Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Rozhovor s Ivanom Fabianom o NOVINKÁCH a . . .

Rozhovor s Ivanom Fabianom o NOVINKÁCH a . . .

 

Zdravím Vás pán Fabian. Máme tu už jeseň a pomaly, ale isto prichádza  ten čas aby sme naším fanúšikom zrekapitulovali Vaše počínanie si v tejto sezóne, alebo predstavili niečo nové. Čo ich čaká a neminie v blízkej dobe. Preto ak dovolíte Vám položím pár otázok . . .

 

Ako hodnotíte zatiaľ priebeh Vašej tohto ročnej sezóny ?   Či už kaprárskej alebo prívlačovej ?

21Z mojej strany je tu spokojnosť. Čo sa týka kaprariny pochytal som niekoľko slušných kaprov, dokonca som stihol aj dva preteky z ktorých som jedny vyhral a na druhých som bral cenu za umiestnenie v sektore. Čo si myslím, že nie je až tak špatné. Už to síce nie je to čo bývalo, keď som kaprarine venoval všetko, no priority sa po mnohých rokoch troška presunuli a ja okrem lovu kaprov som zabŕdol aj do prívlače, ktorej venujem v ostatnom období veľa času. Pripomína mi to krásne obdobie keď som začínal s kaprami, obdobie objavovania, skúšania a hľadania niečoho čo je mnou a pre mňa ešte neobjavené. Takže čas na ryby už nie je daný len pre kaprov, ale zoberie mi ho aj prívlač a dravé ryby. Toto je stav, ktorý mi v súčasnej dobe maximálne vyhovuje a čo je podstatné napĺňa moju rybársku dušu. V prívlači sa mi tiež vcelku darilo, pochytal som niekoľko slušných šťúk, zubáčov, ostriežov v Mongolsku vysnených tajmenov a pod.

Tento rok ste sa zúčastnili i čoraz viac prestížneho kaprárskeho maratónu Stairs2Hell. Ako spomínate na tento pretek?

Už niekoľko rokov si vravím, že s pretekmi už končím, ale zatiaľ sa mi to nedarí. Ten pretekársky červ stále vo mne vŕta a nie a nie prestať. Tak to bolo aj so Stairs2Hell. Na Mušove som ešte nepretekal a tobôž nie v horúcom lete, tak prečo si to nevyskúšať. Postavil som si tím a šiel to skúsiť. Osobne som si myslel, že to bude jednoduchšie ale na koniec to bolo o taktike, ktorá nám vcelku vychádzala, len záver sme pokazili a rovnako nám chýbalo aj troška šťastia. Veď predposlednú noc sme sa nachádzali dokonca na celkovo 3.mieste, no potom sme nedokázali chytiť väčšie ryby, čo nás v konečnom dôsledku posunulo na 10.pozíciu a 3.miesto v sektore. Myslí, si, že na vylosované miesto to nebolo špatné, ale keby to bolo dnes, tak určite by som záver odchytal inak. Čo sa týka samotných pretekov tak prekvapila ma výborná atmosféra a detailne zvládnutá organizácia preteku. Zažil som veľa pretekov, ale tento bol pre mňa jeden z tých krajších. Fakt som si ho užil so skvelým tímom a v skvelej atmosfére.3

 

Máte za sebou i nie prvý ,,výlet,, do divokého a krásneho Mongolska. Čo Vás najviac očarilo v tejto krajine keď sa tam tak rád vraciate ?

Mongolsko je úžasná krajina. Vždy dokáže niečím prekvapiť a vždy ma ako človeka niečím obohatí. Keď som prvý krát vystúpil z auta v stepi a rozhliadol po okolí uvedomil som si, že tu ja nie som domáci, tu som na návšteve u pani prírody. Zrazu u mňa nastal obrovský rešpekt a pokora, niečo podobné, ako keď sa pohybujem po niektorom zo skalnatých končiarov v našich Tatrách. Mongolsko stále ponúka úžasné miesta, kde  doposiaľ ešte ľudská noha  nevkročila, je krajinou, kde je stále čo objavovať a to je to čo ma tam stále láka. Ono na fotkách to vyzerá nádherne, krásna krajina, nádherné úlovky, ale za všetkým treba hľadať veľa driny a veľakrát aj odvahy. Príroda je tam síce nádherná, ale podmienky sú tam často drsné a nevyspytateľné, ktoré dokážu prekvapiť v čase keď to najmenej čakáte. No aj tu však už začína pomalý útok človeka na niektoré miesta, ktoré boli ešte pred pár rokmi panenskými a dnes sa tu premávajú motorové člny a nenásytní rybári ničia to, čo by mali chrániť nielen pre seba samých, ale aj pre ďalšie generácie.

Ako je to tam s úlovkami ? Predpokladám, že ich vody sa budú líšiť od našich.

