Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Chytáme veľkých kaprov

Chytáme veľkých kaprov

Martin JuríkKaždý rybár vo svojom rybárskom pôsobení chytí rybu, ktorá je pre neho tá naj, svoj tzv. osobák. Aj pre mňa ako rybára, tiež môj osobák znamená akési maximum, maximum ktoré je odmenou, vrcholom úsilia za snahu, ženie ma stále ďalej, je mojou výzvou ho prekonať a byť lepší a úspešnejší ako doteraz. Vždy tie okamihy, ktoré mi priniesli moje naj úlovky ale rovnako aj sklamania a neúspech, sa mi vryli do pamäti. Všetky z nich niesli so sebou rôzne situácie a podmienky, miesto, lokalitu, počasie, obdobie a mnoho iného, zanechali vo mne mnoho poznatkov, ktoré som nezabúdal ale vždy sa nad nimi zamyslel, pouvažoval, snažil sa ich využiť opakovane neskôr, časom sa z nich tvorili skúsenosti, ktoré sa dali skladať ako puzzle, zapadali jedna do druhej a vďaka nim som sa učil. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim napísať čosi so svojich poznatkoch o tom čo mi pomohlo k lepším výsledkom a spravilo radosť s pekných úlovkov.

Často krát, nám rybárom stačí si dobre zachytať a spravia nám radosť aj menšie úlovky vo väčšom počte, najmä pri krátkych výpravách alebo po dlhšej rybárskej pauze. Sú ale časy, kedy jazdíme za rybami na dni či týždne, našim cieľom nie je chytiť malú rybu, práve naopak, preferujeme skôr menej záberov ale od väčších rýb ako veľa záberov od menších, no nedarí sa nám to. Čo robiť v takejto situácií a akú taktiku zvoliť?

Martin JuríkDaná situácia predstavuje veľa faktorov ktoré majú vplyv na náš úspech či neúspech. Jedným z nich je použitá kŕmna taktika a následne nástraha pod háčikom. Často krát sme postavení do situácie kedy je v revíri veľké zastúpenie bielej ryby ako aj násady kapra. Stáva sa, že vtedy sa nám do kŕmneho miesta väčšia ryba k montáži ani nestihne dostať lebo menší kapri stihnú toto miesto veľmi rýchlo vyčistiť. Možno si niekto povie, že bude kŕmiť veľmi veľkým množstvom partikla, peliet alebo boilies a posnaží sa udržať miesto atraktívne, čo ale môže byť aj dosť drahé no v neposlednom rade aj spôsobiť trvalé vytlačenie väčších jedincov kapra amurom ktorý je schopný zožrať toho naozaj veľa a nie je dosiahnutý želaný výsledok. Pri tejto možnosti, masívneho vnadenia je vhodné si uvedomiť, že veľkí kapri sa nezdržujú v húfoch ako menšia ryba najmä ak ich je v revíri pomenej. Čo s toho vyplíva? Nie vždy, veľa znamená veľa.

Martin JuríkOsobne na dlhých, viac dňových  výpravách za veľkými kaprami preferujem skôr presné bodové kŕmenie bez použitia partikla. Najradšej a najčastejšie používam na kŕmenie samotné boilies o priemere 20 – 24mm vlastnej výroby s komponentov mikbaits na báze lososovej múčky, prípadne krvavého huňáčka alebo multibait a podľa možností vysušené na kameň. Takéto boilies nedokážu menšie ryby tak rýchlo vyzbierať a je teda predpoklad, že sa udrží na lovnom mieste dlhšie.  Takéto kŕmenie zvyknem preliať boostrom od mikbaits z rady gangster prípadne legends. Taktiež niekedy nechávam boilies zaliate vo vedre s vodou s revíru kde chytám aby boilies nenasiakli bahnitý pach z dna ak sa nejedná o vodu so štrkovým podkladom alebo nelovím na tvrdom podklade.

Čo sa týka boilies na ktoré chytám, prvé dva dni sa snažím ponúknuť niečo odlišné od toho s čím kŕmim, mojimi favoritmi sú fanatika red losos ráček asa, gangster G4 squid octopus v kombinácii s boostrom gangster G4. Neskôr skúšam pod háčik také boilies ktorým som kŕmil a predpokladám, že ryby si k nemu získali väčšiu dôveru. Podľa možností, zakladám pre každý prút zvlášť kŕmne miesto, čo sa pri nie masívnom kŕmení dá zvládnuť ľahko. Kŕmne miesta sa snažím od seba nechať vzdialené aspoň 30m – 40m alebo aj viac a to v rôznych hĺbkach. Ak nemám možnosť a priestor na vode to nedovoľuje, snažím sa o to aby som mal umiestnené montáže v rôznych hĺbkach.

Martin JuríkK montáži pridávam takmer vždy PVA s niekoľkými guličkami. Ako vhodná stratégia na vodách s vysokým zastúpením malých kaprov sa mi osvedčilo pokladanie sólo montáže s jednou guličkou boilies cca 15m od kŕmneho miesta, čo zvyšovalo šancu, že menšie ryby zaujme práve kŕmne miesto a k mojej montáži s nástrahou sa môže skôr dostať väčšia ryba.

Tieto techniky ktoré som spomenul mi veľa krát pomohli uspieť, pri vode sa dá experimentovať, vymýšľať a často krát si nájdeme tak svoje obľúbené metódy ktoré fungujú ale pritom nič neplatí na 100% a práve pri love rýb, preto treba skúšať, skúšať a hľadať cestu k úspechu, lebo taký úspech má najvyššiu cenu, ku ktorému vedie vlastná dlhá cesta omylov, neúspechu a učenia sa.

Martin Jurík.

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *