielen preto, že pekne vyzerajú, ale hlavne preto, že dokážu výborne chytať ryby. Tieto to, tzv. „kukuričné fejky“ sú v ponuke vo viacerých variantoch. Buď ako plávajúce, potápavé a dokonca vo forme zarážky. Všetky tri druhy majú svoje opodstatnenie. Osobne ich používam hlavne pre optické zvýraznenie nástrahy a čiastočne ako ochrana pred nežiaducimi rybami v kombinácii s potápajúcim boilies. Guľôčka pridaním farebnej napodobeniny zrnka kukurice získa väčšiu vizuálnu atraktivitu pre rybu ,dokáže viac odolávať proti dobiedzajúcim malým rybám a dokáže zmeniť správanie sa nástrahy na dne, čo môže na kapra pôsobiť dôveryhodnejšie voči ostatným bežne používaným nástrahám. Skutočne tieto farebné umelé nástrahy majú vo výbave lovca kaprov svoje miesto. Ich používaním zvýšite atraktivitu nástrahy, čo má za následok väčší počet záberov a to je dôvod pre ktorý má význam určite ich použiť.
Samostatnou kapitolou sú umelé nástrahy používané na chytanie vo vodnom stĺpci. Sú vytvorené z ľahkého penového materiálu v rôznych farebných odtieňoch vrátane čiernej. Tak ako som už na začiatku spomínal ich úspešnosť spočíva predovšetkým v ich farbe a zvedavosti ryby, ktorá na základe zrakového vnemu dokáže zaregistrovať túto nástrahu. Využitie týchto umelých napodobenín je nielen pre využitie pri love v stĺpci na Zig Rig ,ale dokážeme s nimi vizuálne zatraktívniť aj nástrahy umiestnené na dne. Pre mnohé nežiadúce ryby je výrazná farba často ako magnetom a vytrvalo dokážu atakovať takúto nástrahu. Takže aj tu prichádza opodstatnenie prečo v určitých prípadoch práve siahnuť po takejto farebnej napodobenine v podobe guľôčky, alebo činiek /Dumbells/. Výhodou týchto penových nástrah je ich možnosť formovania na požadovaný tvar pomocou nožničiek, poprípade presného vyváženia neutrálnej nástrahy.
Vizuálna atraktivita nástrahy nemusí spočívať len v jej samotnom fluo zafarbení. Na nástrahu môžeme upozorniť aj farebným zvýraznením jej okolia. Na jar som sa zúčastnil jedných menších pretekov. Vedel som, že pri väčšom tlaku ryba na tomto jazere sa stáva veľmi opatrná a len veľmi sporadicky dokáže reagovať na vnadenie. Aj vzhľadom na to, že voda bola ešte chladná som vsadil na výrazné vizuálne zatraktívnenie svojej nástrahy. Malá ,fluo červená Pop Up nástraha v kombinácii s malou guľôčkou na dno a k tomu fluo oranžovým farbivom zafarbený Stick Mix ,ktorý som v PVA pančuške pridával k nástrahe a tým sa snažil zvýrazniť opticky miesto s mojou nástrahou bola moja voľba. Vedel som, že táto taktika ešte na tomto jazere nebola použitá a tak som dúfal, že by to mohlo vyjsť. Skutočne to vyšlo a my sme sa stali víťazmi týchto pretekov. Výrazné farebné zatraktívnenie v tesnej blízkosti nástrahy má určite svoje opodstatnenie. Riešenie zafarbenia Stick mixu farbivom je skutočne ideálny spôsob ako upozorniť rybu na prítomnosť vašej nástrahy. Verte mi, ryba je zvedavý tvor a ak sa s touto formou vizualizácie často nestretáva ,máte šancu byť krok pred ostatnými.
Vizualizácia nástrahy pomocou zakalenia vody je ďalším spôsobom, ako prilákať rybu k nástrahe. Často sa využíva pri love vo vodnom stĺpci technikou koncovej udice Zig Rig, ale s úspechom je možné ju používať aj pri love na dne. Sú rôzne taktiky a spôsoby ako zakalenie dosiahnuť. Často je k tomu využívané sušené mlieko, ktoré sa rýchlo dokáže rozpúšťať vo vode. Nie je však tak účinné, ako rôzne výrazne silnejšie ,špeciálne vytvorené produkty priamo určené k tomuto účelu. Niektoré sú tekuté, iné zasa práškové. No obe majú rovnaký cieľ, podať rybe vizuálnu informáciu o mieste s vašou nástrahou. Vyrábajú sa v rôznych farbách, a je len na každom rybárovi, aby postupom času dokázal zistiť, ktorá je tá najúčinnejšia na danej vode. Suchými produktmi na kalenie medzi ktoré patrí aj môj obľúbený Spod Cloud Generator sú obohacované aj niektoré kŕmne zmesi. Napríklad zmes Spod Mix Milky Explosion je špeciálne určená zmes na vnadenie pre lov vo vodnom stĺpci obohatená týmto bielym farbivom. Vytvára mliečny biely oblak vo vode a tým láka rybu na miesto s nástrahou. Vysoko agresívny a úspešný spôsob ako dokázať chytať ryby pohybujúce sa pod hladinou. Čierna nástraha v takomto bielom oblaku dokáže oklamať aj tú najopatrnejšiu rybu.
Vizualizácia nástrahy má pri love kaprov svoje opodstatnenie. Je cestou k vyššej úspešnosti a stojí za to hľadať tie najúčinnejšie spôsoby pre jej dosiahnutie. Ponúkol som niekoľko možností, ktoré sú overené a dokázali dopomôcť k nachytaniu veľkého množstva rýb. Je len na každom z nás ako ich dokážeme využiť vo svoj prospech.
Ivan Fabian