Aj tu sa to za ostatných pár rokov zmenilo. Už to nie je to čo bolo, na riekach pribudli rôzne rybárske kempy a mnohí z návštevníkov a majiteľov týchto kempov akoby zabúdali, že to bohatstvo ukryté v riekach tu nemusí trvať večne. Zažil som rieku, ktorá kedysi bola plná rýb a dnes už to s ňou až tak dobre nevyzerá, ale zažil som rieku, ktorá je plná života a množstva nádherných rýb. No musím ale podotknúť, že zatiaľ všade sa dajú nachytať pekné ryby, len ani tu nie je nič zadarmo. Množstvo kilometrov či už peši, na koňoch, alebo raftom musíte absolvovať aby ste sa prepracovali k svojmu vysnenému cieľu a tým sú krásne ryby, nádherná príroda a zážitky, ktoré vám nikto nezoberie. Ja vždy vravím, ak idete do Mongolska s jediným cieľom chytiť veľkého tajmena, tak sa o veľa pripravíte. Tajmen je len čerešnička na torte, ktorú vám Mongolsko ponúka, a je len na Vás, či si ju dokážete zobrať aj s tou tortou.19

 

Teraz sa mrknime kus na produkty z portfólia Starbaits. Ako uchytili na trhu novinky z ponuky boilies pre rok 2018? Čiže Peach and Mango a N.F.S. ?

K Peach & Mango si našli rybári okamžite cestu. Vedeli presne o akú príchuť sa jedná a veľmi rýchlo si táto gulička našla množstvo priaznivcov. Skvele dokáže chytať ryby na krátkych vychádzkach, ktoré väčšina rybárov na Slovensku praktizuje. U rybárov si veľmi rýchlo získala  dôveru vďaka svojej chytľavosti v rôznych podmienkach, to bol hlavný dôvod prečo sa k nej začali vracať. Na moje prekvapenie sa veľmi rýchlo Peach & Mango stala jednou z najobľúbenejších príchutí z portfólia našich guličiek. Čo sa týka N.F.S.,  rybári z počiatku ako keby váhali, bola tam istá nedôvera, no mal som pozitívne informácie od samého začiatku od našich chlapcov z rôznych oblastí, ktorí lovili či už na riekach ,alebo jazerách a výsledky boli výborné. To bol jasný signál, že to bude len otázka času, kedy  osloví samotných rybárov a ja teraz môžem povedať, že jeseň to potvrdila a dostávam množstvo informácií o krásnych úlovkoch práve na N.F.S.

 

Pri ktorých ,,starých,, príchutiach ste od rybárov pocítili nárast v dopyte a pri ktorých práve úpadok v dopyte oproti minulým sezónam? A prečo si myslíte, že niekde niečo vystrelí a inde niečo upadne ?

Stále si drží svoju vysokú predajnosť ako ja vravím „svätá trojica“ SK30, Hot Demon a Probiotic Red One. Teraz už môžeme začať hovoriť o štvorici, lebo Peach & Mango sa plnohodnotne zaradilo k tejto trojke. Musím tiež konštatovať, že v predajnosti výraznejšie ešte stúplo IF1, neviem či je to dané úspechom chalanov z Balatonu , alebo jednoducho rybári postupne získali väčšiu dôveru v túto príchuť a darilo sa. Čo sa týka úpadku, tak jednoznačne to bola na moje prekvapenie príchuť Probiotic Maple. To bol aj jeden z dôvodov prečo bola ukončená  jej výroba, pritom to podľa mňa bolo výborné boilies. Naši rybári, a nielen naši však veľmi nedôverujú sladkým príchutiam, ktoré si len ťažko hľadajú cestu na trhu.

 

Niečo som postrehol, že firma Starbaits chystá v rade PROBIOTIC novinku pre novú sezónu. O čo by sa konkrétne malo jednať ?16

Bude to nová gulička vytvorená z kombinácie dvoch veľmi úspešných príchutí a to legendárneho Scopexu a v súčasnosti veľmi populárneho Krillu. V ponuke bude pod názvom Probiotic Scopex – Krill. Pri vývoji tejto príchute bol cieľ  postaviť guličku tak,  aby fungovala počas celej sezóny. Predovšetkým by som chcel upozorniť na arómu Scopex, ktorá je použitá do tohto boilies. Vyniká rýchlou a hlavně 100% rozpustnosťou jak v teplej, tak i v chladnej vode. Vytvára okamžitú a mimoriadne sladkú pachovú stopu v celom vodnom stĺpci. Chuť boilies je zvýraznená čistými prírodnými extraktmi a výtažkami z krillu, ktoré patria medzi obľúbené  pochúťky kaprov. Zaujímavosťou je tiež spojenie sladkej a pikantnej chuti, ktorá veľmi dobre stimuluje apetít kaprov a tak ryby dokáže dlhodobo udržať na kŕmnom mieste. Ako vidíte, v guličke sú komponenty, ktoré výborne pracujú v chladnej vode, ale aj komponenty, ktoré sú úspešné a u rýb preferované v teplej vode. Správnou kombináciou zloženia sa toto podarilo dosiahnuť aj u Scopex – Krill.

 

Čo očakávate od tejto novinky ?

