Za kaprami na Dolné Dubové
|Za kaprami na Dolné Dubové
Keď sme sa rozhodli, že podnikneme výpravu na túto vodnú nádrž, ešte sme nevedeli, s čím všetkým sa tam stretneme. Hneď ako sme prišli, zaskočila nás prístupová cesta. Bola rozbahnená a lovné miesto sme si vyberali skôr podľa toho kam sa budeme vedieť dostať . Ihneď po príchode na vybratý pľac nás veľmi milo prekvapila vedľa chytajúca rybárka, ktorá zdolala nádherného šupináča s váhou cez 15kg.
Po tom, čo sme práve videli, nás už nemusel nikto naháňať s prípravou lovného miesta. Bóju sme sa rozhodli osadiť zhruba 80m od brehu. Voda mala 3.9m a ako zákrm sme zvolili partiklel s peletami. K tomu sme pridali aj zopár boilies – tuti fruti.
Bol som netrpezlivý a tak som ešte na starom nadväzci nahodil pár halibut peliet. Marek začal pripravovať nové nadväzce – 18mm potápavá boilies a 18mm pop up. Toto sa nakoniec stala TOP kombinácia celej našej výpravy. Prvý záber na seba nenechal dlho čakať. Prišiel na spomínané halibut pelety a zdolal som nádherného amura bieleho. Veľmi som sa potešil, pretože som si prekonal svoj osobný rekord. Mal niečo cez 8.5 kg. Prichádzal večer a my sme sa rozhodli pre nočný zákrm. Použili sme preto viac boilies. Ako sa hovorí, noc má svoju moc, a nás čakali krásne úlovky. Úradoval hlavne Marek a zdolal krásne ryby. Boli to kapre od 10kg do 8kg.
Môj čas prišiel až ráno, keď sa mi podarilo zdolať jedného 6kg kapríka a potom konečne nádherného 11kg.
Cez deň však zábery neprichádzali. Postupne sme sa začali pohrávať s myšlienkou menom Zig-Rig a tak sme zaliali repku. Marek pripravil nadväzec s dĺžkou 3.5m. Dali sme sa do toho a prvý záber prišiel zhruba po hodine. A nebol posledný. Touto metódou sa nám podarilo zdolať zopár pekných kapríkov a dokonca aj amura.
Prišiel druhý večer a my sme urobili ďalší nočný zákrm, do ktorého sme zaradili viac halibut peliet. Vtedy sme ešte nevedeli, že to bude obrovská chyba . Táto noc, ako aj všetky ďalšie, zostali skoro celé bez záberu. Halibut pelety prilákali totiž na naše miesto dosť početnú skupinku sumcov a kapre nemali pokoj ani na minútku. Našťastie nám to vynahradili počas dňa. V tejto výprave, ktorá trvala 3 noci a 4 dni sa nám podarilo zdolať spolu 28 kaprov, 3 amurov s celkovou váhou presahujúcou 195kg . Naša najlepšia nástraha bola potápavá tuti fruti v kombinácii s plavačkou príchuti super tuti fruti. Po tejto super skúsenosti, ktorá dopadla nad naše očakávania sme sa rozhodli, že si to musíme zopakovať. O mesiac sme prišli znovu. Tentokrát sme sa ale rozhodli pre úplne inú príchuť. Bola ňou wild strawberry, doplnená popkou nutric acid a popkou wild strawberry.
Naše miesto vyzeralo úplne super. Bóju sme osadili blízko protiľahlého brehu a zakŕmili sme partilkom, peletami – ale tentokrát už s jahodovou príchuťou a doplnili sme to s boilies 18mm. Prvá noc bola bez záberu, ale my sme nestrácali nádej. Počas dňa sme rozkŕmili ešte väčšiu plochu a vytvorili sme kaprom chodníčky od koreňov stromov ku kŕmnemu miestu. A konečne to prišlo! Marek zdolal prvého kapra, ktorý nás veľmi potešil.
Ale skutočná eufória prichádza až po tom, čo sme dosiahli prvý „double“ – Marekov kapor a môj amur, tradične prvá ryba, obaja cez 6kg. Potom sme sa rozhodli pre masívnejší zákrm, keďže sa nám tam vyskytol amur. Chvíľu na to prišiel ďalší záber a zdolávam nádherného šupináča s váhou cez 9kg. Po ňom nastala dlhšia pauza. Keď sme ráno vytiahli montáž, z 18mm boilie zostala kocka, na ktorej boli viditeľné stopy pripomínajúce zuby. Keď sme to rozprávali domácemu rybárovi oznámil nám, že sa tu vyskytujú v hojnom počte korytnačky. No pekne! Minule sumce, teraz korytnačky! Ale chuť zdolať kapra aspoň nad 10kg nás stále hnala ďalej. Popritom sa do toho zapojila aj matka príroda a prišiel výdatný dážď, ktorý sprevádzal silný vietor a tieto dva živly nám znemožňovali zákrm z člna. Tak sme len s kobrou nahádzali zopár gúľ a nahodili montáže. Pršať vydržalo celú noc a to rozhýbalo kaprí dorast. Nedali nám pokoj celú daždivú noc, ale ich váha nepresiahla 5kg.
Nasledujúce ráno, keď sa počasie trochu umúdrilo, sme si pri raňajkách dohadovali plán. Ak chceme ešte v poslednú noc zdolať kapra nad 10kg, musíme niečo zmeniť. Stratégia bola jasná. Zmenili sme priemer potápavej boilie na 24mm v kombinácii s popup 14mm. Dve palice sme vyviezli do kŕmneho miesta a dve mimo, na okraj. Prvý záber prichádza z okraja kŕmneho miesta a konečne zdolávam kapra nad 7kg.
Asi po hodine prichádza záber z kŕmneho miesta. Marek vytiahol kapra cez 8.5kg. Paráda! Konečne sa váha zvyšuje! Taktiku nemeníme, len prikrmujeme. S príchodom noci prichádza aj ďalší záber z kŕmneho miesta a na brehu sa ocitol kapor s váhou prekračujúcou hranicu 9.4kg.
Asi po dvoch hodinách sa ozval signalizátor znovu, tentokrát z opačného kraja. Plní očakávania vyliezame z bivaku, avšak prebral nás taký teenager, ktorý nemal ani 5kg. Nevadí, aj to je kapor hovoríme si a stále čakáme na 10+. Nad ránom sa to Marekovi aj skoro podarilo! Keby len bol kapor viac pri chuti a zožral o pol kila krmiva viac! Bol to krásny 9.8kg ťažký kaprík a to bola najlepšia bodka za našou výpravou. Na ktoréj sa nám podarilo zdolať 1 amura a 17 kaprov cez 100 kilogramov.
Sprevádzal ju síce dážď, vietor, korytnačky, ale aj kopa zábavy, taktizovania a dobrej nálady. Už teraz sa tešíme na tú ďalšiu!
S pozdravom Marek a Štefan RNB team..