Keď je zubáč opatrný
|Keď je zubáč opatrný
Leto sa dostáva do svojej finálnej podoby. Denné teploty sú síce ešte vždy pomerne vysoké, ale rána, no priznajme si, už cítiť ten ostrejší nádych jesene. Čerstvý vzduch a ranná hmla. Mám rád tento čas. V slabom svetle naložiť veci do lode, odviazať lano a vyraziť na vodu…
Jediné vlny sa tvoria za kormou člna, slnečné lúče preskakujú pomedzi stromy. Prívlačky v pozore, pripravené kedykoľvek zahájiť útok. Prešlo už zopár týždňov, čo som sa naposledy vydal za zubatými. V horúcich dňoch som zväčša naháňal bolene na hladine, lovil ostrieže na utralight. Priznám sa, že pocit, keď pod loďou udrie do špičky neznáma sila a hladinu prereže ostnatá plutva mi už chýbal.
NÁSTRAH JE VIAC AKO RÝB
Krabičky sú nabité gumami. Kopytá, twistre, smáčiky, nymfy… Tieto nástrahy nechýbajú snáď v žiadnej výbave moderného rybára. Ich výber je dnes tak široký a rozmanitý, že občas sa v tom strácam aj ja. Tvarov, farieb a veľkostí je mnohonásobne viac ako dravých rýb brázdiacich naše vody. Nie je problém nakúpiť kilogramy gúm. Správny výber a použitie je však občas umenie. Dravce a zubáče zvlášť, už pomerne často dokonale ignorujú naše nástrahy. Časy, keď sa išli zakaždým potrhať za obyčajným kopytom sú dávno preč. Tlak na naše vody je niekedy naozaj neznesiteľný a to robí ryby opatrnými.
KLASIKA MENOM KOPYTO
Azda najrozšírenejšou skupinou nástrah sú klasické kopytá. V našich výbavách sú už naozaj dlho a stále fungujú. Ja ich s obľubou používam a verím im asi najviac. Mám však na nich jednoduchý pohľad. Detaily telíčok sú dnes veľa ráz prezentované ako extrémne dôležité prvky, piliere, na ktorých stojí celá prívlač. Nie som toho názoru. Darmo, hoci sa s tvarom a vyhotovením divoko experimentuje, vždy musí základ ostať. Telo a chvost. Dve neoddeliteľné súčasti, bez ktorých to nejde. Vo výbere nástrah sa riadim práve podľa toho . Tvar tela a chvost sú prísady, ktoré tvoria gro správania sa nástrahy vo vode. Vo veľkej miere to závisí ešte aj od tuhosti samotnej gumy. Je mi jasné, že neexistuje aby som si každú nástrahu pred kúpou otestoval. Lenže tvar tela a chvostík nám napovie veľa. Pri výbere je dobré si uvedomiť, akým štýlom budem vlastne zubáče loviť. V plytčinách, hlboko, jigovaním, alebo lov v konároch?
VÝBER GUMOVEJ NÁSTRAHY
Pre lov pri dne, ak pomaly bagrujem úseky, lovím na návin a podobne, siahnem po gumách s citlivým chvostíkom. Vtedy je dôležité, aby aj pomalé navinutie rozhýbalo chvostík a zaujalo dravca dole pri dne. Napríklad „T“ chvost. Naopak, ak viem, že budem aktívne prechytávať lovisko, pracovať so špičkou prúta, nástraha môže byť viac lenivá, nebudem mať problém ju dostať do „sklzu“. Na tom, ako kopyto pracuje má veľký podiel aj váha jigovej hlavičky. Vo väčšine prípadov používam na zubáče gumy okolo 10 centimetrov. Ak použijem príliš ľahkú hlavu, nie vždy docielim pekný chod, aj keď konkrétna guma má v skutočnosti oveľa lepší pohyb. Najlepšie je otestovať to v plytkej vode. No myslím si, že taká 12 g jigovka rozpláve každú gumu v spomínanej dĺžke.
MAJSTER VERTIKÁLU
Ak chcem „preorať“ veľkú plochu dna, kopyto je fajn. Takisto s ním lovím aj plytšie, pozdĺž brehu. Lov v prekážkach však prenechám majstrovi vertikálneho lovu: Smáčiku. Guma, ktorá spôsobila rozruch už dávnejšie. Pstruhy, jalce, ostrieže, zubáče aj šťuky. Spektrum je široké. Lov zubáčov pomocou veľkých „smákov“ je však samostatná kapitola, ktorú netreba iba prelistovať. Vertikál nie je len Drop–Shot. Sú to stovky rôznych nastražení. Tú správnu si treba zvoliť pre konkrétnu vodu zvlášť.
Jigovať sa dá podobne ako s kopytom aj so smáčikom. S obľubou montujem kĺbové jigovy, ktoré umožnia veľmi realistický pohyb aj v hĺbke okolo 12 metrov. Dajú sa kúpiť, alebo si ich vytvoríme sami pomocou olovka a háčiku s dlhším ramienkom. V prípade potreby je možné ich efektívne vyzbrojiť prídavným trojháčikom.
ZA ZUBÁČOM DO PLYTČINY
Zubáče v septembri ešte vždy často rabujú v plytčinách. Všimol som si už dávno, že hlasné čľupnutie ťažšej jigovej hlavičky spôsobí nedôveru v danú nástrahu. Preto si viažem jednoduchý systém: Použijem vlasec 0,18 – 0,20 mm, z ktorého zhotovím nadväzec 25 cm dlhý ukončený karabínkou. Na tú podľa veľkosti smáčika dopasujem vhodný háčik a použijem malý brok. Samotná montáž je veľmi nenápadná a vytvorí dojem rybky, ktorá sa zvíja v smrteľných kŕčoch. Zubáč neodolá…
LEN HO NEODTRHNÚŤ…
Ďalším okamžikom býva náročný lov v konároch a iných prekážkach. Nie je to nič moc, ak sa trhá guma za gumou a ešte bez záberu. Väčšina moderných smáčikov má zárez – dutinu pre ofsetový háčik. Ten ukryjem do útrob gumy a nemusím sa obávať, že sa háčik zaryje do nasiaknutého dreva.
Autor: Dávid Červák
Fb: Delphin & FIN