Som presvedčený o tom, že bude rovnako úspešnou ako je Peach-Mango. Prvé testy na našich vodách potvrdili, že to bude gulička, ktorá dokáže veľmi rýchlo zaujať ryby, takže ideálna na rýchle rozbehnutie kŕmneho miesta, pre krátke vychádzky a určite bude patriť medzi obľúbené pretekárske príchute.

 

Bude to medzi boilies jediná novinka či sa ešte niečo chystá ?

5Ďaľšou horúcou novinkou bude v rade Concept príchuť Garlic – Fish. Môžem povedať, že je to príchuť, ktorá vyšla aj na náš popud od našich chlapcov. Je to boilies, po ktorom volalo mnoho našich zákazníkov už dlhšie, len my sme nechceli nič uponáhľať a hlavne J.M.Lebreton je človek, ktorý nevypustí na trh nič o čom nie je na 100% presvedčený že má špičkovú kvalitu a dokáže skvele chytať ryby. Garlic Fish kombinuje výraznú cesnakovú vôňu s chuťou prvotriednych rybích surovín ako sú výberové múčky, zmes rybích olejov či rozpustný rybí extrakt s vysokým obsahom proteínu. Čistý esenciálny cesnakový olej dodáva boilie úplne prirodzenú cesnakovou vôňu a navyše sa ihneď pri dopade do vody začne uvoľňovať aj v chladnejších podmienkach. Vďaka cesnakovému práškovému atraktantu a minerálnych solí má boilies špecifickú cesnakovo-slanú chuť, ktorá vyvoláva u kaprov mimoriadnu žravosť. Boilies však vďaka svojmu zloženiu je ľahko stráviteľné a teda nedochádza k efektu presýtenia ani pri dlhodobých kŕmnych kampaniach. V hlavách rybárov je, že cesnak je predovšetkým zimnou arómou no Garlic Fish svoj potenciál dokonale dokáže využiť predovšetkým v teplejšom období ako je neskorá jar, leto a začiatok jesene,  kedy dochádza k lepšiemu rozpúšťaniu rybacích zložiek a rýchlejšiemu uvoľňovaniu olejov. Som presvedčený o tom, že týmto druhom boilies pohľadíme dušu rybárom, ktorí sa špecializujú na veľké ryby, testy totiž ukázali obrovský potenciál tejto guličky.

 

 

A čo ponuka vybavenia pre rybárov, campingu, udíc, navijakov ? Chystá sa niečo ?

Čo sa týka technických noviniek aj tu sme s vývojom pokročili. Novinkou budú štyri nové typy háčikov s matnou nelesknúcou úpravou. U nich sa predovšetkým dbalo na výber pevného drôtu a ostria, čo sa zdá byť pre mnohých samozrejmosťou, no v súčasnosti sa práve tieto dva parametre u mnohých háčikoch stali dosť problematické a preto u Starbaits sa k tomuto pristupovalo veľmi dôsledne. Ďalšou záležitosťou sú prúty. V tomto segmente si dovolím tvrdiť že patríme medzi tie značky, ktoré majú čo ponúknuť rybárom pre rôzne situácie ich rybolovu. V tomto roku sú to nové stalkingové prúty, viacdielne cestovné prúty a rovnako sme doplnili o nové typy úspešnú radu  M3.

Obnovou prešiel aj náväzcový materiál, takže nám pribudnú štyri nové typy spletaných šnúrok X-Wrap, Granit – X a Soft – X, dve stuženky a dve klasické mäkké šnúrky pre rôzne situácie. Rovnako ako u háčikov tak aj u šnúrkach sa išlo hlavne po kvalite materiálov či už sú to vlákna, povrchová úprava a v neposlednom rade spletanie. Cieľ bol vytvoriť pevné spletané náväzcové šnúrky pre rôzne podmienky nachádzajúce sa pod vodou. S novým dizajnom príde aj kamuflážovaná séria produktov od taškoviny, cez kreslá až po lehátka. Tu sa je tiež opravdu na čo tešiť. Potom sú tu veci ako nový typ swingrov, PVA materiál,podberáky, nové Brolly atď. Čo sa týka krmiva tak okrem dvoch nových príchutí, ktoré sme už rozoberali pribudnú v rade Feedz príchute Fish and pellets, príchuť určená predovšetkým pre lov v teplých vodách a Peanut, orechová príchuť, po ktorej začína byť čoraz väčší dopyt. Rovnako sa rozšírila rada Feedz o pelety. Tých noviniek je viacero  a ja verím, že rybári, ktorí sa pre ne rozhodnú budú s nimi maximálne spokojní. 7

 

Kedy a kde si budú môcť najskôr fanúšikovia pozrieť tieto novinky ?

Niektoré novinky sú už na pultoch predajní, iné budú postupne prichádzať do predajní. Komplexnejšie si ich však rybári budú môcť pozrieť na Fishing Show  1-3.3.2019 v Expo Center Trenčín.

 

 

 

Ja Vám ďakujem za Váš čas a možnosť spolupráce!

S pozdravom Tomáš Šutrík Bršel a Ivan Fabian

Galéria:

9

8

10

22

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *