Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Splnený sen – Zemplínsky kapor 2015

Splnený sen – Zemplínsky kapor 2015

Zemplínska šírava je srdcovou záležitosťou mnohých rybárov ako aj nás a preto pretek Zemplínsky kapor je pre nás akousi adrenalínovou nabíjačkou. Po skúsenostiach z predchádzajúcich ročníkov sme sa  precízne pripravili do najmenších detailov, aby sme neostali zaskočený v žiadnej situácii  na vode ani na brehu. Pri žrebovaní som mal celkom šťastnú ruku-Lučky1 -taký bol môj dojem, že z druhej strany máme to najlepšie miesto, bola to výzva a chceli sme na tomto mieste maximálne využiť všetky možnosti a schopnosti, ktoré mame.

Po presondovaní nášho sektoru sme vybrali tri miesta, prvé vo vzdialenosti asi 400m,druhé 700m a jedno miesto až 1100m smerom k rezervácii. Ako top bol kanál na 700m vzdialenosti, ktorý sa potom ukázal ako správna voľba. Hneď prvú noc sa prehnala veľmi  silná búrka, ktorá narobila problémy  viacerým teamom aj usporiadateľom. My sme to prežili bez vážnejšej ujmy, prišli sme len o jednu bóju. Ráno pred nami plávali na vode dva člny, ktoré už hľadali majitelia z druhej strany. Preto bol aj štart preteku pozastavený, ale nakoniec všetko dobre dopadlo a išlo sa na to.

Bolo vyvezené, zakŕmené (ja som kŕmil trochou tigrieho orecha  a mixom boiles  – nechcel som dávať veľmi partikel, lebo násadove kapre atakovali pri predchádzajúcej rybačke všetko. Kolega  Zoli  je za “partiklovanie“ tak to riskol na inom mieste) a čakali sme na prvý zaber,  ktorý sa ukázal z nášho top miesta, ktorému som veril. Práve odtiaľ sme chytili prvé ryby a zdalo sa, že to bude fungovať. Ale nebolo to také jednoduché. Záberov bolo málo, tak sme skúšali nové možnosti, rozdielne kŕmenia, vzdialenosti, miesta, nástrahy, lebo sedieť na brehu bez záberu  sa nedalo. Najlepšie nám šliapali na začiatku kombinácie gule liver drug s fluoro popkou fruit drug, druhou bola gulička A1 roll všetko od Maxcarpu. Väčšiu zmenu nástrah a kŕmenia sme museli urobiť až po návšteve sumcov, ktorá sa nám predpokladám usadila na lovnom mieste a boli sme dlhší čas bez záberu (zistili sme to náhodou pri vyvážke, kedy sumec pred našimi očami zalovil  asi meter  od člna rovno pri boji počas kŕmenia, potom zážitku sme miesto prešli sonarom a zistili sme, že kanálom na 700m ryby prechádzali -kŕmili sa, ale v blízkosti hlavného kŕmenia -boja nás obchádzajú) preto sme pečeň obmedzili a posunuli sme sa ďalej už s atraktívnejšími nástrahami fruit drug a red rag silno nadipované a so zaliatymi pva-čkami tej istej príchute, lebo v tých vlnách bolo ťažké iným spôsobom dostať guličky k montáži (čo nie je práve môj spôsob), ale mohli sme si to dovoliť, lebo sme nemali  záber od malých rýb. To bola naša výhoda, že ani násadové kapry ani pleskáče naše lovné miesta neatakovali tak sme mohli zatraktívniť nástrahy do maxima. (asi tu nie je taký tlak rybárov ako inde) fungovalo to a stále sme išli po troške hore.

marek friga

Rozhodujúca bola noc zo štvrtka na piatok, kedy sme vedeli že príde ešte väčší  vietor a počasie sa zmení. Preto sme previezli nástrahy včas a prispôsobili ich počasiu a čakali sme väčšiu rybu. Podarilo sa nám to. V priebehu noci sme od 2.30h do 6h zdolali spolu 4 ryby o hmotnosti takmer 58kg, z toho jedna bola aj najväčšia ryba preteku  o váhe 21,20kg. Podarilo sa nám ju uloviť na tri 20mm guličky A1 Roll. Dovolím si tvrdiť, že ryby ktoré sme zdolali v tom počasí -vlnách, by sme za normálnych okolností pri bežnej rybačke určite nezdolávali z člna. Nebola to fakt sranda a už som tam zažil svoje. Po tejto noci sme si zabezpečili prvé miesto  a  začali vážnejšie rozmýšľať nad tým, že by sa nám to fakt mohlo podariť. Ale počasie sa zmenilo, vietor ustal a zábery už neboli tak časté. Čakala nás posledná noc, tak sme s malým náskokom zariskovali a dali sme dva prúty k najvzdialenejšej  bóji, ktorá bola prikrmovaná len pár guličkami za deň a prišla nám odtiaľ aj najväčšia ryba.

marek friga zemplinsky kapor 2015

Posledných 12h preteku bolo informačné embargo a boli to ťažké chvíle, keď sme do konca nevedeli ako to dopadne. Lebo pri náskoku pár kíl sa nám ťažko dýchalo. Poslednú noc sme ešte z tohto vzdialeného miesta zdolali  dve ryby a podarilo sa nám nakoniec s náskokom  takmer 29kg zvíťaziť. Ulovili sme spolu 289kg, naštastie naše montáže fungovali ako mali a podarilo sa nám zdolať takmer všetky ryby až na jednu na začiatku, ktorá sa nám zachytila o našu potopenú bójku ale po jej odstránení to išlo všetko na počudovanie hladko bez prekážok. Bol to fantastický pocit zvíťaziť na tejto vode a v takomto  preteku. Bol  to môj – náš sen, ktorý sa nám splnil. Získali sme ešte ceny za najväčšiu rybu preteku, za najväčšieho kapra lysca, za najviac ulovených rýb nad 10kg  a za najvyšší  váhový priemer troch najväčších ulovených rýb. Bolo to ako vo sne, prajem to zažiť aspoň raz v živote každému milovníkovi tohto športu a šíravy.

Veľké ďakujem patrí hlavne nášmu asistentovi Paľovi, ktorý bol takmer pri každom zdolávaní na vode a parťákovi  Zolimu. Určite našim úlovkom na celom preteku pomohol režim chyť a pusť, ktorý dopomohol k neuveriteľným  prírastkom a množstvu kapitálnych kaprov, ktoré sa tu ulovili a lovia sa stále vo väčšom množstve. Už len dúfať, že to tak aj naďalej ostane………..šírava ďakujeme…….

Marek Friga, vitaz Zemplinskeho kapra

za team Maxcarp, Marek Friga, MaxCarp gooo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *